Velký přesun inovací z východu na západ
Počet patentů od osmdesátých let minulého století v USA prudce roste. Poukazují na to ekonomové St. Louis Fedu, podle kterých jsou Spojené státy jednou z nejvíce inovativních zemí světa. V roce 2010 tu přitom bylo schváleno téměř třikrát více patentů než v roce 1980. A navíc došlo k výraznému posunu centra této vlny inovací.
Z následující mapy je zřejmé, že od osmdesátých let skutečně došlo k celkovému růstu počtu patentů (měřeno na 1 000 obyvatel). Zároveň je evidentní posun z východu na západ:
Ve státech s nejvíce inovacemi nacházíme 22 krát větší tvorbu patentů než na druhém konci spektra. K tomu ekonomové dodávají, že inovace se obvykle šíří lokálně, a to je důvod, proč nevidíme jejich rovnoměrnější rozšíření, ale naopak koncentraci do menšího počtu oblastí. V posledních letech to platí zejména o státech na západě USA, pro které je typický rozmach počátačových a technologických odvětví.
V osmadesátých letech dominovaly v oblasti inovací státy takzvaného Rust Belt. Jde o Minnesotu, Illinois, Michigan, Ohio a Pennsylvanii. Tento „rezavý pás“ je oblastí, kde dříve kvetl těžký průmysl, ale v osmdesátých letech začal jeho postupný úpadek, který se projevil mimo jiné i přesunem lidí za pracovními příležitostmi do jiných států. A jak bylo uvedeno, posun je patrný i na straně patentů a inovací. Po roce 2000 totiž inovativní lídry již představovaly státy na západě země. Zde se počet patentů zvýšil z 1,4 na tisíc obyvatel na 6,3 na tisíc obyvatel.
Vedle popsaného posunu došli k větší geografické koncentraci inovací. Podle ekonomů je to dáno sektorovou změnou – posunem inovací směrem k počítačům a elektronice. K tomu se projevuje i vliv inovačních center. Tedy toho, že v jejich blízkosti je celkově lepší prostředí pro inovace než ve větší vzdálenosti od nich. Následující graf ukazuje žebříček zemí podle celkového počtu žádostí o patent (data z roku 2019):
Zdroj: Twitter
V počtu žádostí o patent tedy figurovala na první příčce v roce 2019 Čína, s těsným odstupem za ní nacházíme Spojené státy a následně Japonsko. Jeho populace je přitom ve srovnání s USA zhruba třetinová. A populace USA ve srovnání s čínskou asi čtvrtinová.
Zdroj: St. Louis Fed, Twitter
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory