Vysoká inflace přišla a zase odejde, má jasno Barry Ritholtz
Diskuze o tom, zda je vysoká inflace jen přechodnou záležitostí, neberou konce. Populární investor Barry Ritholtz má ovšem jasno - prudký růst cen podle něj nastal ze specifických důvodů, takže až tyto důvody pominou, inflace opět klesne.
Ritholtz připomíná, že uplynulé dekády se nesly v duchu deflace živené v první řadě technologizací světa. "Inflace, která nyní přišla, je dána různými faktory souvisejícími s pandemií covidu-19. A ty zde budou jen přechodně," říká a přidává výčet nejvýznamnějších katalyzátorů aktuálního růstu spotřebitelských cen.
Automobily
Nákupy automobilů se ve Spojených státech na celkové spotřebě podílejí jen necelými osmi procenty, růst cen vozů byl ovšem v uplynulých měsících mimořádně prudký. Mezi březnem 2020 a srpnem 2021 vyskočily ceny ojetých osobních a nákladních aut o 43,3 % a ceny nových aut stouply o 11,7 %. Hlavní důvody jsou dobře známé - nedostatek čipů a výpadky v dodavatelských řetězcích vinou uzávěr ekonomik a nedostatečných přepravních kapacit.
Bydlení
Ceny bydlení, které zahrnují jak prodejní ceny rezidenčních nemovitostí, tak ceny pronájmů, mají ve Spojených státech na inflačním koši podíl 41,7 %. Důvody prudkého růstu cen bydlení jsou v zásadě tři. Tím prvním je nedostatečná výstavba po velké finanční krizi, druhým zvýšený zájem o prostornější nemovitosti v souvislosti s lockdowny a karanténními opatřeními, třetím pak nízká srovnávací základna z loňského roku daná mimo jiné větší nabídkou bytů k dlouhodobému pronájmu kvůli absenci turistů.
Mzdy
Růst mezd v USA živí především zvyšování odměn na nejhůře placených pozicích. Problémy v této oblasti jsou dlouhodobější povahy, ekonomové mimo jiné upozorňují, že reálná mediánová mzda mezi roky 1979 a 2014 stagnovala a reálná minimální mzda byla v roce 2015 na stejné úrovni jako v roce 1949. Růst odměn na hůře placených pozicích bude podle Ritholtze zřejmě pokračovat, nicméně tempo meziročního růstu bude postupně klesat.
Energie
Ceny energií mají na americkém inflačním koši podíl 7,3 %. Také v jejich případě ale byl růst tak výrazný, že do celkové inflace i přes relativně malé zastoupení promluvil. Za poslední rok se ceny energií celkově zvýšily bezmála o třetinu. Růst vyvolává nečekaně rychlé ožívání ekonomik z koronavirové krize, ale i změny v energetice související s tlakem na přechod k obnovitelným zdrojům a ekologickým řešením. Nadějí jsou v této chvíli kromě jiného vyhlídky na vyšší aktivitu v oblasti těžby ropy metodou frakování.
Zboží vs. služby
V neposlední řadě je potřeba si uvědomit, že současná vysoká inflace v zámoří není živená všeobecným růstem cen, ale hlavně (prakticky výhradně) růstem cen zboží. Důvody jsou de facto stejné jako v případě růstu cen automobilů - nedostatek součástek, nedostatečné přepravní kapacity, růst nákladů v souvislosti s růstem mezd a cen vstupů či výpadky v dodavatelských řetězcích.
Další články a videa najdete na www.investicniweb.cz
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?