Pohonné hmoty letos poprvé výrazněji zlevňují, do Vánoc ještě spadnou. Pád cen ropy kvůli omikronu se ale zastavil
Pohonné hmoty poprvé v letošním roce výrazněji zlevňují. Cena benzínu Natural 95 klesla v uplynulém týdnu o 28 haléřů na cenu 36,75 koruny za litr, která je nejnižší od začátku letošního listopadu. Nafta ve stejném období zlevnila o deset haléřů a vyjde na 35,69, což je její nejnižší cena od konce letošního října.
Důvodem poklesu ceny pohonných hmot je propad cen ropy na světovém trhu. Ropa Brent v uplynulém měsíci zlevnila z ceny kolem 83 dolarů za barel na zhruba 76 dolarů barel, tedy o přibližně osm procent. Drtivá většina tohoto poklesu se odehrála v posledních zhruba dvou týdnech, pročež pohonné hmoty v ČR budou nadále zlevňovat i v příštích sedmi dnech. I vzhledem k tomu, že v uplynulých dvou týdnech se taktéž zvrátil trend předchozího oslabování koruny vůči dolaru, v němž se ropa obchoduje, a koruna vůči americké měně zpevnila zhruba o 1,4 procenta, v příštích sedmi dnech tempo zlevňování pohonných hmot ještě nabere na obrátkách. Benzín tak zlevní o zhruba 50 haléřů na litr a nafta o 40 haléřů.
Ropa v uplynulých dvou týdnech zlevňovala zejména v důsledku stupňujících se obav z dopadu šíření nové varianty covidu, omikron. Její šíření hrozilo opět ochromit dopravu i průmysl ve světě, což by poptávku po ropě oslabilo. Nyní se ale ukazuje, že omikron by nemusel být tak nebezpečný, jak se zpočátku zdálo. Ropa Brent proto od pondělí opět zdražuje, zatím se ale prodává stále i tak o více než deset dolarů na barel levněji než v říjnu, když atakovala mnohaletá maxima na úrovni přesahující 86 dolarů za barel. Znamená to ovšem, že do Vánoc by zlevňování pohonných hmot v ČR mělo ustat. Na přelomu roku se tak benzín bude nejspíše prodávat za cenu kolem 36 korun za litr a nafta bude stát kolem 35 korun za litr.
Dnes budou obchodníci s ropou bedlivě sledovat jednání západních mocností v čele s USA a Íránu ohledně jeho jaderného programu. Případný signál přiblížení nové jaderné dohody je rovněž znamením ukončení sankcí Washingtonu vůči Teheránu, které by znamenalo zlevnění ropy a pohonných hmot, neboť by se na světový trh dostala nyní sankcionovaná íránská ropa. K tomu ale nedojde dříve než příští rok. Pomáhá to však vysvětlit, proč tradiční těžaři v čele se Saúdskou Arábií a Ruskem jen poměrně neochotně navyšují svoji těžbu. Nechtějí dopustit, aby v příštím roce pod vlivem přílišného zaplavení světového trhu ropou její cena citelně klesla. A protože tito tradiční těžaři jsou s navyšováním těžby skoupí, po uvedené předpokládané vánoční stabilizaci ceny ropy lze po Novém roce 2022 sázet na opětovný růst její ceny, a tedy také na růst cen pohonných hmot v ČR. Mírnit by jej mohlo zpevňování koruny vůči dolaru, jež může nastat v důsledku zvýšení základní úrokové sazby České národní banky na jejím předvánočním měnověpolitickém zasedání 22. prosince.
V příštích sedmi dnech pohonné hmoty výrazněji zlevní nejen v ČR, ale i v dalších okolních zemích. V Maďarsku, v Polsku, ve Slovinsku a tradičně také v Rumunsku či v Bulharsku je nyní v prosinci benzín levnější než v ČR. V Rakousku a Chorvatsku je jeho cena srovnatelná. Na Slovensku a tradičně v Německu i Itálii je jeho cena vyšší než v ČR. Nafta je levnější opět v Rumunsku a Bulharsku, ale také v Polsku a Maďarsku. Na Slovensku je její cena srovnatelná. V Rakousku, Chorvatsku, ve Slovinsku, v Německu či Itálii je nafta dražší než v ČR .
Lukáš Kovanda, Ph.D.
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank
TRINITY BANK
Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má téměř 25 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 18 miliard Kč.
Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.
Více informaci na: www.trinitybank.cz
Více zpráv k tématu PHM - benzín a nafta
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?