3. díl investičního seriálu o Číně: Ambice největší rozvíjející se ekonomiky
Zajištění udržitelného růstu na základě inovací a endogenního rozvoje je dnes pro Čínu důležitější než plnění cílů absolutního růstu. Čína má nicméně stále ambici zdvojnásobit velikost své ekonomiky do roku 2035, což odpovídá průměrnému ročnímu tempu růstu 4,7 %.
Růst má v nadcházejícím období vycházet především z inovací a soukromého sektoru. Tato strategie má smysl vzhledem k vysokému zadlužení Číny a méně příznivému demografickému vývoji, jelikož počet obyvatel v produktivním věku od roku 2015 klesá. Pokud se ale rozhodující silou stane soukromý sektor a alokace kapitálu bude stále více řízena trhem, budoucí trajektorie růstu Číny bude méně předvídatelná a volatilnější.
V příštích desetiletích se Čína stane dominantnějším hráčem v globální ekonomice. To pravděpodobně způsobí, že čínská vláda bude při obraně svých širokých zájmů asertivnější. K udržení fungujících vztahů s USA a Evropou, které jsou zatím životně důležité pro technologický pokrok Číny, však bude stále zapotřebí trochu pragmatismu.
Čína a svět: asertivita versus pragmatismus
Pětiletý plán na období 2021–2025 zavedl strategii „dvojího oběhu“, která má snížit závislost na zahraniční poptávce i zahraničních technologiích. Důležitější hybnou silou růstu se má stát domácí poptávka neboli „domácí oběh“. Za tímto účelem mají být vytvořeny výhradně domácí dodavatelské řetězce. Vláda však zůstává realistická a stále se chce spoléhat také na „mezinárodní oběh“.
Jinými slovy, zatímco se Čína více zaměřuje na posilování motorů růstu domácí poptávky, stále chce maximalizovat výhody, které plynou z dovozu technologií a vysoké globální poptávky po čínském zboží. Chce zvyšovat export zejména do rozvíjejícího se světa. V Asii, Evropě i Africe se proto budou rozšiřovat investice, které souvisí s hospodářskou iniciativou Nová Hedvábná stezka, aby byly zajištěny mezinárodní dopravní cesty, dodávky surovin, a tak se postupně zvyšoval globální politický vliv Číny.
Křehká rovnováha
Kvůli své snaze maximalizovat zahraniční odbyt čelí Čína rostoucí kritice ze strany některých obchodních partnerů. Nejvýznamnějšími stížnostmi jsou obvinění z dumpingu, státní podpora vedoucí k nekalé soutěži, překážky pro zahraniční společnosti na čínském trhu a špatná ochrana duševního vlastnictví.
Nejen v USA také roste neklid ohledně rychlého technologického rozvoje Číny a zvyšující se konkurenceschopnosti čínských high-tech firem. Čínské technologické společnosti budou pravděpodobně čelit větším potížím se zahraničním prodejem svých produktů i s dovozem komponent, které v Číně dosud nemohou vyrábět. Bitva o technologickou hegemonii zůstane v příštích letech potenciální příčinou nových globálních obchodních sporů.
Zatímco USA a Evropa se pokoušejí vyvažovat důležitost ekonomických zájmů a lidských práv, čínská vláda musí najít rovnováhu mezi zvyšováním svého geopolitického vlivu na jedné straně a zajištěním přístupu svého trhu k technologiím a globálnímu obchodu na straně druhé.
V nadcházejících letech pravděpodobně uvidíme asertivnější Čínu, která se bude snažit být co nejpragmatičtější při ochraně svých mezinárodních ekonomických zájmů. Strategický význam rychlého stoupání po technologickém žebříčku je hlavním důvodem, proč si Čína nemůže dovolit ohrozit vztahy se svými hlavními obchodními partnery v USA a Evropě.
Totéž lze říci o USA a Evropě: dominance Číny v globálních dodavatelských řetězcích a velké čínské spotřebitelské a kapitálové trhy budou i nadále dobrým důvodem pro to, aby se představitelé vlád ve Washingtonu i v Evropě dvakrát rozmysleli, než se rozhodnou pro konfrontaci s Pekingem.
Zdroj: NN Investment Partners
O NN Investment Partners B.V., Czech Branch
NN Investment Partners B.V., Czech Branch je předním správcem aktiv, který působí v České republice již od roku 1997. Společnost nabízí širokou škálu podílových fondů v české koruně i cizích měnách a zároveň je jedním z investičních center mateřské společnosti NN Investment Partners, pro kterou zajišťuje expertízu v oblasti střední a východní Evropy. Pražský investiční tým spravuje dluhopisová i akciová portfolia a zároveň řídí několik lucemburských podílových fondů zaměřených na region střední a východní Evropy.
Jsme průkopníky společensky odpovědného investování, první fond s touto strategií byl založen již v roce 1999. Za náš přístup k společensky odpovědnému investování a integraci ESG faktorů jsme získali nejvyšší rating A+ od OSN.
Více informací naleznete na www.nnfondy.cz.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Největší vzestupy a poklesy kurzu kryptoměn za týden
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
- Koronavirus Čína
- Svět - státy světa a jejich ekonomika
- Zlato - aktuální cena zlata, investiční zlato
- Podílové fondy, investiční společnosti
- Investiční zlato 1 unce
- Investiční zlato - prodej zlata
- Stříbro - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční stříbro
- Zlato - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční zlato
- Investiční stříbro - Prodej stříbra
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory