Je třeba rychle utahovat měnovou politiku až na jednu výjimku, říká šéfka clevelandského Fedu
Prezidentky Federal Reserve Bank of Cleveland Loretty Mester se na Bloombergu dotazovali na její pohled na urychlený tapering. Tedy na postupné snižování nákupů aktiv americkou centrální bankou. Mester odpověděla, že již v září byla ochotná se bavit o urychleném taperingu a její ochota platí s ohledem na vývoj v ekonomice stále. Trh práce je totiž velmi silný, inflace se drží vysoko. Rizikem je aktuální vývoj pandemie, ale zatím se ukazuje, že každá nová mutace má na ekonomiku menší negativní vliv než ta předchozí.
Mester se podle svých slov stále domnívá, že vysoká inflace je přechodného charakteru. Existuje ale řada neznámých, včetně toho, jak rychle opadnou tenze ve výrobních vertikálách. Rychlejší tapering by pak podle ní dostal Fed do lepší pozice, ve které by měl více flexibility. Ohledně vývoje sazeb pak platí, že „Fed by měl být schopen zvýšit v příštím roce sazby několikrát,“ pokud to bude vyžadovat situace.
Fed tak na jednu stranu musí držet inflaci na uzdě a na stranu druhou musí podporovat ekonomiku tak, aby si udržela své růstové tempo. Nyní je podle bankéřky namístě urychlený tapering s tím, že Fed by příští rok mohl několikrát zvýšit sazby v případě, že by inflace ani po urychleném taperingu nezačala klesat. K tomu Mester dodala, že monetární politika působí se zpožděním, což platí i nyní ve vztahu k pandemii a k tomu, jaký by mohla mít negativní dopad na ekonomickou aktivitu v budoucnosti. I proto je nejlepší začít se změnami u taperingu a až s ohledem na další vývoj měnit výši sazeb.
Mester byla tázána na monetární politiku nastavenou podle nějakého jednoduchého algoritmu, například podle Taylorova pravidla, jehož některé verze nyní naznačují, že sazby by měly výrazně vzrůst. Ekonomka odpověděla, že obecně je pro používání jednoduchých pravidel, které odpovídajícím způsobem shrnují relevantní informace. Současná situace je ale podle ní naprosto výjimečná a takový postup by nebyl namístě. Významná je pro Fed nyní i flexibilita a schopnost reagovat na aktuální vývoj, který je do značné míry ovlivněn pandemií.
O dřevo už není zájem
V rámci diskuse o přechodnosti vyšší inflace byly médii po řadu měsíců pozorně sledovány ceny stavebního dříví, protože ty si od druhé poloviny roku prošly prudkým růstem úzce spojeným i s vývojem na realitním a stavebním trhu v USA. Následující graf ukazuje, že poté přišel stejně prudký propad, ceny se ale stále drží na úrovních, které jsou z pohledu posledních pěti let vysoké:
Zdroj: Bloomberg, Youtube, Twitter
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?