Víkendář: Německý ekonomický paradox
S masivní digitalizací německá ekonomika prošla znatelným poklesem tempa růstu produktivity. Désirée Christofzik, Steffen Elstner, Lars Feld a Christoph Schmidt na stránkách VoxEU vysvětlují, že příčinou mohou být změny na německém trhu práce a strukturální posun směrem ke službám. Co se přesně v německé ekonomice děje a co stojí za „paradoxem produktivity“?
Ekonomové připomínají, že „od sedmdesátých let si všechny velké vyspělé ekonomiky prošly obdobím útlumu technologického pokroku“. Nejde ale o plně synchronizovaný proces a mezi jednotlivými zeměmi panují určité rozdíly. Například výsledný pokles produktivity hodinové práce je nejvýraznější ve Velké Británii a Itálii. Ekonomové následně vytvořili indikátor, který nazývají očištěná celková produktivita faktorů a který reflektuje míru využití výrobních kapacit. Následující graf pomocí tohoto ukazatele popisuje, jak významné evropské ekonomiky reagují na pozitivní technologický šok ze Spojených států:
Zdroj: VoxEU
Podle grafů na americký technologický šok reaguje citlivěji jen britská ekonomika, v Itálii je dokonce reakce negativní, i když pouze velmi mírně. Z toho tedy ekonomové usuzují, že slábnutí technologického pokroku, které je patrné v USA, se na hospodářství a produktivitě v evropských zemích neprojevuje žádným znatelným způsobem. Spojené státy tu jsou přitom používány jako relevantní měřítko proto, že jsou obecně považovány za zemi, která stojí v čele technologického pokroku.
Ekonomové následně uvádějí, že německá ekonomika se v posledních dvaceti letech chovala jinak, než tomu bylo v jiných zemích. Do popředí vystupoval zejména silný německý trh práce. Někdo to považuje za důsledek reforem provedených v letech 2003–2005, k tomu ekonomové dodávají, že nová pracovní místa vznikala zejména v sektoru služeb, který je jinak obecně méně produktivní než výrobní sektor. Takže zvýšení váhy služeb na celkové zaměstnanosti samo o sobě vytvářelo negativní tlak na růst celkové produktivity.
Stále ale nejde o faktor, který by vývoj německé ekonomiky vysvětloval úplně. Podle ekonomů je k němu nutné přidat celkově nízký dopad informačních a komunikačních technologií na produktivitu. Data totiž ukazují, že pozitivní technologický šok v Německu zvedá ekonomickou aktivitu, ale poté téměř shodně roste objem výrobních faktorů. Takže například digitalizace zvedla v této zemi produkt, ale stejně tak zaměstnanost, a na produktivitu měla jen zanedbatelný efekt.
Ekonomové tedy svou analýzu uzavírají s tím, že v Německu šel technologický pokrok ruku v ruce s posunem směrem od výroby ke službám, což samo o sobě snižuje celkovou produktivitu kvůli tomu, že ve službách je obecně nižší. Technologický pokrok vyvolaný informačními a komunikačními technologiemi pak zvedá produkt a stejně tak zaměstnanost a „obojí se vzájemně zhruba vyruší“. Což ukazuje, že „vyšší produktivita by neměla být brána jako hlavní cíl“ – vedle vyšší ekonomické aktivity se totiž mohou nové technologie projevit i vyšší zaměstnaností. Takže produktivita se sice nezvýší, ale pozitivní dopad nových technologií je přesto zřejmý.
Zdroj: VoxEU
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?