Pracovní právo: pozor na diskriminaci ve zkušební době
Zrušení pracovního poměru ve zkušební době je obvykle bráno jako bezproblémová záležitost. Právní experti poradenské skupiny Grant Thornton ale upozorňují, že i zde může dojít k diskriminaci zaměstnance zaměstnavatelem. Ukazuje to i nedávný rozsudek Nejvyššího soudu, který jako diskriminační označil propuštění lesní dělnice ve zkušební době z důvodu jejího těhotenství.
„Ve zkušební době standardně zaměstnavatel nemusí udávat žádné důvody k ukončení pracovní smlouvy. Důvod může být jakýkoliv, protože smyslem je vyzkoušení vzájemné spolupráce. I v takovém případě ale Nejvyšší soud došel k závěru, že může dojít k diskriminaci,“ říká Veronika Odrobinová z poradenské skupiny Grant Thornton.
V případě, který Nejvyšší soud řešil, lesní dělnice ústně informovala svého nadřízeného, že je těhotná a požádala ho o převedení na jinou práci. Zaměstnavatel jí ale sdělil, že žádnou jinou práci pro ni nemá, a v souladu s právními předpisy ji poslal na mimořádnou zdravotní prohlídku. Závodní lékař pak stanovil, že dlouhodobě pozbyla způsobilost k výkonu práce, protože jako lesní dělnice musí manipulovat s těžkými náklady a pracuje s chemikáliemi, které mohou mít vliv na vývoj plodu. Zaměstnavatel proto využil toho, že zaměstnankyně byla ještě ve zkušební době, a okamžitě s ní zrušil pracovní poměr s odůvodněním, že dlouhodobě pozbyla způsobilost k výkonu práce.
Soud nicméně rozhodl, že zrušení pracovního poměru je diskriminační a neplatné, protože jeho důvodem bylo právě těhotenství zaměstnankyně, o kterém zaměstnavatel věděl. V této situaci by bylo podle soudu možné se zaměstnankyní zrušit pracovní poměr pouze z jiných důvodů, než bylo její těhotenství.
„Zaměstnavatel se ocitl v nezáviděníhodné pozici, protože propuštění zaměstnankyně ve zkušební době v této situaci není správným řešením nikdy. S nadsázkou lze říct, že by bylo ideální o tom těhotenství nevědět. Pokud zaměstnavatel ale chce ve zkušební době ukončit pracovní poměr s těhotnou zaměstnankyní, musí mít jiný prokazatelný důvod, pro který pracovní poměr ukončí. Může to být například porušování pracovních povinností, neuspokojivé pracovní výsledky, případně jiná, podobná situace, která je zcela objektivně naprosto nediskriminačním důvodem pro zrušení pracovního poměru ve zkušební době,“ uzavírá Veronika Odrobinová z poradenské skupiny Grant Thornton.
Společnost Grant Thornton Česká republika je součástí světové poradenské společnosti Grant Thornton International Ltd. se sídlem ve Velké Británii. Působí ve 140 zemích, kde své odborné služby poskytuje cca 56 000 profesionálů. Skupina Grant Thornton v roce 2019 dosáhla ve světě obratu 6 mld. USD. Grant Thornton je na českém trhu nejrychleji rostoucí poradenskou firmou a vybudoval si zde velmi silnou pozici. Poskytuje komplexní nabídku služeb od oblasti daňového, manažerského a transakčního poradenství, auditu, oceňování a znaleckých služeb až po služby mzdového účetnictví. Zaměřuje se na veřejný sektor a soukromé firmy.
Poslední zprávy z rubriky Práce:
Přečtěte si také:
Prezentace
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Oznámení o zvýšení důchodu přijde letos naposledy na papíru zdarma
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
I přes zdražení distribuce mohou domácnosti v roce 2025 ušetřit
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla