Research (Česká spořitelna)
Makroekonomika  |  25.11.2021 10:17:14

Covidový speciál: připravenost, komunisti a očkováním proti depresi

Booster u nás dostalo 6% obyvatel. V USA 11, Rakousku 15, v UK 23 a v Izraeli 44 %.

Mimochodem, v Izraeli nechtějí nic nechat náhodě: 11. listopadu zorganizovali pro celou zemi pandemické cvičení, které simulovalo situaci, co by se stalo, kdyby nová případná mutaceomega“ prolomila účinnost vakcínvyvolávala časté závažné průběhy i u dětí. Nejde o to, že by „omega“ takto měla fungovat, to nikdo neví. Možná žádná omega nebude, nebo do jara budou další dvě mutace. Důležité je ale být připraven, mít představu, co se může dít. V době, kdy to ještě jde udělat přípravy… Jak to v Izraeli probíhalo? „Pandemické cvičení oficiálně vedl a veřejnosti představil izraelský premiér Naftali Bennett. Cílem cvičení bylo ověřit schopnosti a kapacity vládyministerstev a vládních agentur čelit takové krizi. Součástí cvičení bylo vyhlašování razantních opatření, včetně lockdownu a uzávěry ekonomiky, komunikace s veřejností, testování funkčnosti vakcín vůči nové variantěepidemiologický výzkum, management kapacity nemocnic i efektivní masivní testování a očkování. Řešily se právní otázky lockdownů různé úrovně a dalších vyhlašovaných omezení. Součástí cvičení byla i ekonomická podpora obyvatelstva během účinnosti omezení a také bezpečnost lidí za této situace, trénovalo se kompletní uzavírání školdálkové vzdělávání, stejně jako regulace mezinárodní dopravy a turistiky. Velkou důležitost přikládali účinnému informování veřejnosti a reakcím na nálady sociálních médií. Vyhodnocení cvičení by mělo být zveřejněno v dohledné době.“ Tohle je úplně jiné strategické řízení státunež jsme svědky tady u nás.

  

Očkování nás chrání výrazně proti kolapsu nemocnic. Petr Koubský zkusil spočítat účinnost vakcín a odhadnout, jak by situace v nemocnicích vypadala bez očkování. Přes mnohé komplikace takového výpočtu je trend jasný: výrazně vyšší počet hospitalizací. Pacientů na JIP by pravděpodobně už nyní bylo více než při jarním maximu. Očkování jednoznačně snižuje zátěž v nemocnicíchZajímavé je, že bývalé komunistické země střední a východní Evropy mají nižší míru proočkovanosti než země západní Evropy.

Můžeme se ještě pořád vymlouvat na komunisty? Nová analýza zkoumá, zda můžeme institucionální dědičností alespoň částečně vysvětlit rozdíl v rozhodování o očkováníV datech je vidět nižší využívání vakcíny Covid-19 u osob starších 55 let, které se v Evropě narodily za komunismu. Autoři dále zkoumali sjednocené Německo a zjistili, že vystavení komunistickému režimu ve východním Německu snižuje pravděpodobnost, že se člověk nechá očkovat proti Covid-19, o 8pb a zvyšuje pravděpodobnost, že vakcínu nechce, o 4 procentní body. Negativní efekt přetrvá i po kontrole individuálních socioekonomických a demografických charakteristik (=není to primárně tím, že východní Němec je v průměru méně bohatý než ten západní, nebo že by měl v průměru jiné vzdělání). Pravděpodobným vysvětlením je nízký sociální kapitál u lidí, kteří zažili komunismus na vlastní kůži. Sociální kapitál se dá měřit jako dobrovolná práce, politická angažovanost, důvěra v lidi. 

  

Přitom očkování je cesta z deprese. Tohle není nová kampaň vlády na podporu očkování, ale výsledek další studie. Studie na datech Velké Británie ukazuje, že očkování zvyšuje psychickou pohodu o 0,12 směrodatné odchylky. 0,12 směrodatné odchylky zní poněkud abstraktně. V praxi to znamená kompenzaci přibližně poloviny celkového poklesu psychické pohody způsobené pandemií. Tento účinek přetrvává po dobu nejméně dvou měsíců a je spojen se snížením vnímané pravděpodobnosti nákazy COVID-19 a vyšším zapojením do společenských aktivit. Navíc je zlepšení je 1,5krát větší u psychicky strádajících osob. 

 

David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny 

Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu. Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.

Více informací na: www.csas.cz


Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19







Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688