Cestování na Slovensko: Po příjezdu na Slovensko je povinná karanténa, výjimku mají plně očkované osoby. Epidemiologická opatření na území Slovenska řídí COVID Automat.
Cestování na Slovensko: Po příjezdu na Slovensko je povinná karanténa, výjimku mají plně očkované osoby. Epidemiologická opatření na území Slovenska řídí COVID Automat.
19.11.2021 / 08:45 | Aktualizováno: 19.11.2021 / 09:20
Pro osoby přijíždějící na Slovensko z České republiky je povinná registrace prostřednictvím formuláře e-hranice (http://korona.gov.sk/ehranica) a doklad o očkování. Neočkované osoby musí až na výjimky do izolace. Děti do věku 12 let + 2 měsíce se řídí režimem rodičů; děti od věku 12 let + 2 měsíce postupují jako osoby dospělé.
Úplná výjimka z povinnosti registrace a očkování platí i nadále pro tranzit a řidiče nákladní dopravy.
Přeshraničním pracovníkům stačí ke vstupu na Slovensko kromě registrace negativní PCR test ne starší 7 dnů (pro přístup na pracoviště na Slovensku je nicméně platnost testů v některých okresech omezena přísněji - viz pravidla COVID Automatu).
Pro cesty na pohřeb stačí kromě registrace negativní PCR test ne starší 72 hodin.
Na Slovensku platí mimořádná situace, epidemiologická opatření v jednotlivých okresech upravuje systém COVID Automat (podrobněji níže v oddíle Opatření na Slovensku).
Kontroly na hraničních přechodech provádí slovenská policie v namátkovém režimu.
VSTUP NA ÚZEMÍ SLOVENSKA A TRANZIT PŘES SLOVENSKO
Přesné znění vyhlášky ÚVZ SR č. 255 platné od 15.10.2021 lze nalézt zde.
Pro všechny osoby od věku 12 let + 2 měsíce s výjimkou tranzitu a řidičů nákladní dopravy platí povinnost se registrovat v systému https://korona.gov.sk/ehranica/. (Pozn.: Plně očkovaným osobám stačí se registrovat jednou za 6 měsíců. Přeshraničním pracovníkům stačí se registrovat jednou za měsíc.)
Platí povinnost nastoupit izolaci v domácím prostředí, která končí při bezpříznakovém průběhu 10. dnem nebo negativním výsledkem PCR testu podstoupeného nejdříve 5. den izolace.
Děti do věku 12 let + 2 měsíce se řídí stejným režimem jako osoby žijící s nimi ve společné domácnosti, resp. dospělé osoby, s nimiž tyto děti cestují (rodiče, prarodiče, vedoucí dětských skupin apod.). Tzn. pokud dítě mladší věku 12 let + 2 měsíce cestuje s dospělou osobou, která nenastupuje karanténu např. díky očkování, nemusí nastoupit karanténu ani toto dítě. Děti od věku 12 + 2 měsíce postupují jako nezávislé dospělé osoby.
Výjimky z povinné izolace:
-
osoby s ukončeným očkováním (nutno prokázat COVID průkazem EU nebo jiným národním certifikátem třetí země, který musí kromě identifikace osoby a data očkovaní obsahovat i název y výrobce vakcíny):
-
členové posádky nákladní, autobusové a železniční dopravy
-
osoby a jejich rodinní příslušníci tranzitující přes území Slovenska do země, v níž mají uděleno povolení k pobytu nebo jejímiž jsou občany; občané EU a jejich rodinní příslušníci tranzitující přes území Slovenska do jiných zemí EU; TRANZITOVAT LZE POUZE PO URČENÝCH TRASÁCH! (viz příloha 2 citované vyhlášky); tranzit nesmí překročit dobu 8 hodin, zastavovat lze pouze za účelem čerpání pohonných hmot; do kategorie tranzitu spadá i cesta na / z letiště Bratislava
-
osoby přijíždějící za účelem neodkladné diagnostiky či léčby na dobu nepřekračující 12 hodin (v případě delší návštěvy za tímto účelem je třeba mít souhlas Ministerstva zdravotnictví SR http://cestujem.standardnepostupy.sk/);
-
osoby přijíždějící za účelem výkonu soudního rozhodnutí ve věci střídavé péče rodičů o nezletilé děti nebo styku s dítětem;
-
pendleři, tzn. osoby s pobytem v ČR, které mají uzavřen pracovněprávní vztah nebo místo výkonu práce na území Slovenska a mohou jej prokázat potvrzením dle přílohy 3 citované vyhlášky – s negativním výsledkem PCR testu ne starším 7 dnů;
-
osoby s pobytem v ČR, které prezenčně studují na Slovensku, nebo s pobytem na Slovensku, které prezenčně studují v ČR (nutno doložit potvrzením školy) – s negativním výsledkem ATG nebo PCR testu ne starším 7 dnů;
-
osoby s pobytem v ČR, které přijíždějí na Slovensko z důvodu neodkladné péče o blízké rodinné příslušníky (nutno doložit potvrzením ošetřujícího lékaře) – s negativním výsledkem PCR testu ne starším 7 dnů;
-
osoby s pobytem v ČR, které na území Slovenska obhospodařují pozemky ve vzdálenosti max. 10 km od státní hranice - s negativním výsledkem PCR testu ne starším 7 dnů;
-
osoby přijíždějící z České republiky za účelem výroby audiovizuálního díla, podání uměleckého výkonu či realizace uměleckého díla a vrcholoví sportovci - s negativním výsledkem PCR testu ne starším 72 hodin;
-
osoby přijíždějící za účelem účasti na pohřbu blízké osoby - s negativním výsledkem PCR testu ne starším 72 hodin;
-
zaměstnanci provozovatelů prvků kritické infrastruktury v odvětví energetiky a průmyslu a odborníci přijíždějící za účelem odstranění krizových situací v průmyslu (se souhlasem Ministerstva hospodářství SR nebo Ministerstva dopravy SR - http://www.mhsr.sk/koronavirus/ziadost-na-udelenie-vynimky-z-karanteny-na-vstup-na-uzemie-sr) - s negativním výsledkem PCR testu ne starším 72 hodin;
-
osoby přijíždějící na základě žádosti soudu nebo orgánů činných v trestním řízení (se souhlasem Ministerstva vnitra SR) - s negativním výsledkem PCR testu ne starším 72 hodin;
-
osoby přijíždějící za účelem získání pracovního povolení pro zaměstnání řidiče hromadné a nákladní dopravy - s negativním výsledkem PCR testu ne starším 72 hodin.
DOPRAVA
Hromadná doprava na území Slovenska funguje ve standardním režimu, pro její využití je nutné použít respirátor minimálně FFP2.
5.7.2021 zavedlo Slovensko třístupňový systém pro kontroly na hraničních přechodech; aktuálně je nastaven 1. zelený stupeň:
V 1. zeleném stupni jsou kontroly jen namátkové a všechny hraniční přechody otevřené.
Ve 2. oranžovém stupni probíhají intenzivní kontroly digitálních COVID průkazů a dalších dokladů na hraničních přechodech a v některých vlakových spojích. Některá menší a méně důležitá místa pro překračování hranic mohou být v tomto stupni dle platné vyhlášky sice teoreticky uzavřena, v praxi ale zůstávají otevřena všechna místa pro překračování hranic.
Ve 3. černém stupni by byly kontroly plošné a některé hraniční přechody uzavřené.
Ve 2.i 3. stupni má výjimku z kontrol nákladní doprava.
Seznam otevřených a uzavřených hraničních přechodů v jednotlivých stupních lze nalézt zde hraniční přechody (DOCX, 39 KB).
OPATŘENÍ NA SLOVENSKU
Na Slovensku platí tzv. COVID Automat, který dělí slovenské okresy do pěti stupňů v závislosti na epidemiologické situaci (zelená - oranžová - červená - bordó - černá). Pro tyto různé stupně jsou stanovena různá pravidla pro různé kategorie osob a různé aktivity:
Kategorie osob:
- režim "základ": všechny osoby bez ohledu na očkování, testování apod.
- režim "OTP":
- osoby s ukončeným očkováním
- osoby s negativním testem (72 hodin od odběru v případě PCR testu, 48 hodin od odběru v případě ATG testu)
- osoby, které překonaly onemocnění COVID-19 v období posledních 180 dnů
- režim "OP":
- osoby s ukončeným očkováním po dobu 1 roku od ukončení očkovacího schématu
- osoby, které překonaly onemocnění COVID-19 v posledních 180 dnech (od pozitivního PCR testu nesmí uplynout více než 180 dní)
- osoby, které překonaly onemocnění COVID-19 před více než 180 dny a méně než 1 rokem a zároveň v období 180 dnů po pozitivním PCR testu obdržely alespoň jednu dávku vakcíny
- děti mladší 2 let
- děti ve věku 2 - 12 let s negativním testem (72 hodin od odběru v případě PCR / LAMP testu, 48 hodin od odběru v případě ATG testu)
Pro tyto kategorie osob systém COVID Automat stanoví pravidla pro jednotlivé aktivity: nošení roušek / respirátorů, vstup do zaměstnání a škol, hromadné akce, svatby a pohřby, bohoslužby, návštěvy v nemocnicích, provoz lanových drah, wellness a fitness center, obchodů, restaurací, hotelů či taxi; tato pravidla se pak liší v jednotlivých stupních (okresech) dle epidemiologické situace.
K orientaci v těchto komplexních pravidlech slouží aplikace COVID Automat.
Do aplikace COVID Automat je potřeba zadat příslušný slovenský okres, pak v tabulce vyhledat příslušnou aktivitu a následně jistit pravidla pro příslušnou kategorii osob (základ / OTP / OP). Systém je dle vývoje epidemiologické situace aktualizován každý týden a je v něm možno nalézt aktuální pravidla + pravidla pro následující týden (tato se zveřejňují obvykle ve čtvrtek týdne předcházejícího).
V případě pozitivního výsledku testu na Slovensku je pozitivně testovaná osoba povinna nastoupit izolaci, která může probíhat v domácím prostředí, nebo v hotelovém zařízení (pobyt platí pozitivně testovaná osoba sama). Pozitivně testovaná osoba bude oslovena pracovníkem příslušného regionálního úřadu veřejného zdravotnictví, který ověří kontakty pozitivně testované osoby a též podmínky izolace. tento úřad též může poskytnout seznam karanténních zařízení, pokud není možná izolace v domácím prostředí. Izolace končí 14. dnem po odebrání vzorku, pokud se v posledních 3 dnech izolace neobjevily klinické příznaky onemocnění COVID-19. Pokud se v průběhu posledních 3 dnů izolace klinické příznaky objeví, posoudí způsobilost k ukončení izolace lékař. Podrobnější informace zde Čo mám robiť, ak som COVID 19 pozitívny? - Koronavírus a Slovensko (gov.sk).
ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE A DŮLEŽITÉ WEBOVÉ STRÁNKY
Ministerstvo vnitra Slovenské republiky
Ministerstvo zahraničních věcí a evropských záležitostí Slovenské republiky
>VSTUP CICZINCŮ NA ÚZEMÍ SLOVENSKÉ REPUBLIKY
> Informace o možnostech testování na území Slovenské republiky (odběrová místa)
-Ministerstvo zdravotnictví Slovenské republiky
- Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenské republiky
NÁVRAT DO ČR
Dle Seznamu zemí vydávaného Ministerstvem zdravotnictví ČR spadá Slovensko od 1.11.2021 do tmavě červené kategorie (země s velmi vysokým rizikem nákazy). Podmínky návratu do ČR lze nalézt zde.
Zprávy k cestování
Poslední zprávy z rubriky Cestování:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?