Rozbřesk: Proč německý průmysl zaostává za italským?
Evropský průmysl vysílá trochu rozporuplné signály. Celkový pohled není nijak optimistický a je jasné, že z motoru oživení se ke konci roku 2021 stává jeho brzda. Na druhou stranu ne všude jsou výpadky v subdodávkách, špatná logistika a drahé energie stejně velkou brzdou.
Z odvětví je nejvíce zasažena výroba automobilů, kterou daleko více než jiné sektory zasáhl výpadek polovodičů. Výrazné problémy s produkcí hlásí v eurozóně více než 90 % firem z odvětví automotive. Zatímco v textilním nebo potravinářském průmyslu (významném ve Francii a Španělsku) je to jen necelá třetina firem. Německý automotive se podílí na HDP zhruba 5 %, což je výrazně více než francouzský nebo italský (zhruba 1 % HDP). Pravděpodobně i proto je daleko více zasažen německý průmysl, který se na konci září pohyboval více jak 15 % pod svými maximy z roku 2017 (německý automotive byl 50 % pod svými maximy).
Možná trochu překvapivě italský, španělský i francouzský průmysl odolává pandemii lépe a pohybuje se o poznání blíže předkrizovým maximům. Kromě nižšího podílu sektoru automotive to pravděpodobně je i důsledek menší propojenosti italského a španělského průmyslu s asijskými ekonomikami (odkud váznou dodávky nejvíce). A svoji roli mohou sehrát i menší problémy s nedostatkem zaměstnanců v italském a španělském průmyslu (německý trh práce je o poznání přehřátější) - nedostatek pracovníků je podle posledního průzkumu EK problémem pro více než třetinu německých průmyslových firem, ale pouze pro 5 % italských firem.
I přes tyto rozdíly ale nakonec pravděpodobně šlápne na brzdu průmysl v celé eurozóně a konec roku bude proto ve znamení o poznání slabšího růstu. Očekáváme, že růst v celé eurozóně nepřekoná 1 % mezikvartálně a největší evropská ekonomika Německo může dokonce opět poklesnout.
TRHY
Koruna
Česká měna stagnuje v okolí 25,20 EUR/CZK a těžko věřit, že dostane v relativně (na globální události) prázdném týdnu dodatečný impuls k posunu vpřed. A na domácí scéně máme na programu navíc o státní svátek zkrácený týden. To vše nahrává spíše nižším zobchodovaným objemům.
Zahraniční forex
Po vysoké americké inflaci se eurodolar zabydlel pod hranicí 1,15 a bude vyčkávat na komentáře z Fedu, které by mohly indikovat, zdali centrální bankéři již z takto vysokých čísel nezačínají být nervózní.
V předvečer zítřejšího zasedání MNB pokračuje v oslabování maďarský forint. Trh si pochopitelně není jistý, zdali maďarská centrální banka zareaguje na šestiprocentní inflaci stejně agresivně jako ČNB či NBP.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
?