Víkendář: V Číně musíte vědět, co děláte
Z geopolitického hlediska je pro akcie nejvýznamnějším tématem vztah mezi Spojenými státy a Čínou. Ten se za současné vlády ve srovnání s dobou, kdy byl prezidentem Donald Trump, moc nezlepšil, možná dokonce zhoršil. Pro Bloomberg Markets to uvedl spoluzakladatel Carlyle Group David Rubenstein, podle kterého nyní nesou investice v Číně vyšší riziko a investoři musí uvažovat například o tom, jaký dopad na ně může mít vývoj na Tchaj-wanu.
Rubenstein dříve tvrdil, že americké trhy jsou nejatraktivnější na světě, ale Čína není daleko za nimi. Nyní již expert míní, že atraktivita Číny výrazně poklesla, z velké části kvůli změně regulačního prostředí. To se totiž „zkomplikovalo“ a řada amerických firem se tak obává v Číně podnikat. Na druhou stranu jde stále o zemi s 1,4 miliardy obyvatel a „gigantickou spotřebitelskou bází“. To hraje do karet těm, kteří tu podnikají, ale „musí vědět, co dělají, mít tam své lidi a být velmi opatrní.“
O Číně hovořil na Bloomberg Markets i Omar Slim z PineBridge Investments. Podle něj nebudou inflační tlaky v této zemi tak velké jako třeba v USA, kde podle jeho odhadu poleví ve druhé polovině příštího roku. V Číně by situace měla být umírněnější jednak kvůli slabšímu efektu srovnávací základny a také kvůli tomu, že poptávka domácností tu hraje menší roli a navíc u ní nedošlo k tak silnému boomu jako ve Spojených státech.
Ohledně dalšího vývoje v čínské ekonomice investor poukázal na významnou roli, kterou hraje úvěrový impuls v této zemi. Jde o faktor, který ovlivňuje trhy, ale i reálnou ekonomiku, včetně průmyslové produkce. V neposlední řadě se pak vývoj čínského úvěrového impulsu promítá i do dalších rozvíjejících se ekonomik a do určité míry i do hospodářství zemí vyspělých.
Slim poukázal následně na několikaměsíční ochlazení čínského úvěrového trhu, které je patrné i z následujícího grafu. Podle experta bude nyní rozhodující, jak se tu na dalším vývoji odrazí krize na čínském realitním trhu.
Zdroj: Youtube
Podle Slima mohou turbulence na čínském realitním trhu dál pokračovat, nyní se projevují zejména u slabších firem v tomto segmentu ekonomiky a na trhu s dluhopisy s neinvestičním ratingem. Zde totiž dochází k prudkému poklesu cen, který podle experta vede některé firmy až k úvahám o tom, zda vůbec mají své závazky splácet. Celkově pak trhy začínají reflektovat změnu ve vládní politice – podle Slima totiž nastal posun směrem k menší vládní podpoře.
Zdroj: Bloomberg Markets
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?