Prohlášení bankovní rady na tiskové konferenci po skončení měnového zasedání - zvýšení sazeb ČNB
Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání zvýšila dvoutýdenní repo sazbu o 125 bazických bodů na 2,75%. Současně rozhodla o zvýšení diskontní sazby na 1,75 % a lombardní sazby na 3,75 %. Pro toto rozhodnutí hlasovalo pět členů bankovní rady, dva členové hlasovali pro ponechání sazeb beze změny.
Přijaté rozhodnutí bankovní rady se opírá o novou makroekonomickou prognózu. S ní je konzistentní strmý nárůst tržních úrokových sazeb v závěru letošního a začátkem příštího roku. Ten je reakcí na aktuálně mimořádně silné inflační tlaky ze zahraniční i domácí ekonomiky. Zvýšení sazeb omezí průsak uvedených tlaků do cenového vývoje v delším období a zabezpečí návrat inflace do blízkosti 2% cíle na horizontu měnové politiky. Reakce České národní banky také podpoří ukotvenost inflačních očekávání na jejím cíli.
Globální ekonomika se nadále potýká s následky koronavirové pandemie. Ekonomický růst v zemích našich hlavních obchodních partnerů, který byl během léta svižný, ve zbytku roku zpomalí. Stane se tak zejména z důvodu pokračující přetíženosti globálních výrobních a dodavatelských řetězců a souvisejících problémů s dodávkami materiálů a komponent. Na tato omezení na nabídkové straně přitom naráží silná poptávka v eurozóně, což výrazně zvyšuje inflační tlaky zejména v průmyslové sféře. K těmto tlakům navíc přispívá zdražování ropy a dalších energetických komodit. To se spolu s vysokou dynamikou výrobních cen promítá i do zrychlování spotřebitelské inflace. Evropská centrální banka na svém nedávném zasedání avizovala, že od čtvrtého čtvrtletí letošního roku sníží nákupy aktiv v rámci svého pandemického programu. Výhled zahraničních úrokových sazeb i přesto zůstává na celém horizontu v záporných hodnotách. Lze přitom očekávat, že přetížení globálních výrobních řetězců se kolem poloviny příštího roku zmírní, což se projeví zrychlením růstu ekonomické aktivity a snížením cenových tlaků.
Výhled ceny ropy Brent se ve srovnání s minulou prognózou posunul znatelně výše kvůli omezení těžby ropy a silně rostoucí poptávce po ní. Zdražování ropy by přitom mělo na počátku příštího roku kulminovat. Kurz eura k americkému dolaru se oproti minulé prognóze příliš nemění a měl by jen nepatrně posilovat.
Česká ekonomika v letních měsících pokračovala v zotavování, které bylo započato na jaře, neboť příznivá situace v oblasti pandemie umožnila téměř neomezené fungování obchodu a služeb. V současnosti pozorované dílčí zpřísňování protiepidemických opatření nebude mít – podle předpokladů prognózy – hmatatelné ekonomické dopady. Obnovenému hospodářskému růstu bude nadále napomáhat zvyšující se spotřeba domácností. Ta těží mimo jiné z utrácení části vynucených úspor i ze svižného mzdového růstu na opětovně se přehřívajícím trhu práce. Investiční aktivita firem bude podpořena solidní zahraniční poptávkou a nedostatkem pracovníků. Porostou i vládní investice. Až do poloviny roku 2022 však bude výkon domácí ekonomiky tlumen záporným příspěvkem čistého vývozu. Ten bude zasažen pokračující přetížeností globálních výrobních a dodavatelských řetězců, na nichž je česká exportně a průmyslově orientovaná ekonomika výrazně závislá. Letos se hrubý domácí produkt v souhrnu zvýší zhruba o 2 %, zatímco v příštích dvou letech jeho růst výrazně zrychlí. Na předpandemickou úroveň se tuzemská ekonomická aktivita vrátí na konci roku 2022.
Celková inflace v závěru letošního roku dále výrazně vzroste a během zimy se s přispěním všech svých složek přiblíží 7 %. Na urychlení cenového růstu se bude podílet další zvýšení jádrové inflace, která odráží významné domácí cenové tlaky i silnou dynamiku cen výrobců v tuzemsku a v zahraničí. K tomu se přidává i zdražování potravin v návaznosti na růst cen zemědělských komodit na světových trzích. Vysoká zůstane též dynamika cen pohonných hmot. Regulované ceny počátkem roku 2022 výrazně vzrostou, a to vlivem zdražení elektřiny a zemního plynu pro domácnosti. V sílících domácích inflačních tlacích se v nejbližších čtvrtletích projeví zrychlení mzdového růstu. Celkové inflační tlaky se nicméně začnou v průběhu příštího roku zmírňovat zejména vlivem odeznění růstu dovozních cen. To podpoří i posilující koruna. V průběhu příštího roku inflace s přispěním předchozího výrazného zvýšení úrokových sazeb postupně zvolní a na horizontu měnové politiky se sníží do blízkosti 2% cíle České národní banky.
Kurz koruny ve čtvrtém čtvrtletí posílí na průměrnou úroveň 25 korun za euro. To bude odrážet zejména rychle se rozšiřující kladný úrokový diferenciál vůči eurozóně. V příštím roce se do dalšího pozvolného posilování kurzu bude promítat obnovení růstu vývozu. V něm se projeví odeznění předchozího zakolísání domácího průmyslu i kompletace a vývoz dříve nedokončené výroby. Proti tomu bude v nevelkém rozsahu působit pozvolné zpřísňování měnové politiky Evropské centrální banky. V roce 2023 se bude kurz koruny pohybovat poblíž hladiny 24 korun za euro.
S podzimní prognózou je konzistentní strmý nárůst tržních úrokových sazeb v závěru letošního a začátkem příštího roku. Měnová politika reaguje na mimořádně silné cenové tlaky z domácí ekonomiky i ze zahraničí. Pokračující razantní zvyšování úrokových sazeb omezuje průsak uvedených tlaků do cenového vývoje v delším horizontu a upevňuje důvěru českých subjektů v dlouhodobou cenovou stabilitu v naší zemi.
Ve srovnání s minulou prognózou došlo ke znatelnému zvýšení výhledu inflace pro letošní a zejména příští rok. Ekonomický růst se v letošním a příštím roce přehodnocuje naopak směrem dolů, v roce 2023 zase poměrně výrazně nahoru. Výhled domácích úrokových sazeb je pro všechny tři roky vyšší, přičemž kurz koruny je v letech 2022 a 2023 pevnější.
Bankovní rada vyhodnotila nejistoty a rizika nové prognózy jako výrazné, ale v souhrnu nezpochybňující její vyznění. Rizikem prognózy v proinflačním směru je zejména délka poruch globálních výrobních a dodavatelských řetězců. Jejich případné delší trvání by mohlo způsobit dodatečné cenové tlaky ve světové i v domácí ekonomice, kde by proinflačně působil navíc slabší kurz koruny. Ten může být vzhledem ke svému vývoji v poslední době dodatečným proinflačním rizikem i sám o sobě. Rizikem ve stejném směru by mohlo být i zvýšení inflačních očekávání. Proinflačním rizikem je také možné výraznější než předpokládané zdražení energií a imputovaného nájemného. Naopak mírným protiinflačním rizikem je případná výraznější konsolidace veřejných rozpočtů novou vládou.
Vzhledem k prognóze se bankovní rada rozhodla zvýšit úrokové sazby o 1,25 procentního bodu. Toto razantní zvýšení úrokových sazeb má za cíl navrátit inflaci na horizontu měnové politiky, tj. za 12 až 18 měsíců, do blízkosti 2% cíle a podpořit ukotvenost inflačních očekávání firem a domácností. Tato očekávání jsou v poslední době konfrontována se silně zvýšenou inflací a Česká národní banka nehodlá připustit jejich výraznější odpoutání od 2% cíle. Bankovní rada je připravena pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb v souladu s podzimní prognózou.
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Rada sem, Rada tam: MMR chce Radu vlády pro transparentní veřejné zakázky
- Vládní rada v oddělení kanceláře rady vlády pro záležitosti romské menšiny a sekretariátu rady vlády pro národnostní menšiny - nabídka práce
- Vrchní vládní rada v oddělení kanceláře rady vlády pro záležitosti romské menšiny a sekretariátu rady vlády pro národnostní menšiny - nabídka práce
- Prohlášení ministra spravedlnosti Pavla Blažka k tiskovému prohlášení Soudcovské unie z 22. 8. 2022
- Blíží se konečný termín k podání Prohlášení o sklizni a Prohlášení o produkci
- Zprávy Tiskové zprávy - Tiskové zprávy
- Tiskový/Tisková Mluvčí Kraje A Krajského Úřadu Odboru Kancelář Hejtmana Krajského Úřadu Libereckého Kraje - Volná pracovní místa
- Tiskový/Tisková Mluvčí Na Odbor Interní Audit - Volná pracovní místa
- Tiskový/Tisková Mluvčí Městského Úřadu Písek - Volná místa
- Tiskový Mluvčí / Tisková Mluvčí Městského Úřadu Písek - Volná pracovní místa
- Tisková/Tiskový Mluvčí - Volná místa
- Tiskový/ Tisková Produkční - Volná místa
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Okénko finanční rady
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Domácnosti si za plyn připlatí: Regulované poplatky vzrostou výrazně nad inflaci
Miren Memiševič, Skupina Klik.cz
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Marek Pokorný, Portu
Jak snížit daně díky DIPu? Zde je návod pro vyplnění daňového přiznání
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select