Polská národní banka šlape na brzdu, zatímco Fed ubírá plyn
Včera jsme byli svědky zasedání Fedu a Polské národní banky, dnes nás čekají další dvě. O nastavení měnověpolitických podmínek bude rozhodovat Bank of England a z regionu domácí ČNB. Středoevropské centrální banky se snaží ukotvit inflační očekávání. Polská NBP, která se zvedáním sazeb zaspala, se nyní snaží dohnat své chyby.
Včerejší den na trzích patřil mezi ty živější. Trhy sice v průběhu dne vyčkávaly na večerní výstup ze zasedání Federálního rezervního systému, během dne je ale zpestřily statistiky. V dopoledních hodinách byla zveřejněna nezaměstnanost v eurozóně, která za září skončila na očekávaných 7,4 %, což je o 0,1 p. b. lepší výsledek než v měsíci předchozím. Dobrá data dopoledne ještě pomohla libře, když říjnový PMI indikátor ze sektoru služeb překvapil pozitivně a skončil na hodnotě 59,1 bodu. Trhy očekávaly 58 bodů, což byl stále solidní nárůst oproti předchozím 55,4.
V rámci regionu nám čekání na Fed zpestřila Polská národní banka, která přistoupila ke druhému zvýšení úrokových sazeb v řadě. Po předchozím hiku o 40 bazických bodů včera přistoupila k ještě razantnějšímu zvýšení, a to o tři čtvrtě procentního bodu. Hlavní úroková sazba se tak v Polsku momentálně nachází na úrovni 1,25 %. Takto razantní zvýšení úrokových sazeb trhy překvapilo, když bylo očekáváno zvýšení o 25 bazických bodů.
Zlotý značně posiloval již v průběhu dne a po zveřejnění rozhodnutí o sazbách k ziskům ještě přidal. Včerejší volatilní seanci uzavřel na úrovni 4,58 EURPLN a připsal si tak denní zisk ve výši 0,6 %. V prohlášení ze včerejšího zasedání NBP jsou zdůrazněny silnější inflační tlaky, které by dle nové prognózy měly v průběhu příštího roku držet tempo cenového růstu nad horní hranicí tolerančního pásma, která se nachází na 3,5 %. Jako hlavní inflační faktory jsou zmiňovány přetrvávající problémy v dodavatelských řetězcích, rostoucí ceny energií a komodit, pokračující ekonomická obnova podporující domácí poptávku a dobrá situace na polském trhu práce.
Polská národní banka se tak ve snaze reagovat na rizika přetrvávající inflace na vysokých úrovních rozhodla zvýšit úrokové sazby o 75 bazických bodů. Ohledně dalšího vývoje úroků se v prohlášení nic nedočteme, nicméně pokud chce NBP dostat inflaci na úrovně odpovídající jejímu inflačnímu cíli, bude potřeba v procesu zvyšování sazeb pokračovat i na dalších zasedáních. Připomeňme, že polská inflace v říjnu vykázala hodnotu 6,8 % a v příštích měsících by mohla vyšplhat až k osmiprocentní hranici. Razantní zvýšení sazeb a pravděpodobně pokračující proces úrokové normalizace je beze sporu pozitivní zprávou pro polskou měnu, ta však musí být dále na pozoru, protože NBP ve svém prohlášení ponechala větu ohledně možnosti využití devizových intervencí v závislosti na tržních podmínkách, čímž můžeme rozumět prudce posilující zlotý.
Konečně k Americe. Fed podle očekávání oznámil začátek taperingu, tedy snižování tempa nákupů aktiv. Ty z dosavadních 120 mld. dolarů budou každý měsíc zmenšeny o 15 mld., přičemž 10 mld. budou tvořit státní dluhopisy a 5 mld. hypotékou kryté cenné papíry. Více se o včerejším zasedání můžete dočíst ve včerejším shrnutí. Co se týče ekonomického kalendáře, včera byl v USA ještě zveřejněn ADP report, který poukázal na lepšící se situaci na trhu práce. V říjnu bylo v soukromém sektoru vytvořeno 571 tis. nových pracovních míst, což je téměř o polovinu více, než očekával trh. Ve Spojených státech v září rostly také tovární objednávky a to tempem 0,2 % (m/m).
Dnes bude na trzích opět rušno, jelikož jsou na programu opět dvě zasedání centrálních bank. V jednu hodinu po poledni bude zasedat Bank of England, u které budeme sledovat, zda dojde k překvapení ve smyslu zvýšení sazeb, o kterém se v poslední době silně spekulovalo. Trh momentálně předpokládá, že ke zvýšení nakonec nedojde, nicméně očekává, že tři z devíti členů bankovní rady pro hike ruku zvednou. Kde se nediskutuje o tom, zda dojde či nedojde ke zvýšení sazeb, je Česká republika. V našem případě je otázka spíše jak silné zvýšení dnes budeme pozorovat. Trhy očekávají zvýšení o 50 bazických bodů, nicméně ve hře je i hike o 75 bodů, který by domácí repo sazbu posunul nad úroveň dvou procent. Na rozhodnutí si počkáme do 14:30 a na tiskovou konferenci tradičně do 15:45.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
David Jansa
Vystudoval obor finance na Fakultě financí a účetnictví VŠE. V rámci zahraničních pobytů studoval rok a půl v USA na Arizona State University a ve Wisconsinu. Jako proprietary trader se specializuje na obchodování na devizovém trhu, investice do komodit, akcií a ETF. Mezi jeho záliby patří cestování, sport, a kresba.
Roklen
Investiční skupina Roklen propojuje finanční svět s moderními technologiemi. Provozuje ekonomický portál Roklen24, online směnárnu měn RoklenFx a crowdfundingovou platformu Fundlift spojující rostoucí firmy s investory.
Více informací na https://www.roklen.cz/roklenfx/.
Více zpráv k tématu Plyn - LNG, CNG, LPG
Poslední zprávy z rubriky Okénko BIG EXPERT:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zemní plyn - aktuální cena zemního plynu, graf vývoje ceny zemního plynu 1 MMBtu - 5 dnů - měna USD
- Zemní plyn - ceny a grafy zemního plynu, vývoj ceny zemního plynu 1 MMBtu - 3 roky - měna USD
- PXE - Zemní plyn - ceny a grafy PXE zemního plynu, vývoj ceny PXE zemního plynu 1 MWh - 1 rok - měna CZK
- PXE - Zemní plyn - ceny a grafy PXE zemního plynu, vývoj ceny PXE zemního plynu 1 MWh - 3 měsíce - měna CZK
- PXE - Zemní plyn - ceny a grafy PXE zemního plynu, vývoj ceny PXE zemního plynu 1 MWh - 3 měsíce - měna EUR
- Zemní plyn - ceny a grafy zemního plynu, vývoj ceny zemního plynu 1 MMBtu - 1 rok - měna USD
- PXE - Zemní plyn - ceny a grafy PXE zemního plynu, vývoj ceny PXE zemního plynu 1 MWh - 1 rok - měna EUR
- Plyn - cena plynu 2020
- innogy Česká republika a. s. - cena plynu, ceník plynu 2020
- Kurzovní lístek Air bank, Kurzovní lístky bank
- Kurzovní lístek Komerční banka, Kurzovní lístky bank
- Kurzovní lístek UniCredit Bank, Kurzovní lístky bank
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?