EU a USA učinily podstatný krok k ukončení celní války v oblasti oceli a hliníku z Trumpovy éry
03.11.2021 / 15:10 | Aktualizováno: 03.11.2021 / 15:50
Evropská komise a USA se dohodly na řešení sporu ohledně Sekce 232, podle které jsou uvalena cla na dovoz oceli a hliníku do USA. Dohodu oznámila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen a americký prezident Joe Biden dne 31. října 2021 na summitu zemí G20 v Římě. Uvedená dohoda by měla napomoci k odstranění třecích ploch mezi oběma stranami v tomto ohledu a umožnit jim soustředit se na vyjednávání nové globální obchodní dohody, která by řešila celosvětovou nadvýrobu oceli a hliníku a zajistila snížení emisí uhlíku v těchto průmyslových odvětvích.
Na základě uvedené dohody, která vstoupí v platnost dne 1. ledna 2022 a bude platná po dobu dvou let, odstraní USA dodatečná cla na dovoz oceli a hliníku z EU až do historické výše dovozu těchto komodit před uvalením cel. V důsledku uvalení sankcí podle Sekce 232 poklesl v letech 2018 až 2020 dovoz oceli a hliníku ze zemí EU do USA z 5,1 milionu tun na 2,4 milion tun. Podle přijaté dohody umožní USA bezcelní dovoz oceli ze zemí EU ve výši 4,4 milionu tun a bezcelní dovoz hliníku ze zemí EU ve výši 384 tisíc tun. V uvedeném rámci budou po dobu dvou let zahrnuty také výjimky na dovoz oceli v rozsahu přibližně 1,1 milionu tun, sjednané v době platnosti dodatečných cel s americkým ministerstvem obchodu (Department of Commerce). Stanovená kvóta odpovídá dovozu oceli z EU z let 2015 až 2017, tedy z období před zavedením dodatečných cel. V případě hliníku může být bez cla do USA dovezeno 18 tisíc tun kovu a 366 tisíc tun polotovarů. To podle představitelů EU odpovídá obchodu z let 2018 a 2019. Technicky tak dohoda ponechává americká dodatečná cla na ocel a hliník v platnosti (25 procent na dovoz oceli a 10 procent na dovoz hliníku), v praxi ale osvobozuje od cel podstatnou část evropského dovozu. V reakci na výše uvedené zahájí recipročně EU nezbytné kroky k pozastavení svých vyrovnávacích opatření vůči USA. EU reagovala na americká dovozní cla zavedením odvetných cel na vybrané zboží z USA, například na motocykly Harley-Davidson anebo džínsy Levi Strauss. EU plánovala od prosince letošního roku řadu těchto cel zdvojnásobit. EU a USA také pozastaví dvoustranné spory vedené u Světové obchodní organizace v souvislosti s dovozem oceli a hliníku do USA.
Obě strany také deklarovaly vůli spolupracovat na řešení globální nadvýroby oceli, dosáhnout dekarbonizace globálního ocelářského a hliníkářského průmyslu a bojovat proti změně klimatu. Za tímto účelem oznámily svůj záměr vyjednat Globální dohodu o udržitelné oceli a hliníku mezi EU a USA a otevřít ji dalším zemím, které v tomto ohledu sdílejí cíle EU a USA. EU a USA budou usilovat o uzavření jednání o této dohodě do dvou let. EU a USA přijímají v tomto ohledu podle společného prohlášení „závazek ke společnému postupu, prohlubování spolupráce a podnikání společných kroků k ochraně pracovníků, průmyslu a komunit před globální nadměrnou kapacitou výroby oceli (to restrict access to our markets for dirty steel from countries like China)“ a změnou klimatu. Dohoda poslouží jako „posílený vynucovací mechanismus, který zabrání přístupu čínské oceli a hliníku na americký trh,“ uvedla v prohlášení americká obchodní zástupkyně Katherine Tai. Podle ministryně obchodu Giny Raimondo bude dohoda fungovat také jako rámec, jehož prostřednictvím se USA a EU dohodnou na zohlednění uhlíkové náročnosti v budoucích jednáních. Jako první krok k naplnění této dohody vytvoří EU a USA technickou pracovní skupinu pověřenou sdílením příslušných údajů a vypracováním společné metodiky pro hodnocení obsahu emisí mezinárodně obchodované oceli a hliníku.
Dodatečná cla na dovoz oceli a hliníku do USA zavedla Trumpovou administrativou v roce 2018, přičemž se týkají dovozu uvedených komodit jak z EU, tak z řady dalších zemí. Široce kritizované opatření zdůvodnila administrativa tím, že dovoz těchto komodit ohrožuje americkou ekonomiku a tím i národní bezpečnost. Výše uvedená dohoda však odstraňuje dodatečná cla na dovoz oceli a hliníku do USA pouze ze zemí EU, v případě ostatních zemí, například Velké Británie nebo Japonska, blízkých spojenců a hlavních obchodních partnerů USA, zůstávají tato cla nadále v platnosti.
Uvedená dohoda na odbourání recipročně zavedených cel je dalším důležitým krokem ke zlepšení obchodních vztahů mezi EU a USA. Tím prvním bylo pozastavení platnosti dodatečných cel ve sporu ohledně nepovolených dotací pro společnosti Airbus a Boeing, dalším krokem bylo zahájení činnosti Rady pro obchod a technologie (TTC) mezi EU a USA. Za vstřícný krok obou stran lze bezesporu považovat také rozhodnutí USA neuvalit dodatečná cla na dovoz zboží z evropských zemí, které zavedly daň z digitálních služeb a ochotu dotčených zemí vyměnit unilaterálně zavedené DST za globální daň přijatou na půdě OECD, jakmile bude uvedena v platnost.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Hliník - ceny a grafy hliníku, vývoj ceny hliníku 1 tuna - 1 rok - měna USD
- Hliník - kovy, vývoj ceny surovin
- Válec, objem válce
- Ověření DIČ v EU - ověřování DIČ v systému VIES
- Akcie - Akcie online. Pražská burza, Německo, USA. Investice do akcií
- Akcie USA - americké akcie
- EU a USA učinily podstatný krok k ukončení celní války v oblasti oceli a hliníku z Trumpovy éry (9.11.2021)
- EU a USA učinily podstatný krok k ukončení celní války v oblasti oceli a hliníku z Trumpovy éry
- EU a USA učinily podstatný krok k ukončení celní války v oblasti oceli a hliníku z Trampovy éry
- EU začala jednat s USA o zrušení Trumpových celních tarifů na ocel a svých odvetných opatření
- EU bude zatím osvobozena od cel na dovoz oceli a hliníku do USA
- EU a USA jednaly o clech na ocel a hliník, výsledek je nejasný
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory