Sedmiprocentní inflaci dnes budou v Polsku krotit zvýšením sazeb (3.11.2021)
Polská národní banka na předchozím zasedání přiznala, že již nelze přehlížet raketově zrychlující růst cen a poprvé zvýšila úrokové sazby. Fakt, že za vysokou inflací nestojí pouze přechodné faktory, bude na NBP nadále vyvíjet tlak k utahování měnověpolitických podmínek. Dnes očekáváme druhé po sobě jdoucí zvýšení sazeb.
Vysoká inflace je momentálně všudypřítomným tématem a naši severovýchodní sousedé by se měli mít obzvlášť na pozoru. Říjnová inflace vystoupala na 6,8 %, což je vysoko nad horní hranicí tolerančního pásma NBP. Za vysokou inflací v Polsku stojí rostoucí ceny pohonných hmot, potravin, energií, ale také rostoucí mzdy, které se zvyšují rychlejším tempem než inflace. Mimo tyto faktory k vyšší inflaci oproti zbytku zemí EU přidává i solidní domácí poptávka.
Co se týče poptávkových tlaků, je zřejmé, že polská ekonomika těží z menší závislosti na automobilovém průmyslu a větší rozmanitosti výrobních podniků, které reportovaly pokračující růst produkce a objednávek. Včerejší výsledek výrobního PMI indikátoru byl pozitivním překvapením a reflektuje větší odolnost polské ekonomiky vůči problémům v dodavatelských řetězcích. Jeho hodnota za říjen skončila na úrovni 53,8 b., když trhy očekávaly zpomalení o 0,4 b. ze zářijového výsledku 53,4 b.
Dalším proinflačním faktorem je štědrá fiskální politika, která by v příštím roce měla společně s vysokým mzdovým růstem a silnou domácí poptávkou patřit mezi faktory, které budou držet inflaci nad horní hranicí tolerančního pásma NBP. Pokud tedy tranzitorní faktory spojené s problémy v dodavatelských řetězcích a růstem cen energií odezní v první polovině příštího roku, Polsko se bude nadále potýkat s vyšším cenovým růstem, ač ho bude v průběhu roku postupně krotit i bazický efekt.
To jsou hlavní důvody, proč očekáváme, že Polská národní banka bude dnes i na dalších měnověpolitických zasedáních pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Zajímavý bude také vývoj v rámci osazenstva bankovní rady v příštím roce, kdy značné části centrálních bankéřů končí jejich mandát. Co se týče vývoje tržních očekávání, FRA sazby počítají s růstem hlavní úrokové sazby o jeden procentní bod do konce roku. Z tohoto hlediska je jasné, že je tento fakt již zaceněn a případné zvyšování sazeb by nemělo mít zásadní fundamentální dopad na kurz zlotého, naopak pozvolnější zvyšování sazeb by mohlo zlotý oslabit.
Ten se i přes zacenění úrokových hiků v průběhu října posouval na slabší úrovně zpět nad 4,60 EURPLN. Hlavním důvodem pro tento posun je horší tržní nálada a posilující dolar, který v průběhu října ke slabším úrovním stáhl všechny měny regionu včetně koruny. Na dnešním zasedání se zároveň dočkáme aktualizované prognózy, a tak lze čekat i zajímavou tiskovou konferenci, která je na programu zítra. Po klidnějším obchodování na zlotém v průběhu minulých týdnů tak očekáváme zvýšenou volatilitu z důvodu nejistoty ohledně razance zvýšení sazeb, nové prognózy a těžko předvídatelné rétoriky guvernéra Glapinského na tiskové konferenci.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
David Jansa
Vystudoval obor finance na Fakultě financí a účetnictví VŠE. V rámci zahraničních pobytů studoval rok a půl v USA na Arizona State University a ve Wisconsinu. Jako proprietary trader se specializuje na obchodování na devizovém trhu, investice do komodit, akcií a ETF. Mezi jeho záliby patří cestování, sport, a kresba.
Roklen
Investiční skupina Roklen propojuje finanční svět s moderními technologiemi. Provozuje ekonomický portál Roklen24, online směnárnu měn RoklenFx a crowdfundingovou platformu Fundlift spojující rostoucí firmy s investory.
Více informací na https://www.roklen.cz/roklenfx/.
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Okénko BIG EXPERT:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Okénko finanční rady
Vojtěch Šanca, Delta Green
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Neregulované fondy jsou už půl roku pod přísnějším dohledem. Co se změnilo?
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex leden 2025: V lednu sazby hypoték klesly, na úrokový sešup však letos zapomeňme
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Umíme si chránit svůj majetek pojištěním? Průzkum ukazuje zajímavá čísla