Smart contracts (5. Díl)
Pojištění
Parametrické pojištění je druh pojištění, kde je výplata vázána přímo na konkrétní předem definovanou událost. Chytré smlouvy poskytují infrastrukturu odolnou proti manipulaci při vytváření parametrických pojistných smluv, které se spouštějí na základě vstupních dat. Pomocí chytrých kontraktů lze například vytvořit pojištění úrody, kdy uživatel zakoupí pojistku na základě konkrétních informací o počasí, jako jsou sezónní srážky v dané geografické lokalitě, průměrné denní teploty, počet slunných dní apod. Pokud jsou předem definované podmínky pojistných smluv po jejím uplynutí naplněny, chytrá smlouva automaticky vystaví výplatu pojistného. Nejenže koncoví uživatelé obdrží včasné výplaty s menšími režijními náklady, ale strana nabídky pojištění se může prostřednictvím chytrých smluv otevřít veřejnosti. Chytrá smlouva taktéž umožňuje uživatelům vkládat prostředky do fondů. Z těchto fondů jsou účastníkům vypláceny pojistky v poměru vůči jednotlivým vkladům každého z účastníků.
Parametrické chytré smluvní pojištění
Arbol využívá chytré smlouvy Ethereum a věštce Chainlink k tomu, aby umožnil parametrické pojištění založené na údajích o počasí v určitém geografickém regionu BLOG.CHAIN.LINK (upraveno autorem). | zdroj assets-global.com
Omezení chytrých smluv
Jedním z přirozených omezení chytrých smluv je, že podkladové blockchainy, na kterých běží, jsou izolované sítě, což znamená, že se blockchainy nemohou spojit s vnějším světem, tedy s aplikacemi, které se nachází mimo tuto síť. Bez vnější konektivity nemohou chytré smlouvy komunikovat s externími systémy a potvrzovat výskyt skutečných událostí, ani nemohou přistupovat k nákladově přijatelnějším výpočetním zdrojům. Podobně jako počítač bez internetu, jsou chytré smlouvy bez připojení k reálnému světu extrémně omezené. Nemohou například znát cenu aktiva před provedením obchodu, nemohou zkontrolovat průměrné měsíční srážky nebo teploty před vyplacením pojistného plnění za úrodu a nemohou ověřit, že zboží dorazilo, než se vyrovnají s dodavatelem.
Hybridní chytré smlouvy
Hlavní vývoj probíhající v blockchainu tedy představují programovatelné chytré smlouvy, které se propojují s reálnými daty a spolupracují s tradičními systémy mimo blockchain. Díky tomu rozšiřují vstupy a výstupy používané v rámci logiky chytrých smluv. Tyto hybridní chytré smlouvy využívají bezpečný middleware známý jako Oracle. Oracle kombinuje kód v řetězci s infrastrukturou a daty mimo řetězec – např. spouští chytrou smlouvu s externími daty nebo vypořádává smlouvu mimo řetězec na tradiční platební dráze.
Oracles propojují vstupy a výstupy do blockchainu a vytvářejí hybridní chytré kontrakty (upraveno autorem). | zdroj assets-global.com
Vývojáři blockchainu vytvářejí pomocí Chainlink Oracles širokou nabídku aplikací chytrých smluv, od protokolů decentralizovaných financí (DeFi), až po non-fungible token (NFT). Na Chainlinku Oracles najdete také širokou škálu chytrých smluv pro parametrické pojištění a decentralizovaná řešení identity. Podobně jako v případě vlivu internetu na počítače jsou oracly klíčem k propojení vznikajících blockchainových sítí s dnešními staršími systémy, aby bylo možné uzavírat propojené, výkonné a soukromí zachovávající chytré smlouvy, které si zachovávají bezpečnost a spolehlivost základní blockchainové sítě. Tím, že umožňují hybridní chytré smlouvy, Oracles výrazně rozšiřují a vylepšují cenné vlastnosti blockchainů, což vede ke špičkovým digitálním dohodám založeným na kryptografické pravdě ve více odvětvích a přidávají hodnotu navíc v tom, že se dají se použít ve více případech.
Ing. Zbyněk Kalousek
Vystudoval ekonomii a management na Masarykově univerzitě v Brně. V minulosti se věnoval analýzám finančních trhů. K této činnosti se po kratší odmlce opět navrací. Spoluzakladatel společnosti, která se zabývá poradenstvím a akreditovaným vzděláváním. Spolupracuje s několika dalšími firmami. Svět kryptoměn vnímá jako progresivní část trhu, která nabízí plno příležitostí, ale zároveň skýtá plno nástrah, od decentralizace, apolitický přístup, k velké volatilitě kurzů, až k čím dál náročnější těžbě kryptoměn.
CoinBank
Od roku 2021 spolupracuje se společností MipSoftware, která provozuje směnárnu s kryptoměnami CoinBank a burzu s kryptoměnami CoinBank Trader. Obě platformy jsou zajímavé zejména pro středoevropskou klientelu. Skrz své produktu propojuje koncové uživatele s největšími světovými kryptoburzami a nabízí příjemné uživatelské prostředí. Pro českého klienta je nejspíš nejpříjemnější funkce obchodování prostřednictvím české měny. Široká nabídka kryptoměn, přístup k největším světovým burzám, to jsou předpoklady pro zajímavou spolupráci.
Více informací na https://coinbank.cz/.
Poslední zprávy z rubriky Okénko kryptoměny:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?