Fed pravděpodobně oznámí snižování nákupu aktiv a ČNB dodá další hike
Údaje o HDP ze závěru minulého týdne byly ohlédnutím zpět do třetího kvartálu, ve kterém zůstaneme i tento týden, kdy dorazí měsíční data z reálné ekonomiky za září. V tuzemsku vyjde maloobchod, v Německu se k němu přidá i průmysl. Aktuálnější informace přinese PMI ze zpracovatelského sektoru za měsíc říjen. Pozornost investorů upoutají především centrální banky. Ve středu zasedá Fed. Ve čtvrtek je na řadě ČNB. Ta navíc představí novou makroekonomickou prognózu, ve které téměř jistě navýší odhad inflace a sníží predikovaný růst HDP. Dluhopisový trh globálně má za sebou turbulentní týden, kdy obavy z inflace a dřívější reakce centrálních bank táhly výnosy krátkodobých dluhopisů vzhůru a výnosová křivka se tím zplošťovala. Další impulz v tomto směru by na trh mohla vnést silná měsíční statistika z amerického trhu práce vykazující svižné tempo tvorby pracovních míst a růstu mezd.
Ekonomický kalendář dnes ráno otevřely německé maloobchodní tržby za září, které překvapily meziměsíčním poklesem o 2,5 %, což odpovídá meziročnímu poklesu o 0,9 %. Tuzemské maloobchodní tržby jsou na řadě až v pátek a očekáváme růst pod 4 % meziročně. Nasvědčují tomu dostupná data, například o výběru DPH či objemu karetních transakcí. Nejslabší složkou byly pravděpodobně prodeje aut, jak naznačuje pokles nových registrací o 16 % oproti září 2020.
Od Fedu se obecně očekává oznámení snížení měsíčního tempa nákupu aktiv. Bankéři na to finanční trh dostatečně připravili a nemělo by proto dojít k překvapení. Podle nás Fed sníží objem nákupů o 15 mld. dolarů měsíčně, což by znamenalo, že postupný proces ukončování nákupu aktiv by byl zkompletován v červnu 2022. U úrokových sazeb nečekáme změnu rétoriky. Fed bude patrně nadále komunikovat potřebu vyčkat, dokud nebude trh práce dostatečně „uzdraven“. Bude ovšem muset poskytnout přesvědčivé argumenty na pozadí vyšší inflace a signálů o relativně svižném tempu mezd.
Naopak u ČNB není stabilita sazeb na pořadu dne. Bude se spíše rozhodovat mezi navýšením o 50 či 75bb, jelikož vysoká dynamika inflace nedává moc prostor pro obvyklejší zvýšení o standardních 25bb. Ve svém uvážení ale ČNB zahrne i ekonomický vývoj, kde těžkým obdobím prochází především průmysl. Přikláníme se proto spíše ke zvýšení o 50bb.
V pátek je na řadě americký trh práce. Fed zatím neposkytl konkrétní číslo, u kterého by si mohl odškrtnout mandát dosažení maximální zaměstnanosti. To mu v případě výsledků z trhu práce dodává určitou flexibilitu v komunikaci. Kromě samotné statistiky o růstu zaměstnanosti bude trh i Fed věnovat pozornost vývoji mezd, jejichž rychlejší růst by nadále rozdmýchal již tak zvýšenou inflaci. S komplikacemi na straně nabídky klesá objem výroby, mzdy jsou na druhé straně navyšovány, jelikož firmy mají potíže obsadit nově vytvořená pracovní místa. Může tak vznikat nepoměr mezi efektivitou práce a růstem mezd. To vysvětluje očekávaný růst jednotkových nákladů práce během třetího čtvrtletí na 6,9 % z předchozích 1,3 %. Míra nezaměstnanosti měla poklesnout z 4,8 % na 4,7 %. Růst pracovních míst byl patrně silný – odhad činí 450 tisíc oproti minulým 150 tisícům.
Autor: David Vagenknecht, analytik
Editor: Vít Hradil, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?