František V. Foit, český sochař, etnograf, cestovatel po Africe a jeho sbírky v Muzeu Velenje
František V. Foit, český sochař, etnograf, cestovatel po Africe a jeho sbírky v Muzeu Velenje
26.10.2021 / 11:58 | Aktualizováno: 26.10.2021 / 12:14
František Vladimír Foit (1900, Tábor -1971, Celje) byl český sochař, etnograf a cestovatel, narozen v Táboře, v rodině místního sochaře Ferdinanda Foita. Jeho život je však nerozlučně spjat s Vysočinou a zejména s Afrikou, kam se opakovaně vydával na objevitelské výpravy společně se svojí ženou Irenou. Na sklonku života se usadil v Jugoslávii, v dnešním Slovinsku. Tragická nehoda v roce 1971 předčasně ukončila jeho život.
František V. Foit podnikl svoji první cestu do Afriky s dr. Jiřím Baumem, českým zoologem, cestovatelem a spisovatelem v dubnu 1931. Cestovali speciálně upraveným vozem Tatra 12 napříč Afrikou, po ose Egypt, Súdán, Chartúm a dále do Ugandy, Nairobi a Keni. Úspěšnou cestu ukončili v prosinci téhož roku a o svých dobrodružstvích natočili film s názvem „K mysu dobré naděje“, který vstoupil do kin v roce 1933.
Na svoji druhou africkou výpravu odcestoval Foit společně s manželkou Irenou v roce 1947. Cílem cesty bylo studium tamějších kultur a sběr etnografického materiálu pro Náprstkovo muzeum v Praze. V průběhu druhé cesty po Africe ovšem došlo v tehdejším Československu k politickým změnám a manželé Foitovi byli nuceni zůstat v Africe do roku 1971. Foit se usadil v Nairobi, kde s později stal profesorem na Kenyatta College.
V Československu mezitím proběhlo znárodnění rodinného podniků manželů Foitových, zrušen byl i ateliér v Doupí na Vysočině. V 70. letech se manželé Foitovi měli usídlit v tehdejší Jugoslávii, v dnešním Slovinsku. Naneštěstí František Foit v roce 1971 tragicky předčasně zemřel při automobilové nehodě.
Foit během svého života nastřádal řadu artefaktů z cest po Africe. V současné době jsou Foitovy sbírky uchovávány částečně v České republice, částečně ve Slovinsku. Hrdličkovo muzeum člověka UK v Praze spravuje ojedinělou kolekci antropologických typů Afričanů. Náprstkovo muzeum disponuje více než 900 etnografických předmětů. Pobočka Muzea Vysočiny v Telči vlastní kolekci grafik z Foitovy pozůstalosti a část jeho sochařské tvorby z 30. a 40. let. Ve Slovinsku o odkaz Fratiška V. Foita pečuje muzeum ve Velenje.
Zprávy k cestování
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Alkohol - kalkulačka on-line
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Daňová přiznání - daňový kalendář 2021, kdy a co je potřeba udělat?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Volná místa region Česká Lípa - Volná pracovní místa Česká Lípa
- Podnikání v České republice
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Česká pošta - ceník poštovného 2020
- UAH, ukrajinská hřivna - převod měn na CZK, českou korunu
- THB, thajský baht - převod měn na CZK, českou korunu
Prezentace
17.03.2025 Firmy a podnikatelé si loni půjčili 168…
14.03.2025 MacBook za polovinu. V Česku je nová služba,…
10.03.2025 Nejpopulárnější Samsung má nástupce.
?
Okénko pro podnikatele
Lukáš Novotný, Geis
Jakub Šulák, Forscope