Philippe Donnet: Pojišťovny jsou klíčovou silou k udržitelné změně
Klimatická krize je intenzivnější než kdy jindy. Poslední desetiletí bylo nejteplejší v historii a rok 2019 byl dokonce druhým nejteplejším rokem vůbec. Množství skleníkových plynů v atmosféře vzrostlo na nové maximum. Letošní léto bylo ve znamení závažných přírodních katastrof, které si nejen v Evropě vyžádaly těžké ztráty v celých městech a regionech. Zpráva IPCC ze srpna 2021 zdůraznila, že pokud se nám v příštích letech nepodaří snížit emise oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů, globální teploty během 21. století vzrostou o 1,5 °C až 2,0 °C. Philippe Donnet, CEO skupiny Generali, má jasný plán, jak této změny dosáhnout.
V tomto kontextu přijala Evropská unie jeden z nejambicióznějších a nejrozsáhlejších politických akčních plánů, jehož cílem je dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050. Nástrojem mají být důrazná a přesně zaměřená opatření na přesměrování investic do udržitelného hospodářství na úrovni životního prostředí, sociální oblasti a správy. To vyžaduje, aby všichni aktéři finančního systému spojili své síly a začali urychleně jednat. Globální pojišťovny, jako je například Generali, mají ideální pozici k tomu, aby k této klíčové změně významně přispěly. V tomto ohledu je pro plné pochopení environmentálních, sociálních a správních rizik (ESG), zásadní, aby naše odvětví, které pracuje s riziky a velkými investicemi, mělo přístup k měřitelným, ověřitelným a vysoce kvalitním údajům souvisejícím s ESG.
Jak z hlediska investic, tak z hlediska řízení rizik zaujímá Generali ústřední roli při prosazování této změny, a to v souladu s naší vůlí vytvářet udržitelnou a dlouhodobou hodnotu. V roce 2021 jsme si v rámci aktualizované strategie ochrany klimatu stanovili cíl 8,5–9,5 miliardy eur nových zelených a udržitelných investic do roku 2025, přičemž výchozím bodem byl konec roku 2020. To je v souladu s předchozím cílem 4,5 miliardy EUR v letech 2019–2021, kterého jsme dosáhli o rok dříve, než bylo plánováno. Generali již nebude upisovat rizika spojená s průzkumem a těžbou nekonvenčních fosilních paliv z dehtových písků. Doprovázíme také postupnou dekarbonizaci našeho portfolia přímých investic a pojištění s cílem dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050. Přijali jsme opatření týkající se uhlí, a zároveň usilujeme o vhodný přechod na jiné druhy energie. Tento závazek je v souladu s cílem Pařížské dohody omezit globální oteplování na 1,5 °C nad předindustriální úroveň.
Dosažení těchto cílů a přijetí udržitelnosti na všech úrovních naši společnosti vyžaduje čas a úsilí. Jsou s tím spojeny ekonomické a sociální náklady. Existují podniky, které přestanou existovat, a specializovaní pracovníci, kteří budou nuceni hledat nové zaměstnání. V Generali se snažíme sladit tyto cíle s jejich potenciálním sociálním dopadem tím, že spolupracujeme se všemi zúčastněnými stranami a aktivně podporujeme jejich vývoj směrem k udržitelnějším metodám v kontextu "spravedlivého přechodu". Za tímto účelem skupina Generali začne intenzivně spolupracovat s nejméně dvaceti společnostmi s vysokou uhlíkovou náročností, aby dohromady podpořily skutečnou změnu.
Spojujeme také síly s našimi kolegy, kteří sdílejí stejnou snahu a odhodlání. V červenci 2021 jsem měl na finančním setkání skupiny G20 v Benátkách, městě, které je Generali blízké a které je příkladem odolnosti vůči změně klimatu, tu čest zahájit činnost Aliance pojišťoven s nulovým emisním zatížením (Net-Zero Insurance Alliance, NZIA) , která vznikla pod patronátem OSN. Tato iniciativa, která sdružuje osm předních světových pojistitelů a zajistitelů, navazuje na Alianci vlastníků aktiv s nulovým čistým výnosem (Net-Zero Asset Owner Alliance, NZAOA) z roku 2019. Každá společnost si individuálně stanoví vědecky podložené pětileté cíle a bude nezávisle veřejně a každoročně podávat zprávy o svém pokroku, aby přispěla k dosažení cílů Pařížské klimatické dohody.
Evropská politická agenda postavila rizika udržitelnosti na přední místo v seznamu priorit. Jsme svědky hmatatelného tlaku veřejného i soukromého sektoru na snížení dopadu na klimatickou změnu. Nemůžeme zůstat nečinní. Musíme jednat hned a společnou prací budeme schopni lépe pochopit a následně překonat blížící se "tragédii horizontu", kterou poprvé v roce 2015 definoval guvernér Bank of England Mark Carneyho a která by nejen pro globální ekonomiku, ale i celou společnost mohla být fatální. A právě principy udržitelnosti jsou v tomto přetěžkém boji těmi nejdůležitějšími nástroji.
Philippe Donnet
Group CEO Assicurazioni Generali S.p.A.
oPojištění.cz - informace ze světa pojištění a risk managementu
Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.
Více informací na: www.opojisteni.cz
Poslední zprávy z rubriky Pojištění:
Přečtěte si také:
Prezentace
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
11.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna