Možnosti zelených investic se rozšiřují i pro „běžné střadatele“
Zatímco ještě před několika lety byly zelné investice spojovány převážně spíše s rozvojem obnovitelných zdrojů energie, dnes už se odpovědnost vůči životnímu prostředí promítá i do finančního trhu. A ani Česko není v trendu výjimkou. Zelené investice tu už nejsou záležitostí jen pro investiční „fajnšmekry“. Právě s ohledem na růst zájmu o ESG investice se na trhu objevila řada příležitostí i pro běžné investory, kteří zrovna nedisponují přebytečnými miliony pro rozvoj například fotovoltaické farmy.
Pravděpodobně tou nejjednodušší cestou, jak investovat zeleně, je zvolit podílový ESG fond. Prakticky každá z větších tuzemských bank takové možnost nabízí. Peníze z těchto fondů jsou používány na financování projektů souvisejících například s ochranou vody, klimatu, čistou energií a podobně. Jiné fondy pak investují do akcií společností, které samy podnikají environmentálně či sociálně zodpovědně.
Pro drobného investora existuje na trhu rovněž řada možností investovat do zelených dluhopisů. A to jak soukromé, tak vládní. Právě jakousi obdobu vládních dluhopisů nedávno vydala Evropská unie. Výnos z nich by mohl dosáhnout kolem 250 miliard eur, tedy více než šest bilionů korun. Rovněž zelené dluhopisy lze najít v nabídce investičních nástrojů každé větší banky na tuzemském trhu.
Vedle toho může drobný investor využít investic do zelených akcií či dluhopisů prostřednictvím nejrůznějších aplikací pro investování. „Zeleně“ se lze dokonce už zajišťovat na stáří, když některé penzijní odnože českých bank spustili environmentálně orientované fondy. Prezentuje se tak například Etický fond České spořitelny – penzijní společnost (ČSPS).
Zkrátka a dobře, šetrnost k životnímu prostředí se stala nedílnou součástí kritérií pro posuzování efektivnosti konkrétní investiční příležitosti. Nezáleží tak už výlučně pouze na výnosnosti investice, ale právě také na tom, jak moc či spíše jak málo zatěžuje naši planetu. Tuto informaci ostatně musí podle evropského nařízení fondy, banky či pojišťovny k nabízeným produktům od jara letošního roku připojovat.
Nákup a prodej finančních instrumentů může mít za následek částečnou nebo úplnou ztrátu investice. Měli byste pečlivě zvážit, zda jakékoliv investiční poradenství vyhovuje vašim potřebám, výšce vašich finančních zdrojů a osobním okolnostem.
Roman Vykouřil
Jednatel
Roman Vykouřil po vystudování Střední školy technické a ekonomické v Brně získával zkušenosti na pracovních stážích v Anglii, Švýcarsku, Rakousku a Německu (2013-2015).
Následně se uplatnil v zákaznických službách a CRM jako referent a následně i manažer klientského servisu v oboru investičních služeb. Od počátku roku 2020 vede společnost Wonderinterest Trading s.r.o. Ta je vázaným zástupcem obchodníka s cennými papíry, společnosti Wonderinterest Trading Ltd, se sídlem na Kypru.
Wonderinterest Trading s.r.o.
Wonderinterest Trading s.r.o., držitel registrace vydané Českou národní bankou, propaguje investiční služby zastoupeného obchodníka, společnosti Wonderinterest Trading Ltd, zprostředkování uzavření smlouvy mezi investiční společností a zákazníkem, a poskytuje administrativní a technickou podporu těmto investičním službám.
Více informací na https://wonderinteresttrading.cz/.
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?