Komentář k průmyslové produkci – srpen 2021
7.10.2021
Pokud se během zimy vžil termín dvourychlostní ekonomika, kdy se na jedné straně velmi dobře dařilo průmyslu a na straně druhé část sektoru služeb bojovala téměř o přežití, tak nyní lze pozorovat dvourychlostní vývoj v samém srdci české ekonomiky, tj. ve zpracovatelském průmyslu.
Souhrnný srpnový růst průmyslu zklamal. To, že se v srpnu žádného rychlého růstu průmyslové produkce nedočkáme bylo již dopředu poměrně jasné. Automobilový sektor totiž v srpnu již naplno bojoval s nedostatkem vstupů a byl nucen omezovat produkci a neplánovaně prodloužit dovolené. Za očekáváním navíc skončila i srpnová čísla z německého průmyslu, která zveřejnění domácích statistik předcházela. Výsledně domácímu průmyslu nijak zásadně nepomohly ani kalendářní vlivy, když letošní srpen měl o jeden pracovní den více než ten loňský.
Výsledkem byl v srpnu meziměsíční pokles průmyslové produkce o 3,2 % a v meziročním srovnání o 1,4 %. Po meziroční pokles produkce se výrazně podepsal především automobilový sektor, když se produkce motorových vozidel snížila o 28,4 %. Kvůli plánovaným odstávkám se nedařilo se ani energetice s poklesem o 6,6 %. Na druhé straně se v srpnu velmi solidně dařilo dalším velkým odvětvím zpracovatelského průmyslu. Meziroční růst produkce ve strojírenství činil 11,3 %, výroba elektrických zařízení si připsala 7,1 % a kovodělný průmysl 6,0 %.
Pokud se během zimy vžil termín dvourychlostní ekonomika, kdy se na jedné straně velmi dobře dařilo průmyslu a na straně druhé část sektoru služeb bojovala téměř o přežití, tak nyní lze pozorovat dvourychlostní vývoj v samém srdci české ekonomiky, tj. ve zpracovatelském průmyslu. Zatímco produkce motorových vozidel v posledních měsících strádá, a to téměř výlučně kvůli nedostatku vstupů a problémům s dodávkami, tak dalším velkým odvětvím zpracovatelského průmyslu jako je např. strojírenství, výroba elektrických zařízení či kovodělný průmysl, se zatím poměrně slušně daří. Bohužel, pokud se situace v automotiv brzy nezlepší, tak se zpomalování produkce začne řetězit i do dalších odvětví. A na rovinu si je třeba přiznat, že to na brzké vyřešení problémů v automobilovém sektoru zatím nevypadá.
Nijak skvělé navíc nebyly v srpnu ani nové zakázky. Hodnota nových zakázek sice meziročně vzrostla o 3,5 %, avšak za tímto růstem stály především vyšší ceny, nikoliv samotný objem. V automobilovém sektoru přitom nové zakázky poklesly o 20,4 %.
Pozitivem na závěr je, že i přes přetrvávající problémy na straně nabídky lze v souhrnu za celý letošní rok očekávat růst průmyslu o necelých 10 %.
AKCENTA CZ
AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku, Německu a Francii. Klientské portfolio tvoří více než 39 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.
Více informací na: https://www.akcentacz.cz
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?