Rozbřesk: OPEC+ ropnému trhu neulevil, na Wall Street další výplach technologií
Cenový šok v podobě raketového zdražení zemního plynu, uhlí nebo elektřiny se zvolna přelévá také na globální ropný trh, a to navzdory včerejší dohodě států OPEC+ na dalším rozvolnění produkčních škrtů. Minimálně část trhu totiž očekávala ještě agresivnější růst produkce ze strany Saúdské Arábie a spol. než finálních 400 tis. barelů denně (v listopadu), díky čemuž se ropa Brent vyhoupla až k hranici 82 dolarů za barel, tj. nejvyšší úrovni za poslední tři roky.
Ropný trh by přitom dle našich odhadů dokázal v současnosti absorbovat 500-600 tis. barelů denně, aniž by došlo k dramatickému tlaku na cenu. Tržní bilance zůstává v relativně komfortním deficitu a tempo poklesu globálních zásob ropy v posledních týdnech dokonce dále akcelerovalo. Klíčovou roli sehrává vývoj na poptávkové straně trhu; jednak opětovný růst mobility v Asii, která se vcelku rychle zotavuje z delta pandemického šoku, a jednak stále solidní růst spotřeby ropy ve Spojených státech a Evropě, které těží z vysoké míry proočkovanosti a jarního otevření ekonomik.
Nový impuls pak cenám ropy dodává rekordní růst velkoobchodní ceny plynu, která je meziročně o téměř 600 % vyšší a aktuálně odpovídá cenám ropy na úrovni 200 dolarů za barel. Při takto vysokých cenách plynu se stává spotřeba ropy, ať již pro účely vytápění nebo výroby elektrické energie výrazně ekonomičtější variantou. Intenzita tohoto substitučního efektu bude samozřejmě záležet na tom, jak tuhá nakonec bude letošní zima na severní polokouli, avšak i teplotně standardní měsíce slibují (při současných cenách plynu) dodatečný impuls k ropné poptávce odhadem až 1 mil. barelů denně.
A právě opatrný přístup OPEC+ k navyšování těžby pak v této situaci dále povzbuzuje růst cen ropy, přičemž by nás nepřekvapilo, pokud by se Brent v zimních měsících přiblížil až k hranici 90 dolarů za barel. Pokud by se producenti rozhodli dále nerozvolňovat produkční škrty, ropě by se dokonce otevřela cesta k pokoření hranice 100 dolarů. Vzhledem k negativním dopadům takto vysokých cen ropy na poptávku, však podobný scénář vidíme jako málo pravděpodobný, nicméně cenová rizika jsou během zimních měsíců vychýlena směrem vzhůru a do značné míry jsou v rukou nevyzpytatelné saúdsko-ruské aliance.
Koruna
Česká koruna se drží lehce nad 25,30 EUR/CZK a zatím se jí nedostává příliš nových impulsů k dalšímu posunu vpřed. V tomto týdnu sice srpnová data z průmyslu a maloobchodu potvrdí pokračující oživení, koruna bude ale před pátečními payrolls a víkendovými volbami opatrnější.
Zahraniční forex
Eurodolar se vrátil zpět k medvědímu trendu, který jde paradoxně ruku v ruce s rostoucími cenami ropy (zpravidla bývá korelace opačná). Ve Washingtonu se zatím nijak zásadně nepohnula vyjednávání o navýšení dluhového limitu pro vládní dluh USA. V této situaci stojí za zmínku varování prezidenta USA Bidena, který varoval, že nedohoda nad touto záležitostí zpochybňuje statut dolaru jakožto rezervní měny.
Eurodolar bude dnes i nadále sledovat politický a akciový vývoj v USA, přičemž odpoledne přijde na řadu zajímavé číslo v podání podnikatelské nálady v amerických službách (index ISM).
Akcie
Úvod týdne na Wall Street se nesl ve značně negativním duchu. Všechny hlavní akciové indexy od počátku včerejšího dne postupně ztrácely, nejvíce pak technologický Nasdaq (-2,1 %). Jediným rostoucím sektorem byl ten energetický díky dalšímu růstu cen ropy a elektrické energie (Exxon Mobil +1,3 %, Halliburton +3,3 %, Occidental +2,1 %). Naopak nejvíce pod tlakem byly technologie (Apple -2,5 %, Alphabet -2 %, Microsoft -2,1 %, Amazon -2,9 %, Facebook -4,9 %, Nvidia -4,9 %).
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Kalkulačka online 2021 i 2020 - čistá mzda, hypotéky a další kalkulačky
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Rozbřesk: OPEC+ ropnému trhu neulevil, na Wall Street další výplach technologií
- Wall Street Games - aktuální a historické ceny kryptoměny Wall Street Games, graf vývoje ceny kryptoměny Wall Street Games - 2 dny - měna USD
- Wall Street 31.3. - druhý den v červeném, pod tlakem technologie, USA uvolní strategické ropné rezervy
- Wall Street prošla dalším výběrem zisků, ale nový "miláček Wall Street" opět nezklamal
- Wall Street 21.4. - akciové trhy se nedokáží bránit tlaku ropného propadu
- Wall Street 24.4. - trhy končí jinak ztrátový týden růstem a to především za podpory ropného oživení
- Wall Street 21.7. - technologie vyklidily prostor klasickým sektorům, jedná se o dalším pokračování fiskálních stimulů
- Technologie setřásly další bitcoinový veletoč a pomáhají Wall Street nahoru
Prezentace
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?