Náladu průmyslníků v eurozóně kazí problémy s dodávkami komponent (Ranní zpráva z finančního trhu)
Po včerejším svátku se dnes na korunový trh vrátí obchodníci, ani tak ale před zítřejším zasedáním ČNB nelze očekávat větší obchodní aktivitu. Trh plně počítá se zvýšením klíčové dvoutýdenní repo sazby o 50 bb. Globální ekonomický kalendář přinese zářijové sentiment indikátory z dílny Evropské komise. Národní ukazatele i již publikovaná spotřebitelská důvěra nabádají k mírnému optimismu. Zvednutý varovný prst je u průmyslu, kde může náladu zkazit eskalace problémů s dodávkami.
Důvěra v září po prázdninách mírně stoupla
Průzkum evropské komise by měl ukázat na zlepšení nálady ve sledovaných sektorech, jak naznačuje v minulém týdnu zveřejněná celá řada národních průzkumů podnikatelské a spotřebitelské důvěry. Již zveřejněná data důvěry spotřebitelů za eurozónu jako celek ukázala na zlepšení nápady na druhou nejvyšší úroveň od počátku pandemie, a to navzdory zvyšujícím se cenám energií. To by se mělo projevit i ve službách a maloobchodě. Tady by pozitivní impuls měla přinést zejména francouzská data po srpnové implementaci covidového pasu. V průmyslu nadále předpokládáme pozitivní dopad silné poptávky. Proti tomu ale stojí problémy s dodávkami komponent do výroby, což může nakonec celkový sentiment stáhnout dolů.
Do dnešního dne vstupují trhy s pesimismem, když v průběhu včerejší americké i dnešní asijské seance byly pod silným prodejním tlakem akciové indexy. Trhy nadále vnímají inflační obavy, což se odráží v růstu výnosů státních dluhopisů. I pro dnešek tak platí, že tržní konstelace bude nahrávat spíše zeleným bankovkám a bude stát prosti středoevropským měnám.
Nejenom koruně se na svatého Václava nedařilo
První polovina týdne se na globálních trzích nesla ve znamení obav z přetrvávajících problémů na produkční straně, kdy drhnou a prodražují se dodávky surovin a materiálů. Obavy, že se může jednat o dlouhodobější fenomén, tlačí výše inflační očekávání. V tomto světle samozřejmě příliš optimismu nedodal ani růst cen ropy; ta včera překonala 80 USD za barel. Tato situace jenom povzbuzuje trhy v očekávání brzkého zahájení konce programu kvantitativního uvolňování v USA. A tento pohled potvrdil v pondělí relativně ostrým vyjádřením sám šéf americké centrální banky J. Powell. Výnosy amerických státních dluhopisů se tak tlačí výše, u toho s desetiletou splatností bylo překonáno 1,5 %. Toto situaci začínají negativně vnímat akciové trhy, všechny významné světové indexy se včera nacházely v červených číslech. Na globálním devizovém trhu z této situace profitoval americký dolar.
Zvýšená averze investorů k riziku a posilující dolar je mix, který rozhodně nesvědčí středoevropským měnám. Ty tak během včerejšího dne ruku v ruce oslabovaly v rozsahu kolem půl procenta. Vzhledem k našemu státnímu svátku a nízké likviditě tentokráte korunu nepodržel úrokový diferenciál. Poprvé po měsíci se tak euro obchodovalo za cenu přesahující 25,50 koruny.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
13.11.2024 Pojištění elektromobilů kryje specifická rizika
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?