V severní Itálii zemřel Giuliano Pellegrini, duchovní otec veleúspěšného moderního živého projektu italsko-českého přátelství
V severní Itálii zemřel Giuliano Pellegrini, duchovní otec veleúspěšného moderního živého projektu italsko-českého přátelství
24.09.2021 / 20:20 | Aktualizováno: 24.09.2021 / 20:31
V noci z 21. na 22. září t.r. náhle zemřel v Ledru po krátké nemoci dlouholetý předseda spolku česko-italského přátelství a bývalý starosta spojených obcí ve Val di Ledro Giuliano Pellegrini. V G. Pellegrinim ztrácí obyvatelé alpské oblasti Val di Ledra, stejně jako tamní čeští krajané, neúnavného propagátora české kultury v Itálii, a občané spřátelených obcí v České republice významnou osobnost aktivní v budování moderních vztahů mezi Čechy a Italy. G. Pellegrini byl spoluautorem moderního česko-italského projektu Bohemia mia – Mé Čechy nebo Dov´ é la mia patria? – Kde domov můj? Byl rovněž hybatelem česko-italské spolupráce v rámci občanské společnosti a nositelem ceny Gratias Agit z roku 2011.
V letech 2008 a 2009 se Giulianovi Pellegrinimu a Claudiu Colottovi podařilo vytvořit unikátní projekt novodobého přátelství mezi obyvateli České republiky a obyvateli malého alpského údolí sevřeného horami v okolí jezera Val di Ledro nazvaný „Projekt Bohemia mia – Mé Čechy nebo Dov´ é la mia patria? – Kde domov můj?“.
Projekt měl veliký úspěch, a to i proto, že byl postaven na silném příběhu historických vazeb rodinných přátelství obyvatel alpského údolí Ledro v blízkosti Lago de Garda s českými městy a obcemi především v okolí Příbramska a na Berounsku. V období 1.světové války bylo totiž civilní obyvatelstvo v počtu několika tisíců obyvatel tohoto malebného italského údolí z rozhodnutí rakousko-uherských úřadů přestěhováno na dlouhých pět let (1915 – 1919) do bezpečného vnitrozemí bývalého Rakousko-uherského mocnářství – do Čech. Pět let společného života Italů mezi Čechy vytvořilo pevné vazby mezi českými a italskými rodinami. Tyto vazby přetrvaly i přesto, že se italské rodiny po válce vrátily zpět domů do Itálie. Přetrvaly i i po následující další světovou válku, i dlouhé období komunistické totality, které přirozeně rozvoji těchto vztahů nepřálo. Po Sametové revoluci se sice uvolnily možnosti pro obnovení kontaktů, ale byl to až projekt Giuliana Pellegriniho a Claudia Colotty, který skutečně na základě historických dokumentů, fotografií, dopisů mezi českými a italskými rodinami dokázal vytvořit pevný projekt moderního evropského přátelství mezi českými a italskými obcemi.
Od roku 2009 do současnosti se uskutečnil bezpočet aktivních výměn a vzájemných návštěv mezi obyvateli obou oblastí. Byly znovu navázány skutečně živé vztahy, které daly další rozměr kulturnímu životu lidem jak v českých obcích, tak italském údolí. Vzájemné návštěvy při nejrůznějších příležitostech se pro obyvatele na obou stranách staly skutečnými svátky, které obyvatelé dlouho dopředu vyhlížejí v kalendáři a na které se dlouho dopředu připravují. Po dvanácti letech existence projektu můžeme říci, že projekt je skutečně naplněn. Za jeho dvanáctiletým úspěchem stál však vždy osobně předseda spolku a bývalý starosta Giulliano Pelegrini, který nás v těchto dnech opustil nad další rozpracovanou knihou o této zajímavé historii. Bude nyní na jeho nástupcích, jak projekt uchopí. Věříme, že tento významný a přínosný projekt bude nadále pokračovat.
Podporovatelem činnosti spolku bylo vždy i MZV ČR, ať již prostřednictvím Českého velvyslanectví v Římě nebo Generálního konzulátu v Milánu či pražského ústředí prostřednictvím Programu podpory českého kulturního dědictví v zahraničí.
Region v blízkosti Lago de Garda je bohatý na společnou česko-italskou historii, o které se příliš neví. Právě tyto vazby G. Pellegrini zviditelňoval. Za zmínku stojí působení československých legionářů (Arco), nebo svatováclavská orlice ve znaku provincie Trento a města Trento připomínající tak dodnes dobu úzkých vztahů z doby Karla IV a jeho otce Jana Lucemburského. Přímo v Arcu stojí socha svatého Václava, kde se každoročně ve spolupráci s Alpskými myslivci (Alpini) připomíná památka českého patrona.
Italský pohřeb Giulina Pellegriniho se koná dnes v jeho rodném městě, v 15 hodin ve farním kostele v Pieve di Ledro. Následně v sobotu 25. září v 11 hodin vikář Svaté Hory u Příbrami Stanislav Přibyl bude sloužit zádušní mši za zemřelého na poutním místě na Svaté Hoře, místě, které Giuliano Pellegrini miloval.
V češtině
V italštině s titulky můžete slyšet hlas G. Pellegriniho v pořadu ČT věnovaný pamětníkům
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10252565159-bohemia-mia
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
11.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?