Plzeň skvěle třídí elektroodpad, ukázaly výsledky dvou soutěží
Plzeň skvěle třídí elektroodpad, ukázaly výsledky dvou soutěží
Zdroj fotografií: RRA Plzeňského kraje, o.p.s.
První místo ve zpětném odběru vyřazených elektrických zařízení pro obce a města s více než 5000 a 10000 obyvateli obsadila v Plzeňském kraji západočeská metropole. Vyhrála tak v soutěži nazvané EEZ liga (zpětně odevzdané malé spotřebiče, TV a monitory), kterou pořádá společnost ASEKOL (v kategorii nad 5000 obyvatel) a pak také v soutěži označené jako Elektro Oskar – velké elektrospotřebiče, jako jsou lednice, pračky, sporáky atd. (v kategorii nad 10000 obyvatel), již pořádá společnost Elektrowin. Diplomy, peněžní odměnu a sošku „Oskara“ za prvenství převzal pro město Plzeň náměstek pro oblast dopravy a životního prostředí Michal Vozobule.
Plzeň se stala vítězem kategorie nad 5000 obyvatel v EEZ lize, když každý obyvatel města odevzdal vloni v průměru 5,7 kg vyřazených elektrozařízení. V soutěži Elektro Oskar pro obce nad 10000 obyvatel měla Plzeň nejvyšší nárůst, a to o 16,2 procenta, což představuje 706,7 tun elektrospotřebičů, vloni to bylo 608,3 tun. Na obyvatele města jsou to 4 kilogramy.
Ocenění Plzně bylo součástí vyhlášení velké soutěže nazvané My už třídit umíme! Té se zúčastnilo 491 z 501 měst a obcí Plzeňského kraje, soutěž se zaměřuje na sběr a třídění odpadu. V něm byly celkově nejlepšími za loňský rok šumavská Železná Ruda, nedaleké Srní a Horní Bělá na Plzeňsku. Mají vysoký průměr vytříděného odpadu na hlavu, nejlépe uklizenou obec i dost nádob na tříděné odpady a separují hodně komodit včetně kovů. Soutěž organizuje spolu s autorizovanou obalovou společností EKO-KOM a Plzeňským krajem Regionální rozvojová agentura Plzeňského kraje, letos se konala již pošestnácté.
Plzeňský kraj se v posledních letech pohybuje v celorepublikovém hodnocení třídění obalových složek odpadů (papíru, skla a kovů) ve středu hodnocených krajů, na šestém až osmém místě. V roce 2011 byl dokonce vítězem v rámci pomyslného srovnání všech krajů ČR. A zatímco před šestnácti lety, kdy vlastní krajská soutěž obcí v třídění odpadů začínala, vytřídil každý obyvatel kraje za rok průměrně 32 kilogramů papíru, skla, plastů a nápojového kartonu, v roce 2020 to bylo již 55,5 kilogramu. Kraj je tak na celorepublikovém průměru.
Text: Eva Barborková
Přílohy
Zveřejněno: 24. 9. 2021, Martin Pecuch