Jan Berka (Roklen24)
Investice  |  23.09.2021 08:48:12

(Ne)překvapivá reakce trhů na jeden z nejvíce jestřábích výstupů Fedu z posledních let

Klíčové body

  • Fed na svém zářijovém zasedání představil jeden z nejvíce jestřábích výstupů za poslední roky.
  • Trhy i přesto reagovaly velmi mírně, což dokazuje jejich naladění na pozitivní komentáře ohledně ekonomického výhledu.
  • Dnešní tržní vývoj prozatím nenaznačuje jakoukoliv výraznější nervozitu spojenou s očekávanou politikou Fedu.

A close up of the eagle statue on the the Marriner S. Eccles building: EA_092110_EC_0122 flickr photo by Federalreserve shared as a Public Domain United States Government Work (PD)

Americká centrální banka na svém zářijovém zasedání představila jeden z nejvíce jestřábích výstupů za poslední roky. V podstatě jsme byli svědky zopakování scénáře z letošního června, avšak v o něco slabší míře vzhledem k reakci jednotlivých trhů. 

Exkurz do nedávné historie americké měnové politiky nám ukáže jestřábí rok 2018, kdy Fed zvyšoval sazby celkem čtyřikrát. O rok později se ukázalo, že tempo navyšování bylo tehdy až příliš rychlé, nadto za situace eskalujících obchodních válek. Prostředí slábnoucích inflačních tlaků a inflačního výhledu nakonec měnový výbor ve druhé polovině roku 2019 donutilo ke snížení sazeb. Jakmile se inflační tlaky začaly opět zvyšovat, přišla covidová krize, která americkou měnovou politiku akomodovala do extrému.

Letošní rok bude začátkem měnověpolitické normalizace. Dopady covidové krize sice zcela nezmizely, ekonomické prostředí je však již vhodné k tomu, aby Fed začal omezovat svou podporu v rámci aplikované strategie flexibilního cílení průměrné inflace a cílení plné inkluzivní zaměstnanosti.

Prvním krokem bude začátek snižování tempa nákupů aktiv neboli tzv. tapering. Jak vyplynulo ze včerejšího vyjádření Fedu a slov guvernéra Powella, oznámení přijde s nejvyšší pravděpodobností na listopadovém zasedání, přičemž začátek taperingu lze čekat v prosinci, nebo nejpozději v lednu. Nákupy by přitom mohly být ukončeny do konce první poloviny příštího roku, což implikuje rychlejší tempo jejich snižování, než pokud by s ním Fed začal dříve. To je první jestřábí výstup ze včerejšího zasedání.

Druhým je medián výhledu sazeb. Tzv. dot plot graf ukázal remízu pro rok 2022. Jedna polovina měnového výboru vidí první zvýšení sazeb už v příštím roce, druhá naopak sází na stabilitu. V roce 2023 pak již sazby porostou stoprocentně, přičemž do konce roku 2024 by dle výhledu měly úroky vzrůst více než šestkrát po 25 bazických bodech. To by odpovídalo úrovni Fed Funds Rate na 1,8 %, což je ve srovnání s křivkou forward OIS sazby výrazně nad tržní predikcí. Když přidáme srovnání s hodnotami eurodolarových futures před včerejším zasedáním, jde o další jestřábí posun.

Ve včerejším reportu jsme uvedli, že se Fed takto představeným výhledem může dostat na tenký led. Dnes se zaměříme na reakci trhů. U dolaru jsme pozorovali počáteční zvýšenou volatilitu, přičemž ve výsledku na spotu převážila nákupní strana. Zelené bankovky tak proti euru zpevnily pod hranici 1,1700 EURUSD. Přispěl i pohyb výnosové křivky, u níž se v podstatě zopakoval scénář z června 2021, avšak v menší míře.

Zploštění výnosovky v podobě nárůstu střednědobých sazeb a poklesu delších dostalo spread mezi třicetiletým a pětiletým dluhopisem na 95 bodů, což je nejnižší úroveň od loňského července. Bondový trh nadále pracuje s představou rychlejšího a intenzivnějšího úrokového cyklu v prostředí, kdy má americká ekonomika vrchol své obnovy patrně za sebou. I proto je delší výhled spojen nejen s nižší očekávanou inflací, ale rovněž s dosažením nižších úrovní sazeb, než je například Fedem odhadovaná neutrální na 2,5 %. Trh se od června v podstatě přesunul od zaceňování inflace na zaceňování úrokové normalizace, což podtrhuje chatrnou víru v aktuální měnověpolitickou strategii. To je zároveň možný důvod, proč byla včerejší tržní reakce umírněnější, než tomu bylo v červnu, kdy hlavní roli sehrálo překvapení spojené s výhledem sazeb. A to se týká i dalšího trhu, konkrétně akciového.

Americké akcie ještě před včerejším zasedáním Fedu rostly o více než procento. Během tiskové konference guvernéra Powella sice část zisků odevzdaly, avšak ve výsledku uzavřely obchodování nad jedním procentem v plusu. Můžeme spekulovat, proč si riziková aktiva neprošla větším výprodejem. Trhy možná očekávaly ještě více jestřábí výstup, včetně oznámení taperingu. Pravděpodobnější ale je, že „slyšely“ primárně na pozitivní výhled Fedu. Navíc nezapomínejme, že po pondělním propadu spojeném s děním v Číně, odkud jsme se od té doby dočkali několika ujišťovacích komentářů směrem k develeperovi Evergrande, se do hry evidentně vrátila strategie buy the dip.

Je důležité vědět, že trhy obvykle rozhodnutí Fedu nějakou dobu vstřebávají. Proto bude klíčové sledovat dnešní vývoj. Zatím vidíme, že futures evropských i amerických akcií jsou v plusu a že dolar proti euru umazává část včerejších zisků. To by svědčilo o relativně pozitivní náladě směrem k rizikovým aktivům, což by mohlo podpořit například i korunu.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1716 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 93,28 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1690 do 1,1768 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,37 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,65 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,32 až 25,43 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,51 až 21,72 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Trhy MěnyTrhy Přehled

Portál Roklen24.cz je exkluzivní server o ekonomice, financích a investicích, který poskytuje aktuální ekonomické zpravodajství, real-time data, grafy, analýzy, názory, videa a rozhovory.


Poslední zprávy z rubriky Investice:

Et 17:29  Poplašné zprávy o Trumpových clech Research (UniCredit Bank)
Et 17:09  Airbnb, Booking a dostupnost bydlení Research (Česká spořitelna)
Et 16:56  Zásoby zemního plynu v USA nečekaně klesly X-Trade Brokers (XTB)





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688