Ranní glosa: Čínská realitní nákaza děsí trhy
Globální akciové trhy včera zasáhl masivní výprodej, který odstartovaly obavy o kondici čínské ekonomiky. Ty byly ještě několik týdnu nazpět spojeny s šířením delta varianty koronaviru, nyní se však pozornost trhů upíná k problémům realitního giganta Evergrande. Druhý největší čínský developer se dostal na pokraj bankrotu, jehož negativní dopady by mohly tvrdě zasáhnout nejen domácí realitní sektor, ale zprostředkovaně také navazující části čínské ekonomiky a finanční trhy.
Realitní sektor byl od počátku nového milénia jedním z hlavních tahounů čínského ekonomického růstu, v posledních měsících však dochází k citelnému ochlazení. Nejvážnější je situace právě v případě developerské společnosti Evergrande, která oznámila problémy se splácením závazků přesahujících 300 miliard dolarů (cca 2 % čínského HDP). Akcie Evergrande od počátku roku odepsaly již 84 % a pod výrazným tlakem jsou také další čínské developerské společnosti – například akcie developera Sinic včera na hongkongské burze propadly o mohutných o 87 % (!).
Čínský realitní sektor se dostal pod tlak jak v souvislosti s ekonomickým zpomalením po propuknutí koronavirové pandemie, tak v důsledku přísnější regulatorní politiky čínské vlády (tzv. politika tří červených linií). Ta reaguje na předluženost domácího realitního sektoru, respektive obavy, že by právě ten mohl být zdrojem systémové krize, která by ohrozila stabilitu čínského finančního sektoru. Dalším důvodem přísnější regulace je pak snaha potlačit neproduktivní alokaci kapitálu, tj. přesunout zdroje z realitního sektoru do agilnějších částí čínské ekonomiky, například zaměřených na přechod k uhlíkové neutralitě.
Vzhledem k tomu, že přísnější regulace realitního sektoru je sama o sobě reakcí na zranitelnost čínské ekonomiky, nelze ze strany regulátora čekat významný obrat kurzu. Na druhou stranu, i když se bailout Evergrande nyní jeví nepravděpodobně, čínská vláda bude chtít eliminovat riziko šíření nákazy z jeho případné platební neschopnosti. Jinými slovy, Čína rozhodně nemá zájem o vlastní „Lehman Brothers moment“. Dokud však nepřijde jasný signál ze strany regulátora, jak se závazky Evergrande naložit, finanční trhy mohou zůstat pod tlakem.
Nemovitosti, reality - byty, domy
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
?