Češi předávají v Mongolsku své know-how v oblasti energetických úspor budov
Češi předávají v Mongolsku své know-how v oblasti energetických úspor budov
21.09.2021 / 03:31 | Aktualizováno: 21.09.2021 / 03:55
V okrese Erdene, 50 km východně od hlavního města Ulánbátaru, se v rámci programu Aid for Trade finalizuje projekt tepelné izolace fasády ubytovny pro studenty tamního Odborného učiliště.
Realizátorem projektu je česká firma Contechin Group s.r.o v čele s Ing. Bořivojem Minářem, která ve spolupráci s mongolským partnerem Odborným učilištěm v Erdene, za podpory Velvyslanectví České republiky v Mongolsku, mongolského Ministerstva práce a sociálních věcí, firem Zag Group a Pyramid dokončuje zateplení budovy. Nový design barevného provedení navrhlo český ateliér Tsunami Ing. Aleše Krtičky.
Jde o vzorový referenční projekt, který zahrnuje předání českého know-how v oblasti energetických úspor budov dle evropských standardů. Místní učitelé a učni se díky projektu seznámili s tzv. Vnějším kontaktním zateplovacím systémem, mezinárodně označovaným zkratkou ETICS (External Thermal Insulation Composite System), který je v České republice nejrozšířenější technologií zlepšování tepelnětechnických parametrů obvodových plášťů budov. Veškeré komponenty ETICS byly dovezeny do Mongolska z České republiky, pouze izolant EPS dodával místní výrobce.
České řešení tak přinese úsporu energie až o 50 % oproti původnímu stavu budovy. Tím se sníží celkové náklady na vytápění, zkrátí topné období a zredukují negativní vlivy na životní prostředí.
Technologické učiliště v Erdene se již v minulosti stalo místem, kde se realizovaly i tzv. Malé lokální projekty v gesci Ministerstva zahraničních věcí. V rámci těchto projektů byly do školy dodány zemědělské, mlékárenské a maso-zpracovatelské stroje a nástroje. Nové vybavení slouží hlavně studentům učiliště při praktické části studia.
Projekty Aid for Trade
Projekty Aid for Trade, jejichž gestorem je Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR a které vycházejí ze zájmu a potřeb partnerských států, jsou součástí oficiální rozvojové spolupráce ČR.
V rámci programu Aid for Trade jsou realizovány relativně menší projekty s dobou trvání do 1 roku. Smyslem je pomoc rozvojovým zemím začlenit se lépe do mezinárodního obchodního systému a efektivněji využívat obchod v zájmu snižování chudoby. Podstatou těchto projektů je dále přenos zkušeností, informací, know-how a přednášek na odborná témata, s cílem pomoci partnerským státům při usnadňování obchodu, pomoc státní administrativě při formulování a implementaci pravidel domácího trhu, odstraňování administrativních bariér, podpora podnikatelského klimatu, rozvoj tržních institucí včetně finančního sektoru atd.
Návrhy do projektu Aid for Trade v Mongolsku na příští rok 2022 se podávají přes Velvyslanectví České republiky v Mongolsku a to do 30. září 2021. Bližší informace poskytne Ekonomický úsek ambasády na: commerce_ulaanbaatar@mzv.cz.
Zpracoval: Vardan Khachatryan, obchodní rada Velvyslanectví České republiky v Mongolsku
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI