Brno: MUNI zakládá první platformu v ČR pro akademické firmy
MUNI zakládá první platformu v ČR pro akademické firmy
Hlubší a otevřenější spolupráci s firmami, které rozvíjejí výsledky univerzitního výzkumu to si slibuje Masarykova univerzita od nové Spin-off platformy, kterou zakládá univerzitní Centrum pro transfer technologií.
S podporou Jihomoravského kraje, inovační agentury JIC i již existujících firem chce Masarykova univerzita posílit využití podnikatelského potenciálu, který akademický výzkum nabízí. Platforma Spin-off by měla nabídnout větší prostor pro spolupráce ve výzkumu, vzdělávání či podpoře podnikavosti, sdílení kapacit i efektivnější využívání služeb na straně univerzity i firem.
S univerzitou je doposud spojen vznik devatenácti spin-off společností. Ve třech z nich má svůj podíl i Masarykova univerzita, popisuje aktuální stav Martin Kvizda, prorektor pro vnější vztahy a celoživotní vzdělávání s tím, že i díky platformě by měl počet takových firem postupně vzrůst. Jde o první podobnou platformu v České republice a bude sloužit jako kontaktní a komunikační prostředí, díky němuž se propojí stávající spin-offy s univerzitou samotnou. Členství v platformě je dobrovolné a vzniká automaticky již existujícím spin-off společnostem, tak každé nové.
V plánu je sdílení zkušeností i intenzivnější spolupráce mezi firmami, univerzitou i dalšími subjekty (Regionální hospodářská komora Brno, Svaz průmyslu a dopravy ČR, agentura CzechInvest) včetně inovační agentury JIC. Její ředitel Petr Chládek se domnívá, že právě v zakládání spin-off firem je v Brně velký potenciál a že právě firmy založené na univerzitním know-how patří zpravidla k těm nejúspěšnějším: Firmy s vysokou přidanou hodnotou a globálními ambicemi přinášejí kraji nová stabilní pracovní místa, zvyšují prestiž regionu a jejich prostřednictvím můžeme lákat špičkové odborníky ze zahraničí. A právě univerzitní výzkum má skvělé podmínky pro to, aby přinášel unikátní know-how.
Výsledků výzkumu, které se dokážou uplatnit v praxi, si Masarykova univerzita velmi váží a spin-off společností, které se z nich rodí, si považuje ještě více. I když spin-offy dále žijí vlastními životy, má jim Masarykova univerzita stále co nabídnout, říká Eva Janouškovcová, ředitelka univerzitního Centra pro transfer technologií, a dodává, že nejde o aktivitou nahodilou, ale koncepční, která naplňuje strategický záměr Masarykovy univerzity v oblasti podpory společenské relevance výzkumu, transferu technologií a znalostí a obecně spolupráce s aplikační sférou. Podpora spin-off společností je pak prioritou Regionální inovační strategie Jihomoravského kraje.
Poslední zprávy z rubriky Z regionů:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory