(Kurzy.cz)
Průmyslové zdražování svižně pokračuje
Ceny českých průmyslových výrobců v srpnu poskočily o 1,2 % meziměsíčně , což je sice oproti červenci pomalejší dynamika, ovšem i tak se jedná z historického pohledu o relativně vysoké číslo, které nechalo tržní odhad (0,6 %) bezpečně za sebou. V meziročním srovnání pak růst cen naopak zrychlil, když vykázal 9,3 %, zatímco o měsíc dříve se jednalo „pouze“ o 7,8 %.
Nejsvižněji se zdražovalo v odvětví reklamních služeb a průzkumu trhu, kde bylo v srpnu oproti červenci dráže o 9,6 %. Následuje sektor obecných kovů a kovodělných výrobků s 4,7 % a těžba a dobývání s 1,6 %. Zlevňování se v srpnu téměř nekonalo, když i pomyslný vítěz – skladování a podpůrné služby v dopravě – vykázal pokles o pouhých 0,7 %. Meziročnímu srovnání pak dominují opět obecné kovy a kovodělné výrobky s růstem o úctyhodných 26,7 %.
Z pohledu hlavních průmyslových skupin opět nejvíce vzrostly ceny meziproduktů (o 3,0 % m/m), následované cenami zboží dlouhodobé spotřeby (o 0,6 % m/m).
Ke zlevnění naopak došlo u cen zemědělských výrobců, kde je nyní meziměsíčně o 1,3 % levněji, přičemž nejvýraznější pohyb směrem dolů nastal u ovoce (11,8 %). Ve stavebnictví pak došlo k meziměsíčnímu růstu o 1,1 % u prací a o 2,5 % u materiálů a výrobků.
V oblasti cen výrobců momentálně pozorujeme souběh několika faktorů, které působí stejným směrem a ve výsledku tvoří téměř dokonalou bouři. Poptávka je po pandemickém útlumu extrémně vysoká, zatímco schopnost ji uspokojovat drhne vlivem přecpaných globálních logistických řetězců. K tomu se přidávají výpadky výroby specifických komponent a nově také opětovné lokální koronavirové restrikce, které si například v Asii již vynutily uzavření některých přístavů. A byť jsou všechny tyto příčiny ze své podstaty přechodného nikoliv strukturálního charakteru, jejich odeznění se s největší pravděpodobností jen tak nedočkáme.
Za celý letošní rok aktuálně počítáme s růstem cen průmyslových výrobců v průměru o 6 %, ovšem rizika této prognózy jsou jednoznačně vychýlena směrem vzhůru. Toto bude mít implikace i pro ceny spotřebitelské, které jsou již nyní tlačeny jak poptávkovými, tak i právě nabídkovými vlivy. Průsak cen výrobců do cen spotřebitelů je přitom standardně o několik měsíců opožděn, a již nyní tak můžeme počítat s pokračujícími tlaky ve směru zdražování. Právě spotřebitelská inflace přitom již v srpnu pokořila hranici 4 % meziročně a odhad České národní banky tak překonala o celý jeden procentní bod. I dnešní údaj z výrobní sféry potvrzuje, že se od ČNB bude čekat razantní akce. Ostatně to, že se právě na centrální banku nyní obrátí oči trhu potvrzuje i kurz české měny, která v očekávání svižnějšího zpřísňování tuzemské měnové politiky zamířila strmě k silnějším hodnotám a dosud si stačila vůči euru připsat již 5 haléřů.
Autor: Vít Hradil, analytik
Editor: Lenka Kalivodová, analytička
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI