(Kurzy.cz)
Průmyslové zdražování svižně pokračuje
Ceny českých průmyslových výrobců v srpnu poskočily o 1,2 % meziměsíčně , což je sice oproti červenci pomalejší dynamika, ovšem i tak se jedná z historického pohledu o relativně vysoké číslo, které nechalo tržní odhad (0,6 %) bezpečně za sebou. V meziročním srovnání pak růst cen naopak zrychlil, když vykázal 9,3 %, zatímco o měsíc dříve se jednalo „pouze“ o 7,8 %.
Nejsvižněji se zdražovalo v odvětví reklamních služeb a průzkumu trhu, kde bylo v srpnu oproti červenci dráže o 9,6 %. Následuje sektor obecných kovů a kovodělných výrobků s 4,7 % a těžba a dobývání s 1,6 %. Zlevňování se v srpnu téměř nekonalo, když i pomyslný vítěz – skladování a podpůrné služby v dopravě – vykázal pokles o pouhých 0,7 %. Meziročnímu srovnání pak dominují opět obecné kovy a kovodělné výrobky s růstem o úctyhodných 26,7 %.
Z pohledu hlavních průmyslových skupin opět nejvíce vzrostly ceny meziproduktů (o 3,0 % m/m), následované cenami zboží dlouhodobé spotřeby (o 0,6 % m/m).
Ke zlevnění naopak došlo u cen zemědělských výrobců, kde je nyní meziměsíčně o 1,3 % levněji, přičemž nejvýraznější pohyb směrem dolů nastal u ovoce (11,8 %). Ve stavebnictví pak došlo k meziměsíčnímu růstu o 1,1 % u prací a o 2,5 % u materiálů a výrobků.
V oblasti cen výrobců momentálně pozorujeme souběh několika faktorů, které působí stejným směrem a ve výsledku tvoří téměř dokonalou bouři. Poptávka je po pandemickém útlumu extrémně vysoká, zatímco schopnost ji uspokojovat drhne vlivem přecpaných globálních logistických řetězců. K tomu se přidávají výpadky výroby specifických komponent a nově také opětovné lokální koronavirové restrikce, které si například v Asii již vynutily uzavření některých přístavů. A byť jsou všechny tyto příčiny ze své podstaty přechodného nikoliv strukturálního charakteru, jejich odeznění se s největší pravděpodobností jen tak nedočkáme.
Za celý letošní rok aktuálně počítáme s růstem cen průmyslových výrobců v průměru o 6 %, ovšem rizika této prognózy jsou jednoznačně vychýlena směrem vzhůru. Toto bude mít implikace i pro ceny spotřebitelské, které jsou již nyní tlačeny jak poptávkovými, tak i právě nabídkovými vlivy. Průsak cen výrobců do cen spotřebitelů je přitom standardně o několik měsíců opožděn, a již nyní tak můžeme počítat s pokračujícími tlaky ve směru zdražování. Právě spotřebitelská inflace přitom již v srpnu pokořila hranici 4 % meziročně a odhad České národní banky tak překonala o celý jeden procentní bod. I dnešní údaj z výrobní sféry potvrzuje, že se od ČNB bude čekat razantní akce. Ostatně to, že se právě na centrální banku nyní obrátí oči trhu potvrzuje i kurz české měny, která v očekávání svižnějšího zpřísňování tuzemské měnové politiky zamířila strmě k silnějším hodnotám a dosud si stačila vůči euru připsat již 5 haléřů.
Autor: Vít Hradil, analytik
Editor: Lenka Kalivodová, analytička
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?