Výroba automobilů vytáhne americkou průmyslovou produkci nahoru (Ranní zpráva z finančního trhu)
K růstu amerického průmyslu v srpnu pravděpodobně výrazněji přispěla výroba automobilů. Tu už méně sužují problémy se subdodávkami, a tak opět nabírá na tempu. Dobrých výsledků zřejmě dosáhne i průmyslová výroba v eurozóně. Ta sice v červenci ožila, v následujících měsících jí ale opět negativně ovlivní potíže se subdodávkami. Ty by měly pomalu odeznívat až v závěrečném čtvrtletí letošního roku.
Evropský průmysl v červenci zrychlil
Americký index ISM se stále nachází poblíž nejvyšších úrovní od roku 2004 a naznačuje tak, že průmyslová produkce dále poroste. Ta v červenci díky 11 % nárůstu výroby automobilů meziměsíčně přidala 0,9 %. Počet zaměstnanců v automobilovém průmyslu v srpnu vzrostl o 28 tisíc, což naznačuje, že výroba v této oblasti dále nabírá na obrátkách. Problémy se subdodávkami jsou již menší, takže předpokládáme, že výroba automobilů vzrostla meziměsíčně o další 4 %. To by mělo přispět k růstu srpnové průmyslové výroby o 0,7 % m/m. Na předkrizových úrovních se zřejmě udrží i srpnové využití kapacit.
Průmyslová produkce v červenci zřejmě výrazněji poskočila i v eurozóně. Podle již zveřejněných dat pro velké národní ekonomiky průmysl za celou eurozónu meziměsíčně vzrostl o 1,3 % m/m, což by znamenalo, že se jeho výstup nachází 1 % pod průměrem z roku 2019. Celkově tak stále výrazně zaostává za předstihovými indikátory, které se pohybují poblíž historických maxim. To může být dáno jednak rozdílnou skladbou průzkumů a indikátoru průmyslové produkce, jednak pokračujícími potížemi se subdodávkami, na které si stěžuje 38 % dotázaných firem, v Německu dokonce 71 %, přičemž nejvíce trpí automobilový sektor. Problémy se subdodávkami by měly podle našeho názoru začít odeznívat v závěrečném čtvrtletí letošního roku. Plné objednávkové knihy však naznačují, že po slabém výstupu v Q3 by měla průmyslová produkce v Q4 výrazně růst.
Regionální měny včera mírně posilovaly
Domácí měna toho včera mnoho nepředvedla. Po celý den se držela v úzkém pásmu 25,35-25,40 CZK/EUR. Na silnější úrovně jí nepomohl ani rozhovor člena bankovní rady ČNB Vojtěcha Bendy pro iRozhlas.cz. V něm V. Benda uvedl, že prognóza centrální banky ukazuje, že je třeba zvyšovat úrokové sazby poměrně svižně. Z toho plyne, že velmi pravděpodobně může na některém příštím měnově-politickém jednání ČNB převážit názor pro vyšší zvýšení úrokových sazeb než o klasických 25 bazických bodů, dodal. Připomenul, že česká inflace zůstává zvýšená již třetí rok v řadě. O to důraznější zpřísňování měnové politiky přes zvyšování sazeb musí podle jeho názoru být. Koruna však na zveřejněný rozhovor nijak nereagovala. Zvýšení o 50 bb na zářijovém zasedání mají finanční trhy již ve svých cenách plně zahrnuté, takže pro ně vyjádření V. Bendy nepředstavovalo žádné překvapení. Ostatní regionální měny tendovaly spíše k posilování, výrazných zisků ale nedosáhly. Polský zlotý skončil o 0,1 % silnější na úrovni 4,546 PLN/EUR, maďarský forint pak zůstal beze změny na 349,8 HUF/EUR.
Inflace ve Spojených státech v srpnu meziměsíčně vzrostla o 0,3 %, meziročně se snížila o jednu desetinu na 5,3 %, což bylo v souladu s tržním očekáváním. Ceny ojetých automobilů, které v několika předchozích měsících byly v USA výrazným zdrojem inflačních tlaků, začaly již mírně klesat. Poklesem překvapila i jádrová inflace, která se dostala z předchozích 4,3 % na 4,0 %. Dolar na tuto informaci reagoval oslabením na 1,184 USD/EUR. Své ztráty ale vzápětí zkorigoval, a to směrem k úrovním 1,182 USD/EUR.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Dolar, Americký dolar USD, kurzy měn
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Kovy - průmyslové kovy, vývoj ceny kovů, suroviny
- Anglické jednotky délky, americké jednotky délky
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Stříbro - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční stříbro
- Zlato - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční zlato
- Investice, aktuální zprávy a online data
- Plyn - vývoj cen zemního plynu na komoditních trzích
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI