Výroba automobilů vytáhne americkou průmyslovou produkci nahoru (Ranní zpráva z finančního trhu)
K růstu amerického průmyslu v srpnu pravděpodobně výrazněji přispěla výroba automobilů. Tu už méně sužují problémy se subdodávkami, a tak opět nabírá na tempu. Dobrých výsledků zřejmě dosáhne i průmyslová výroba v eurozóně. Ta sice v červenci ožila, v následujících měsících jí ale opět negativně ovlivní potíže se subdodávkami. Ty by měly pomalu odeznívat až v závěrečném čtvrtletí letošního roku.
Evropský průmysl v červenci zrychlil
Americký index ISM se stále nachází poblíž nejvyšších úrovní od roku 2004 a naznačuje tak, že průmyslová produkce dále poroste. Ta v červenci díky 11 % nárůstu výroby automobilů meziměsíčně přidala 0,9 %. Počet zaměstnanců v automobilovém průmyslu v srpnu vzrostl o 28 tisíc, což naznačuje, že výroba v této oblasti dále nabírá na obrátkách. Problémy se subdodávkami jsou již menší, takže předpokládáme, že výroba automobilů vzrostla meziměsíčně o další 4 %. To by mělo přispět k růstu srpnové průmyslové výroby o 0,7 % m/m. Na předkrizových úrovních se zřejmě udrží i srpnové využití kapacit.
Průmyslová produkce v červenci zřejmě výrazněji poskočila i v eurozóně. Podle již zveřejněných dat pro velké národní ekonomiky průmysl za celou eurozónu meziměsíčně vzrostl o 1,3 % m/m, což by znamenalo, že se jeho výstup nachází 1 % pod průměrem z roku 2019. Celkově tak stále výrazně zaostává za předstihovými indikátory, které se pohybují poblíž historických maxim. To může být dáno jednak rozdílnou skladbou průzkumů a indikátoru průmyslové produkce, jednak pokračujícími potížemi se subdodávkami, na které si stěžuje 38 % dotázaných firem, v Německu dokonce 71 %, přičemž nejvíce trpí automobilový sektor. Problémy se subdodávkami by měly podle našeho názoru začít odeznívat v závěrečném čtvrtletí letošního roku. Plné objednávkové knihy však naznačují, že po slabém výstupu v Q3 by měla průmyslová produkce v Q4 výrazně růst.
Regionální měny včera mírně posilovaly
Domácí měna toho včera mnoho nepředvedla. Po celý den se držela v úzkém pásmu 25,35-25,40 CZK/EUR. Na silnější úrovně jí nepomohl ani rozhovor člena bankovní rady ČNB Vojtěcha Bendy pro iRozhlas.cz. V něm V. Benda uvedl, že prognóza centrální banky ukazuje, že je třeba zvyšovat úrokové sazby poměrně svižně. Z toho plyne, že velmi pravděpodobně může na některém příštím měnově-politickém jednání ČNB převážit názor pro vyšší zvýšení úrokových sazeb než o klasických 25 bazických bodů, dodal. Připomenul, že česká inflace zůstává zvýšená již třetí rok v řadě. O to důraznější zpřísňování měnové politiky přes zvyšování sazeb musí podle jeho názoru být. Koruna však na zveřejněný rozhovor nijak nereagovala. Zvýšení o 50 bb na zářijovém zasedání mají finanční trhy již ve svých cenách plně zahrnuté, takže pro ně vyjádření V. Bendy nepředstavovalo žádné překvapení. Ostatní regionální měny tendovaly spíše k posilování, výrazných zisků ale nedosáhly. Polský zlotý skončil o 0,1 % silnější na úrovni 4,546 PLN/EUR, maďarský forint pak zůstal beze změny na 349,8 HUF/EUR.
Inflace ve Spojených státech v srpnu meziměsíčně vzrostla o 0,3 %, meziročně se snížila o jednu desetinu na 5,3 %, což bylo v souladu s tržním očekáváním. Ceny ojetých automobilů, které v několika předchozích měsících byly v USA výrazným zdrojem inflačních tlaků, začaly již mírně klesat. Poklesem překvapila i jádrová inflace, která se dostala z předchozích 4,3 % na 4,0 %. Dolar na tuto informaci reagoval oslabením na 1,184 USD/EUR. Své ztráty ale vzápětí zkorigoval, a to směrem k úrovním 1,182 USD/EUR.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Dolar, Americký dolar USD, kurzy měn
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- CZK, česká koruna - převod měn na USD, americký dolar
- Kovy - průmyslové kovy, vývoj ceny kovů, suroviny
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Pravidelné zprávy, informace na e-mail
- Koruna - kurzy koruny, grafy, nejnovější zprávy o koruně. Česká, dánská, islandská, norská, švédská koruna.
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Stříbro - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční stříbro
- Zlato - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční zlato
- Investice, aktuální zprávy a online data
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory