Ranní glosa: Firmy v EU přehodnocují své výhledy
V době, kdy se teprve finalizují celkové výsledky za kvartál, který už skončil přede dvěma měsíci, a nejsou zatím k dispozici žádná další nová tvrdá data nezbývá, než o to větší pozornost věnovat průzkumům nálad napříč ekonomikou. Jsou rychle k dispozici, byť jejich vypovídací schopnost je přece jen trochu jiná, než v případě účetnických přehledů HDP nebo průmyslové výroby.
Poslední takový průzkum zveřejněný včera indikuje mírné zhoršení ekonomického sentimentu v EU. Podobně jako v ČR firmy v průmyslu a ve službách korigují svůj dřívější optimismus, nicméně celkově se dá stále mluvit o převažující dobré náladě. Nelze tedy mluvit o zlomu, ale například v průmyslu „jen“ o přehodnocování výhledů, které vyplývá třeba z nedostatku importovaných komponent, drahých cen a stále ještě komplikované mezinárodní dopravě. Ve službách to zase vypadá na ne zcela naplněná dřívější očekávání spojená zejména s oživením zahraničního cestovního ruchu po tzv. rozvolnění. Celkově pak firmy hodnotí hůře svoji současnou (srpnovou) situaci ve srovnání s uplynulými měsíci a jsou i méně optimistické (s výjimkou průmyslu) ohledně dalších měsíců. V tomto případě nejspíš zafungoval i efekt kovidových statistik, které se ve velkých zemích v posledních týdnech začaly zhoršovat a nejspíš tím znovu vyvolaly obavy z další možné vlny pandemie. Nelze si nevšimnout ani mírného zhoršení spotřebitelské nálady ovlivněné nižší ochotou domácností dělat v následujících měsících větší nákupy.
V případě ČR je situace s drobnými nuancemi obdobná. Jak už naznačil tuzemský průzkum důvěry minulý týden, podnikatelská nálada v posledních měsících poněkud uvadá, zatímco mezi spotřebiteli se šíří optimismus. Zchlazení dříve vysokého optimismu v průmyslu není překvapením s ohledem na situaci, s jakou se firmy musejí vypořádávat. Na jedné straně mají narůstající zásobu zakázek, na straně druhé musí řešit drahé vstupy a nedostatek importovaných dílů. Příkladem budiž automobilový průmysl, kde navíc v posledních dvou měsících výrazně vzrostly zásoby nedokončených vozů, nebo plastikářský průmysl, který je na ten automobilový úzce navázán. Očekávanou konjunkturu tak nyní brzdí dříve nepředstavitelné překážky globalizované výroby, jejichž vedlejším produktem se stává – nejenom u nás – i vyšší stávající a zejména pak očekávaná inflace.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory