Jiřina Kavková (Kurzy.cz)
Pojištění  |  21.08.2021 22:17:46

Úrazy na dětských táborech: jaký je postup, když se dítě vážněji zraní

V létě vyráží tisíce dětí na tábory. Ať se jedná o několikatýdenní nepřetržité pobyty v přírodě, nebo o příměstské kempy, kde děti tráví jen část dne, odpovědnost za bezpečnost táborníků přebírají provozovatelé. Jaký je ale postup v situaci, kdy se dítě vážněji zraní? Vindicia upozorňuje na skutečnost, že jsou pořadatelé sice pojištěni, ovšem zpravidla na velmi nízkou částku, která případné odškodnění nepokryje.

Byla to chvilka v zápalu hry. Oba týmy bojovaly ve volejbalu o každý míč – což se ale nevyplatilo mladému Petrovi, který udělal pár kroků navíc a rozbil si hlavu o tyč, jež držela síť. Výsledkem byl zlomený nos. „V takovém případě má poškozený nárok na adekvátní odškodnění. Čím jsou následky vážnější, tím je částka vyšší.“ říká Tomáš Beck, expert na odškodnění ze společnosti Vindicia.

Pojištění bývá nízké, vážné následky nepokryje

„Jde vlastně o stejný problém, na který jsme už upozorňovali u škol. Jak pořadatelé táborů, tak i školy pojištění mají, ale na částku, jež v žádném případě nepokryje opravdu zásadní problém,“ uvádí Beck. Školy mají běžně pojištění v řádech pouhých desítek tisíc, u táborů je situace velmi podobná.

„Jenže ať se jedná o zlomenou nohu při tělocviku, otřes mozku při noční táborové bojovce či následky topení a skoků do vody, mohou být nároky zraněného výrazně vyšší. Při vážných úrazech hlavy či páteře se hravě vyšplhají na vyšší stovky tisíc či dokonce miliony korun,“ varuje Beck. V takovém případě nemá pojištění šanci nároky zraněného člověka pokrýt.

Pokud pojištění nestačí, je kompenzace vymáhána po pořadateli

Nastává pak nepříjemná patová situace. „Pořádat a vést tábory je obrovská osobní zodpovědnost, často i oběť. Akce často organizují nadšenci a mladí dospělí, kteří jim pomáhají kvalitně trávit čas sportem, popřípadě v přírodě. To je jistě obdivuhodné a chvályhodné. Jenže pokud se táborník vážně zraní, je adekvátní, aby získal odškodnění,“ myslí si Beck. S vážnými následky úrazu dítěte, i když vznikl jen drobnou nepozorností, může celé roky bojovat celá rodina, pro kterou péče přestavuje často i velice vysokou finanční zátěž. V případě, že odškodění nepokryje pojištění, se poškození musí obrátit na organizátory, kteří ale požadovanou částkou vůbec nemusí disponovat, případě jim vznikne celoživotní závazek.

Řešením je podle Becka počítat raději s nejhorším a pojistit se na vysokou částku – pořadatelé táborů mají následně krytá záda a případná zranění budou adekvátně odškodněna.

6 kroků, pro získání odškodnění po úraze na táboře

1) Před odjezdem si s dětmi promluvte

Není třeba potomky před cestou na výpravu jakkoliv strašit. Domluvte se však, že kdyby se stalo cokoliv nečekaného, nebo se objevil zdravotní problém, dají vám automaticky vědět. I po telefonu můžete vyhodnotit, zda se při pádu jednalo jen o odřené koleno, nebo o závažnější úraz, který by mohl mít následky. Dítě by se nemělo stydět jakoukoliv nehodu přiznat vedoucímu.

2) Trvejte na dokumentaci úrazu

O vážnějších karambolech, které si vyžádají větší vyšetření, by vás měl tábor samozřejmě bez prodlení informovat. Trvejte na tom, aby bylo oficiálně zdokumentováno, že se úraz stal právě na táboře a v souvislosti s jeho činností.

3) Schovávejte si veškeré zprávy

Mějte u sebe veškeré dokumenty, které vystaví lékaři, a trvejte na tom, aby doktoři uvedli, že se úraz skutečně stal během tábora. Zároveň si založte dokumenty o tom, že tábor proběhl, vy jste ho zaplatili a dítě na něm reálně bylo.

4) Zajistěte si svědky

Může se stát, že úraz nebude zaznamenán a přijat organizátory tábora - potom může pomoci výpověď svědků. V tomto případě může být vyslechnut i nezletilý, který byl přítomen úrazu nebo případně kuchařka, vychovatel atd. Zásadní je, aby nešlo jen o tvrzení poškozeného a jeho rodičů proti tvrzení pořadatelů, že se nic nestalo.

5) Informujte se o pojištění

Před odjezdem dítěte na tábor je také dobré se případně informovat o pojištění – zásadní je to hlavně u zahraničních táborů, kde se řeší primárně cestovní pojištění. Tomáš Beck nicméně doporučuje, aby se rodiče o pojištění informovali i u tuzemských táborů. Minimálně tak získají obrázek o zodpovědnosti organizátorů tábora - pořádné pojištění již svědčí o zodpovědnosti a případně i lepší kvalitě tábora.

6) Kontaktujte odborníky

Pokud se člověk pokouší domoci odškodnění sám za sebe, zpravidla získá sotva třetinu částky, na kterou má nárok. Vyplatí se proto kontaktovat experty, kteří přinejmenším odhadnou, jakou šanci na zisk odškodnění lidé mají a pomohou s postupem.


Poslední zprávy z rubriky Pojištění:

Et   6:00  Konec insolvencí je v nedohlednu (Německo) OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)






Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688