Konec extrémně uvolněné měnové politiky v USA se blíží (19.8.2021)
19.08.2021
Pozornost finančních trhů je vždy v závěru srpna upřena směrem do Jackson Hole, kde se od roku 1982 koná tradiční konference centrálních bankéřů a ani tento rok nebude výjimkou. Letošní konference se uskuteční v termínu od 26. do 28. srpna, když klíčovou událostí bude projev šéfa americké centrální banky (Fed) J. Powella.
Pohled na dosavadní výkon americké ekonomiky v letošním roce hovoří jasně. Ekonomika USA se ve 2. čtvrtletí již vrátila na úroveň výstupu z před začátku pandemie, k čemuž významně pomohla silně expanzivní hospodářská politika. Zároveň došlo k výraznému zrychlení spotřebitelské inflace nad 5 %, když se meziroční růst pohybuje nejvýše od roku 2008. Růst inflace v jádrové složce je dokonce nejvyšší od začátku 90. let. Fed sice zdůrazňuje přechodnost současných inflačních tlaků, ale pravděpodobnost, že se inflace bude nacházet výrazněji nad 2 % inflačním cílem Fedu i po větší část příštího roku je vysoká. V posledních měsících dochází i k evidentnímu zlepšování situace na pracovním trhu. Na základě zmíněných proměnných lze říci, že čas na to, aby Fed začal utahovat měnovou politiku, nadešel. A otázkou spíše je, zda se Fed se zahájením normalizace měnové politiky neopozdil.
Blížící se konference v Jackson Hole přitom J. Powellovi nabízí vhodnou příležitost, jak oznámit změny v nastavení měnové politiky. Pohled do nedávné historie ukazuje, že centrální bankéři možnost signalizovat blížící se změny využívaly poměrně často. V roce 2019 sám J. Powell naznačil, že je Fed kvůli narůstajícím rizikům v zahraničním obchodě připraven snížit úrokové sazby k čemuž následně skutečně došlo. V roce 2014 tehdejší prezident Evropské centrální banky M. Draghi naznačil potřebu zahájit nákup vládních dluhopisů zemí eurozóny. A pokud půjdeme ještě dál, tak v roce 2012 B. Bernanke například signalizoval spuštění třetího kola kvantitativního uvolňování.
Pravděpodobnost toho, že J. Powell v příštím týdnu oznámí, že je potřeba začít normalizovat měnovou politiku, je tak poměrně vysoká. Pokud se zároveň podíváme na záznam z červencového zasedání Fedu a na rozhovory s americkými centrálními bankéři v posledních týdnech, tak se zahájení tzv. taperingu (snižování měsíčního objemu nakupovaných cenných papírů) jednoznačně blíží. Reálně by k omezování nákupů cenných papírů (QE) ze současného objemu 120 mld. dolarů měsíčně mělo dojít ve 4. čtvrtletí. Výsledně není ani tak důležité, zda snižování QE začne v říjnu či v listopadu, ale především to, jak rychle bude redukce QE probíhat.
Například podle důležitého člena Fedu J. Bullarda by bylo potřeba QE ideálně zcela ukončit již do konce 1. čtvrtletí příštího roku. To podle mě není úplně nejpravděpodobnější scénář, ale pokud by Fed reálně ukončil QE v polovině příštího roku a na přelom let 2022 a 2023 signalizoval první zvýšení úrokových sazeb, tak by se pozice na finančních trzích začaly v nadcházejících měsících významně přeskupovat. Americký dolar by dostal důležitý impuls k posílení, výnosy amerických dluhopisů se vydaly směrem nahoru a došlo by pravděpodobně i k oslabení aktuálně velmi silného býčího trhu na amerických akciových trzích.
AKCENTA CZ
AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku, Německu a Francii. Klientské portfolio tvoří více než 39 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.
Více informací na: https://www.akcentacz.cz
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Změna času - střídání času 2019, konec střídání času, letní a zimní čas
- Akcie - Akcie online. Pražská burza, Německo, USA. Investice do akcií
- Koupit 1 EUR (euro) - valuty, měnová kalkulačka
- Konec extrémně uvolněné měnové politiky v USA se blíží (19.8.2021)
- Konec extrémně uvolněné měnové politiky v USA se blíží
- Yellenová (Fed) podporuje extrémně uvolněnou měnovou politiku, dokud bude potřeba
- Bernanke obhajoval začátek EXITu, který ale není koncem uvolněné měnové politiky. Dnes se hlasuje o Yellen
- Draghi: Konec uvolněné měnové politiky je vzdálený, ECB bude dále podporovat ekonomiku
- USA: Powell vidí důvody pro uvolněnou měnovou politiku Fedu
- Makro vyhlídky: Co provedla extrémně uvolněná politika ECB?
- Janečka (J&T IS): Naději komoditám přinese oživení v Číně a extrémně uvolněná měnová politika
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?