Historie se (možná) opakuje aneb Přichází znovu prosperita dvacátých let?
Dvacátá léta dvacátého století byla ve Spojených státech dekádou prosperity. Cesta, která k době hojnosti vedla, ale byla lemována trním. První světová válka, španělská chřipka, recese a deprese, to byla realita doby předcházející dvacátým létům. Pandemie covidu-19 byla těžkou zkouškou, ve srovnání s tím, co lidé zažívali začátkem minulého století, ale nešlo de facto o nic. I tak ale lze určitou podobnost těchto dvou období najít.
Prosperitu dvacátých let dvacátého století přinesla mimo jiné ochota lidí utrácet, žít, užívat si po konci první světové války. A Ben Carlson ze společnosti Ritholtz Wealth Management je přesvědčený, že to, co prožíváme v současnosti, je obdobou toho, co se dělo před sto lety. To potvrzuje také index spokojenosti agentury Gallup. Podle něj téměř 60 % Američanů hodnotí svůj současný život jako velice úspěšný. To je nejvyšší podíl za více než 13 let, tedy za dobu existence indexu. V době vrcholící koronavirové krize v dubnu 2020 ukazatel spadl na 46,4 bodu.
Ben Carlson přiznává, že lidé pohybující se hlavně na sociálních sítích mohou situaci vidět jinak, celková nálada ve Spojených státech je ale podle něj skutečně velmi pozitivní. Politická situace se zdá být relativně stabilní, očkovací kampaň nese ovoce, podniky se podařilo udržet v chodu a trh práce pokračuje v ožívání. Carlson v této souvislosti připomíná slova amerického historika první poloviny dvacátého století Fredericka Lewise Allena, který napsal: "Prosperita je více než ekonomický stav. Je to stav mysli."
Optimismus je patrný také na trzích. Americké akciové indexy přepisují rekordy, ceny nemovitostí jsou nejvyšší v historii a majetek lidí má větší hodnotu než kdy dříve. Rovněž mzdy silně rostou, po dlouhé době cítí zlepšující se situaci i chudší polovina americké populace a hospodářství by letos mělo expandovat nejvyšším tempem za několik desetiletí. Čistým porovnáním počtu nezaměstnaných a nabízeních pracovních pozic pak mají Spojené státy místo pro každého, kdo je bez práce.
"Stejně jako před sto lety čelí i nyní Spojené státy řadě problémů. Pokud se ale budeme méně věnovat příspěvkům na sociálních sítích a více se zaměříme na situaci v ekonomice a na trzích a na to, jak se cítí většina Američanů, nelze si nevšimnout nápadné podobnosti situace se stavem ze začátku dvacátých let dvacátého století. A že to tehdy byla úchvatná jízda," uzavírá Ben Carlson. Varováním nicméně zůstává, v co koncem 20. let vyústila.
Další články a videa najdete na www.investicniweb.cz
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory