(Kurzy.cz)
Historický milník na Wall Street dokonán aneb nejrychlejší býčí trh
Akcie na Wall Street v pondělí předvedly divokou seanci, když nejprve vcelku výrazné jižní směrování následně vystřídala nová vlna optimismu. Širší index S&P 500 po poklesu o více než 25 bodů, předvedl zhruba 40 bodový vzestup, kterým se dostal na nová maxima. Závěr těsně pod hranicí 4 480 bodů tak každopádně znamenal zdvojnásobení jeho hodnoty indexu od loňského 23. března. Tehdy se intradenně dostal i pod hranici 2 200 bodů, resp. uzavřel na 2 237,4 bodech. Trvalo tak sotva rok a půl, než index zhodnotil o 100 %.
Tedy konkrétně 354 obchodních seancí, což znamená s velkým náskokem nejrychlejší býčí trh v novodobých dějinách Wall Street. Tedy od 2. světové války, potažmo vzniku daného indexu v roce 1957, který byl následně i zpětně dopočítán do roku 1928. Při ohlédnutí do minulosti lze říci, že v průměru zdvojnásobení hodnoty indexu S&P 500 přitom zabere okolo tisíce seancí.
Vývoj indexu S&P
500 od února 2020
Dosud nejrychlejší vzestup zaznamenaly akcie na Wall Street po propadu v minulé krizi. Tehdy 9. března 2009 index S&P 500 zakončil na necelých 676 bodech, o dva roky později 27. dubna uzavřel nad 1 355 body. Ke zdvojnásobení indexu S&P 500, který je všeobecně považován za nejlepší ukazatel amerických akcií s velkou tržní kapitalizací, došlo tedy za 540 seancí. Jak plyne z výše uvedeného od minulé krize do současnosti, tedy za 12,5 let, tak index S&P 500 přinesl zhodnocení již přes 560 procent!
Za současnou rally lze hledat několik faktorů. Primárně obdobně jako při minulé krizi, zásahy politiků, resp. centrálních bank. Při loňské eskalaci pandemie FED snížil úrokové sazby téměř na nulu a zároveň začal dopovat finanční trhy nouzovými měsíčními nákupy dluhopisů v hodnotě 120 miliard dolarů. Tato záchranná akce přišla v době, kdy index S&P 500 zaznamenal nejrychlejší více než 30% pokles v historii.
Kromě dalších miliard dolarů v ekonomice v rámci boje proti Covid-19 došlo již také doslova na „helicopter money“, když Američané dostávali přímou finanční pomoc za „nic“.
Nutno dodat, že trh se však veze i na fundamentálních základech. Americké korporace předvedly výrazný návrat ziskovosti, resp. překonaly v tomto ohledu v absolutních číslech i předpandemické úrovně. Reportované meziroční nárůsty ziskovosti, jak za první, tak druhé čtvrtletí se pohybovaly v řádech desítek procent.
Sektorové rozložení indexu S&P 500
Výrazný nárůst cen komodit, v řadě případů na historická maxima, podpořily z indexu S&P 500 nejvýrazněji právě tituly ze sektoru základních materiálů. Od minim zhodnotily o zhruba 123 %. Druhá příčka patří technologiím, které se obecně již řadu let pohybují tradičně „na bedně“ a jsou v indexu právě nejvíce zastoupeny. Připsaly si 120 %, tedy o dva procentní body více, než v pořadí výkonnostně třetí finanční sektor.
Při pohledu do minulosti, nic neroste do nebe, resp. před novými dlouhodobými maximy přichází korekce. V posledních měsících však optimismus nebere konce, když akcie oslabí jen nevýrazně a to na pár dní. Wall Street zkrátka již od loňského října nepoznala i jen 5% korekci. Trhy/investoři v tomto ohledu jistě bedlivě sledují zprávy z Fed ohledně ukončování zmiňovaných masivních nákupů dluhopisů, potažmo na další růst úrokových sazeb.
Určitým varovným signálem každopádně mohou být již také zveřejněná páteční makrodata, týkající se spotřebitelského sentimentu. Michigan Consumer Sentiment Index se totiž dle předběžných údajů v srpnu překvapivě propadl na 70,2 b. (z předchozích 81,2 b.). Pokud údaje budou potvrzeny, znamenalo by to nejnižší úroveň za téměř 10 let. Michiganský index spotřebitelského sentimentu zveřejňovaný Michiganskou univerzitou je přitom průzkumem osobní důvěry spotřebitelů v ekonomickou aktivitu. Ukazuje obraz toho, zda jsou američtí spotřebitelé ochotni utrácet peníze. Tedy výrazný faktor pro tamní ekonomiku, potažmo tedy i byznys jednotlivých firem.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Plyn - vývoj cen zemního plynu na komoditních trzích
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Bitcoin - aktuální a historické ceny kryptoměny Bitcoin, graf vývoje ceny kryptoměny Bitcoin - 2 dny - měna USD
- Ethereum - aktuální a historické ceny kryptoměny Ethereum, graf vývoje ceny kryptoměny Ethereum - 2 dny - měna USD
- Dogecoin - aktuální a historické ceny kryptoměny Dogecoin, graf vývoje ceny kryptoměny Dogecoin - 2 dny - měna USD
- Litecoin - aktuální a historické ceny kryptoměny Litecoin, graf vývoje ceny kryptoměny Litecoin - 2 dny - měna USD
- Dow Jones (DJI) - historický graf v bodech
- Cardano - aktuální a historické ceny kryptoměny Cardano, graf vývoje ceny kryptoměny Cardano - 2 dny - měna USD
- S&P 500 (GSPC) - historický graf v bodech
- Ethereum - aktuální a historické ceny kryptoměny Ethereum, graf vývoje ceny kryptoměny Ethereum - 2 roky - měna USD
- Bitcoin - aktuální a historické ceny kryptoměny Bitcoin, graf vývoje ceny kryptoměny Bitcoin - 1 rok - měna USD
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?