Lenka Rutteová (Bezvafinance)
Finanční rady  |  17.08.2021 11:44:18

Jak dlouho bude v registru vedená vaše exekuce nebo insolvence

Svět půjček není jen růžový, to vědí všichni. Někdy se splácení finančních závazků natolik nedaří, že dlužník skončí v exekuci nebo je pro něj dokonce výhodnější insolvence. I tyto skutečnosti se vedou ve specializovaných registrech – a možná budete překvapeni, po jak dlouhou dobu. Takže: jak dlouho bude v registru vedená vaše exekuce nebo insolvence?

Exekuce vydrží v registrech jen 15 dní po jejím skončení

Centrální evidence exekucí neboli CEE je soukromým rejstříkem, do nějž se zapisují dlužníci, vůči kterým se exekuce vede. Rejstřík spravuje Exekutorská komora České republiky, tedy soukromý subjekt, nikoliv veřejný úřad a ani soudy. 

Proto se v CEE objeví jen ty exekuce, které nejsou vedeny soudy, orgány státní správy a samosprávy, ovšem ani finančními orgány či zdravotními pojišťovnami. V CEE se typicky vedou nařízené soudní exekuce. Do registru CEE je dlužník zapsán poté, co rozhodnutí o exekuci (nařízení exekuce) nabude právní moci.

K výmazu z CEE musí pak dojít do 15 dní po ukončení exekučního řízení. Vedle samotného zápisu o exekuci jsou tu vedeny i další údaje, například který exekutor a kdy byl pověřen provedením exekuce, či o jakou vymáhanou povinnost se jedná. 

Pořídit si výpis z exekučního rejstříku můžeme o komkoliv a i bez jeho souhlasu – ovšem se znalostí údajů hledané osoby (stačí jméno a příjmení, ale je vhodné znát i alespoň bydliště). Hojně se služeb CEE využívá například před podpisem nájemní smlouvy s potenciálním novým nájemcem, či před uzavřením spolupráce s novým obchodním partnerem. Zde je můžete „proklepnout“, zda nemají nesplácené dluhy. 

Jestli vás zajímá jak si výpis z CEE pořídit online (o sobě či o komkoliv jiném), tady je připraven fotonávod krok za krokem.

V Insolvenčním rejstříku budete natrvalo

Ano, je tomu tak. Přestože to zní hrůzostrašně, tak lidé, kteří kdy byli v insolvenci, zůstávají v tomto registru vedeni doživotně. Nejsou však stále viditelní pro veřejnost. Po pěti letech od ukončení osobního bankrotu je zápis o dané osobě pro veřejnost zneviditelněn – vždy ho ale uvidí soudy a insolvenční správci.

Dodejme jen, že ISIR neboli Insolvenční rejstřík je jediným registrem dlužníků v ČR, který je spravován veřejnou správou, nikoliv soukromým subjektem. Najdete v něm záznamy o dlužnících, proti nimž bylo od r. 2008 zahájeno insolvenční řízení. K záznamům patří i průběh řízení, a to včetně velmi citlivých informací, jako je pravidelný měsíční příjem – pozor: po dobu trvání insolvence je zde úplně všechno veřejně dostupné. 

ISIR je veden Ministerstvem spravedlnosti a spravován takzvanými rejstříkovými soudy, což v našich podmínkách znamená soudy krajské. Vedle osobních bankrotů jsou zde i bankroty firem či živnostníků. Zaznamenáván je průběh insolvence, pravidelně měsíc po měsíci. I z Insolvenčního rejstříku lze pořídit výpis o komkoliv, kdo je právě v insolvenci nebo komu ještě neuplynulo pět let od jejího ukončení.

Někdy zdravý rozum nestačí

O tom, že cesta do exekuce umí být velmi krátká a hlavně rychlá, by mohla vyprávět desetina českého národa. Téměř deset procent Čechů je totiž v exekuci. Ale ne vždycky si za to mohou sami. Někdy totiž ani zdravý rozum nestačí k tomu, aby se člověk vyhnul předlužení. Trocha smůly v podnikání nebo vychytralý příbuzný či kamarád - a je „vymalováno“. 

Vyjít se zbytkem příjmu, na který se exekuce nevztahuje, není pak vůbec snadné. Ale pomoci mohou slevové letáky, s nimiž se dají na nákupu potravin i věcí osobní potřeby ušetřit až desítky procent. Spoustu letáků na jednom místě najdete na stránkách Kimbino.cz, kde se dá vyhledávat i podle konkrétního zboží, které byste rádi koupili levněji. 

Lenka Rutteová

Lenka se zaměřuje na projekty v oblasti podpory finanční gramotnosti, zejména v osobních financích. Tématy, kterým se věnuje, jsou zejména půjčky, spoření, banking, kolektivní investování, či pojištění, zkrátka vše, v čem by se měl běžný občan být schopen (po finanční stránce) zorientovat. Během doktorátu na EkF VŠB-TU Ostrava a po jeho získání působila jako odborný asistent na téže fakultě, po mateřských dovolených se již plně věnuje psaní textů převážně z oblasti financí. Potkáte ji v magazínech zaměřených na finanční gramotnost, například na Hyperfinance.cz.


Bezvafinance s.r.o.

Společnost Bezvafinance s.r.o. je samostatným online zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů s licencí od České národní banky, soustředí se však i na ostatní osobní finance - ať už je to půjčka, hypotéka, spoření nebo pojištění. Cílem společnosti je nabídnout uživatelům možnost srovnávat nabídky ze světa osobních financí snadno, rychle a online. Jedním ze základních pilířů společnosti je vzdělávání široké veřejnosti na poli osobních financí a zvyšování finanční gramotnosti.

Více informací na https://www.bezvafinance.cz/.

04.10. 15:42  Skončení exekuce (Drahoslav)
03.10. 18:58  Skončení exekuce (Drahoslav)
31.08. 11:56  Díky (Olga)
19.08. 19:49  Na co je ochrana osobních údajů (Sasa)

Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:

Út   8:00  Nechcete ji potkat, snažíte se jí vyhnout, a přesto si vás najde. Exekuce Petr Holub (Zoxo Financial s.r.o.)
Po   8:16  Jak si užít dovolenou v Chorvatsku bez starostí a pokut! Martin Thienel (Kalkulátor.cz)
Pá 16:29  Jak ušetřit na elektřině při chataření? Tomáš Vrňák (Ušetřeno.cz)


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688