Rozbřesk: Ceny ve pracovatelském průmyslu nejvyšší za téměř 22 let a výrobní inflace stále na vzestupu
I když se výrobní inflace v červenci dostala na sedmnáctileté maximum, stále ještě nekulminovala. Poslední data statistického úřadu ukazují další prudké zvýšení cen průmyslových výrobců v ČR. Za poslední měsíc se tyto ceny v průměru zvýšily o 1,6 %, v meziročním srovnání jsou výše už o 7,8 %. Přímo ve zpracovatelském průmyslu se dokonce výrobní inflace přiblížila na dohled deseti procent, a je tak nejvyšší za téměř 22 let.
Na vině jsou v první řadě drahé komodity, které se promítají do nákladů a následně do cen výrobků od tuzemských producentů. Zatímco ještě před měsícem zdražovala nejrychleji ropa a produkce chemického průmyslu, nyní je to dřevo, které je oproti loňskému červenci v průměru dražší o téměř 73 %. Nárůst v řádech desítek procent si opět připisují produkty chemického průmyslu, výrobky z oceli, železa a dalších kovů.
K normálu má daleko ještě i nákladní – zejména námořní – doprava. Ta v důsledku zpožďování nejenom komplikuje život firmám fungujícím v systému just in time, ale je i několikanásobně dražší než třeba loni.
Výrobní inflace je vidět i na cenách ve stavebnictví. Firmy v tomto odvětví se tak musí vypořádávat nejenom s chybějícími pracovníky, ale letos navíc i výrazně dražšími vstupy. Aktuálně jejich ceny rostou v průměru o 13 %. Z podobných statistik vyplývá, že až na pár výjimek zdražuje v průmyslu téměř vše. Těmi jsou zatím autodíly (nikoliv však auta samotná), osvětlovací technika nebo některé elektrosoučástky.
S tím, jak narůstá tlak na růst cen ve výrobě nejenom u nás, ale i v zahraničí, jsou firmy stále více nuceny přenášet své rostoucí náklady na odběratele, a proto nelze zatím očekávat útlum ani u spotřebitelské inflace. A nic na tom asi nezmění vlastně ani přísnější domácí měnová politika. K obratu může dojít teprve poté, co se zklidní situace na zahraničních komoditních trzích a normalizuje mezinárodní doprava. A k tomu je zatím ještě docela daleko.
TRHY
CZK a dluhopisy
Koruna se v průběhu včerejšího obchodování pohybovala nad hranicí 25,40 EUR/CZK. Vysokou výrobní inflaci ignorovala, protože ta jen potvrzuje stávající příběh, se kterým pracuje ČNB. Vzhledem k tomu, že na dohled nejsou žádná nová domácí čísla, trh bude sledovat především vývoj v zahraničí. Nervozita na trzích před setkáním v Jackson Hole, které začne příští čtvrtek, bude koruně bránit v dosahování dalších zisků podpořených rozšiřujícím se úrokovým diferenciálem.
Zahraniční forex
Eurodolar se během včerejšího obchodování sesunul pod hranici 1,18 EUR/USD a dnes vyhlíží především čerstvá konjukturální data ze Spojených států. Na pořadu dne budou výsledky maloobchodu a průmyslu za červenec, tedy první tvrdá data, která naznačí, v jaké kondici vstoupila americká ekonomika do druhé poloviny roku.
V eurozóně pak dnes stojí za pozornost zpřesněný odhad HDP za druhé čtvrtletí, jenž zřejmě potvrdí nad očekávání svižné tempo expanze (bleskový odhad 2,0 % qoq). Na poli centrálních bank pak stojí za zmínku dnešní projev šéfa Fedu Powella, který však pravděpodobně nenabídne jakékoli detaily k blížícímu se “taperingu” Fedu – toho by se trhy měly dočkat nejdříve na konci srpna na konferenci v Jackson Hole, respektive na zářijovém zasedáni Fedu.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Největší vzestupy a poklesy kurzu kryptoměn za týden
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- XRP (Ripple) - aktuální a historické ceny kryptoměny XRP (Ripple) , graf vývoje ceny kryptoměny XRP (Ripple) - 10 let - měna USD
- Zlato - historický vývoj ceny Zlato po letech, minima, maxima, průměr. 1 oz - měna USD
- Předdůchod 2024 - kalkulačka: na 5 let předdůchodu musíte naspořit 763.680 Kč.
- Příspěvek na péči 2024 - kalkulačka: výška příspěvku na péči zůstává stejná jako v roce 2022 a díky inflaci si za příspěvek poživatelé pořídí méně slu
- Rozbřesk: Ceny ve pracovatelském průmyslu nejvyšší za téměř 22 let a výrobní inflace stále na vzestupu
- Výrobní inflace stále na vzestupu
- Inflace v Turecku dosáhla 18%, je nejvyšší za téměř 15 let
- FLASh: Meziroční inflace byla v srpnu nejvyšší za téměř 13 let
- Americká inflace je nejvyšší za téměř 40 let. Tak proč klesly výnosy dluhopisů?
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory