Rozbřesk: Ceny ve pracovatelském průmyslu nejvyšší za téměř 22 let a výrobní inflace stále na vzestupu
I když se výrobní inflace v červenci dostala na sedmnáctileté maximum, stále ještě nekulminovala. Poslední data statistického úřadu ukazují další prudké zvýšení cen průmyslových výrobců v ČR. Za poslední měsíc se tyto ceny v průměru zvýšily o 1,6 %, v meziročním srovnání jsou výše už o 7,8 %. Přímo ve zpracovatelském průmyslu se dokonce výrobní inflace přiblížila na dohled deseti procent, a je tak nejvyšší za téměř 22 let.
Na vině jsou v první řadě drahé komodity, které se promítají do nákladů a následně do cen výrobků od tuzemských producentů. Zatímco ještě před měsícem zdražovala nejrychleji ropa a produkce chemického průmyslu, nyní je to dřevo, které je oproti loňskému červenci v průměru dražší o téměř 73 %. Nárůst v řádech desítek procent si opět připisují produkty chemického průmyslu, výrobky z oceli, železa a dalších kovů.
K normálu má daleko ještě i nákladní – zejména námořní – doprava. Ta v důsledku zpožďování nejenom komplikuje život firmám fungujícím v systému just in time, ale je i několikanásobně dražší než třeba loni.
Výrobní inflace je vidět i na cenách ve stavebnictví. Firmy v tomto odvětví se tak musí vypořádávat nejenom s chybějícími pracovníky, ale letos navíc i výrazně dražšími vstupy. Aktuálně jejich ceny rostou v průměru o 13 %. Z podobných statistik vyplývá, že až na pár výjimek zdražuje v průmyslu téměř vše. Těmi jsou zatím autodíly (nikoliv však auta samotná), osvětlovací technika nebo některé elektrosoučástky.
S tím, jak narůstá tlak na růst cen ve výrobě nejenom u nás, ale i v zahraničí, jsou firmy stále více nuceny přenášet své rostoucí náklady na odběratele, a proto nelze zatím očekávat útlum ani u spotřebitelské inflace. A nic na tom asi nezmění vlastně ani přísnější domácí měnová politika. K obratu může dojít teprve poté, co se zklidní situace na zahraničních komoditních trzích a normalizuje mezinárodní doprava. A k tomu je zatím ještě docela daleko.
TRHY
CZK a dluhopisy
Koruna se v průběhu včerejšího obchodování pohybovala nad hranicí 25,40 EUR/CZK. Vysokou výrobní inflaci ignorovala, protože ta jen potvrzuje stávající příběh, se kterým pracuje ČNB. Vzhledem k tomu, že na dohled nejsou žádná nová domácí čísla, trh bude sledovat především vývoj v zahraničí. Nervozita na trzích před setkáním v Jackson Hole, které začne příští čtvrtek, bude koruně bránit v dosahování dalších zisků podpořených rozšiřujícím se úrokovým diferenciálem.
Zahraniční forex
Eurodolar se během včerejšího obchodování sesunul pod hranici 1,18 EUR/USD a dnes vyhlíží především čerstvá konjukturální data ze Spojených států. Na pořadu dne budou výsledky maloobchodu a průmyslu za červenec, tedy první tvrdá data, která naznačí, v jaké kondici vstoupila americká ekonomika do druhé poloviny roku.
V eurozóně pak dnes stojí za pozornost zpřesněný odhad HDP za druhé čtvrtletí, jenž zřejmě potvrdí nad očekávání svižné tempo expanze (bleskový odhad 2,0 % qoq). Na poli centrálních bank pak stojí za zmínku dnešní projev šéfa Fedu Powella, který však pravděpodobně nenabídne jakékoli detaily k blížícímu se “taperingu” Fedu – toho by se trhy měly dočkat nejdříve na konci srpna na konferenci v Jackson Hole, respektive na zářijovém zasedáni Fedu.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?