Dědictví a dědické daně – zahraniční majetek
Dědictví a dědické daně – zahraniční majetek
V dnešním globalizovaném světě stále více rodin žije rozděleně v různých zemích. Většinou jsou to sice děti, kdo odchází žít do zahraničí za vzděláním, prací nebo láskou, ale v řadě případů si i rodiče pořídí nemovitost v jiné zemi například na důchod a rádi tam tráví léto nebo zimu. Jenže jak to je s děděním takového majetku?
Dědění v EU
Pokud vlastníte majetek v rámci EU, postupuje se podle dědického práva státu, ve kterém máte svůj obvyklý pobyt. Když tedy žijete většinu roku v ČR a do Francie nebo Chorvatska jezdíte do své nemovitosti jen několikrát ročně, místem vašeho pobytu je ČR a dědictví tedy bude řešit notář podle českého práva.
Není-li jasné, kde trávíte více času, může nastat s určením místního práva problém. Rozdíly mezi přístupem jednotlivých jurisdikcí mohou být pro vaše dědice zcela zásadní. Proto byste tuto otázku neměli brát na lehkou váhu.
Volba práva podle země
V případě, že by mohla vzniknout pochybnost o tom, kde je vaše obvyklé místo pobytu, doporučujeme jeho volbu předem určit. Nejjednodušší je toto určení udělat v rámci vaší závěti u notáře.
Jak se dědí nemovitost v zahraničí?
Postupuje-li se podle českého práva, určí český notář v rámci dědického řízení, komu má nemovitost připadnout. Při rozdělení majetku se notář řídí zákonem své země, pořízením pro případ smrti (závěť, dědická smlouva), které pozůstalý za života sepsal, a případnou dohodou mezi dědici.
V rámci EU probíhá dědické řízení pouze na jednom místě, takže i když vlastníte rekreační nemovitost například ve Francii, řízení probíhá standardně v ČR.
Notář jako výstup dědického řízení pro zahraniční nemovitosti vystaví tzv. EDO – Evropské dědické osvědčení. Na jeho základě mohou následně dědici začít realizovat převody majetku v zemi, kde se nemovitost nachází.
Dědické daně
Je důležité uvědomit si, že i když rozdělení dědictví probíhá podle českého řádu, týká se to pouze pravidel pro dělení majetku – ne daně. Výše dědické daně, kterou budou muset vaši dědici zaplatit, se bude řídit daňovým zákonem země, ve které svou nemovitost vlastníte, bez ohledu na to, že vy jste občanem ČR bez dědické daně.
V ČR nebo na Slovensku je dědická daň zrušena. V zahraniční ale nejsou výjimkou dědické daně např. ve výši 50 %. V některých případech dosahuje daň i 80 % z děděného majetku! Právě zmiňovaná Francie patří mezi země s velmi vysokou dědickou daní.
Je tedy třeba zohlednit tuto daňovou povinnost, kterou přenášíte na konkrétního dědice, který tuto nemovitost získá, i ve svém dědickém plánu. Například když jednomu dítěti odkážete nemovitosti v ČR a druhému ve stejné hodnotě nemovitost ve Francii, bude na tom hůře dítě, které získalo francouzskou nemovitost, protože bude muset z dědictví zaplatit daň. Dědic, který získá české nemovitosti, žádnou daň platit nebude. Pokud tedy chcete děti podělit rovným dílem, myslete na to a výši daně kompenzujte jiným majetkem.
Dědění mimo EU
Vlastníte-li nemovitosti mimo prostor EU, například v USA nebo nově i ve Velké Británii, bude postup odlišný. Na základě vyjádření notáře není jisté, zda daná země bude respektovat rozhodnutí v rámci místního dědického řízení. Může se stát, že dědici zaplatí z daného majetku notářské poplatky v ČR, ale výsledek příslušná země nepřijme. Proto se většinou postupuje tak, že se daný majetek držený v této zemi z českého řízení vyjme a postupuje se podle místního práva v dané zemi.
Dědický plán jako ochrana rodiny
Minulý týden jsem o rozdělení majetku v rámci dědictví diskutoval s notářem, se kterým spolupracujeme v oblasti dědických plánů našich klientů, a shodli jsme se na tom, že dobře připraveným dědickým plánem dokážete eliminovat většinu hrozících sporů mezi dědici.
Rizikem ve většině případů nejsou vaše děti, ale jejich partneři a jejich rodiny. Ti sice do dědictví nemají co mluvit, ale v praxi jsou to právě oni, kdo mezi sourozenci vyvolávají neshody a spory.
Proto doporučuji včas sestavit rodinný dědický plán a na jeho základě následně i právně definovat, jak se má postupovat a kdo má co získat, případně i proč. Předejdete tím sporům mezi dědici a umožníte své rodině zůstat pohromadě i po té, kdy vy už tu nebudete.
Dědickými plány se v rámci našich služeb zabýváme již delší dobu. Letos jsme naše zkušenosti shrnuli do knihy Jak na dědictví, která je k dispozici zdarma. Na ni navazuje kniha Dědický plán v praxi, kterou si můžete koupit za 249 Kč a kde vás provedeme i přípravou vašeho rodinného dědického plánu.
Chcete svůj dědický plán uchopit profesionálně a nechcete nic zanedbat? Jsme připraveni se vám individuálně věnovat. O komplexní přípravu se postará náš tým složený z majetkových poradců, interního právníka a spolupracujících notářů. Napište si o svůj dědický plán.
Jiří Cimpel, EFP
Jiří Cimpel je privátním investičním poradce a majitelem společnosti Cimpel & partneři. Ve financích působí již od roku 2002 a díky tomu se svými klienty mohl prožít růsty a krize za dvě poslední dekády. Tyto zkušenosti využívá denně při práci s novými klienty. Je držitelem prestižních evropských titulů EFA (Europien Financial Advisor) a EFP (Europien Financial Planner). Také je aktivním zvoleným členem výkonné rady AFPČR (Asociace finančních poradců ČR), která spojuje honorované finanční poradce v ČR. Posledních 5 let se věnuje, se svou rodinnou firmou Cimpel & partneři, privátnímu investičnímu poradenství a wealth managementu.
Cimpel & partneřiCimpel & partneři je rodinná poradenská firma, specializující se na investiční poradenství a wealth management pro současné i budoucí rentiéry. Jsou průkopníky a propagátory honorovaného modelu investičního poradenství, který do ČR přináší z Velké Británie a USA. Díky honorovanému (bezproviznímu) modelu spolupráce a jejich orientaci na odměnu ze zisku investic, pracují nejčastěji pro zkušené investory - současné nebo bývalé majitele firem, podnikatele, lékaře, manažery a speciality z řad IT. Jejich specializací jsou burzovní investice prostřednictvím burzovně obchodovaných fondů (ETF), privátní investice do nemovitostí a jsou předními českými experty na oblast dědického plánování.
Pokud hledáte cestu, jak efektivně zhodnocovat své peníze, můžete si zdarma stáhnout jejich knihu Rentiérské minimum. Díky ní se naučíte spravovat své investice tak, jak to dělají největší světoví správci, jako je Nobelova nadace, se strategiemi, které nesou pravidelný a stabilní zhodnocení.
Více na https://cimpel.cz/.
Daně a daňová přiznání - informace, termíny, formuláře
Více zpráv k tématu Daně
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun