Technologické firmy jsou kritickou částí ekonomiky, fenomenální výsledky se ale opakovat nebudou
Šest nebo sedm největších technologických firem představuje budoucnost americké ekonomiky. Budou více regulovány, bude nad nimi přísnější dohled a přijde hodně výzev, kterým budou čelit. I tak jsou ale nezastavitelné. Pro Bloomberg Markets to uvedl partner společnosti Mediatech Capital Managing Porter Bibb. Ovšem „fenomenální“ výsledky posledních čtvrtletí nebudou schopny zopakovat, protože jejich další růst už nebude podporován tím, že lidé museli během pandemie trávit hodně času doma.
Bibb poukázal na vývoj v Evropě a zejména v Číně, kde nyní vláda uplatňuje vůči tamním velkým technologickým firmám tvrdší přístup. Expert míní, že Čína chtěla po těchto firmách, aby táhly její ekonomiku nahoru, nyní ale vláda dospěla k názoru, že se tak neděje dostatečnou měrou, protože tyto firmy sice generují vysoké zisky, ale nedosahují očekávaného technologického pokroku a inovací. Proto se rozhodla, že bude vůči nim aktivnější.
„Stojíme na počátku velkých technologických změn, týkají se kvantových počítačů, umělé inteligence a umělé reality, která povede k revoluci v reklamě. Washington je ale za křivkou a spotřebitel prostě jen čeká, až ke změnám dojde,“ uvedl Bibb. Odborník přitom nesouhlasí s názorem, že efektivita a síla těchto firem pramení zejména z jejich velikosti.
Expert poukázal v této souvislosti na to, že v Číně je podíl tržeb internetových firem na celkovém retailovém obratu mnohem vyšší než ve Spojených státech. A z internetových prodejů těží i malé společnosti. V USA je přitom za svou dominantní pozici na trhu kritizován Amazon, „ve srovnání s tím, co se děje v Číně, ale představuje jen kapku vody v oceánu.“
Problém Washingtonu tkví podle experta v tom, že jen velmi málo politiků skutečně rozumí technologickým firmám a moderním technologiím. Mají tak „hodně co dohánět“. V Evropě nastal pozitivní posun, protože zde je kladen důraz na ochranu soukromí a bezpečnost. Evropa k tomu požaduje, aby byly v těchto oblastech aktivní samotné technologické firmy a „je vůči nim poměrně agresivní“. Což se projevuje i tím, jaké pokuty tu musel platit například Google za narušování konkurenčního prostředí.
Bibb míní, že současné dění není důvodem, proč se investičně od velkých technologických firem odvrátit pryč. Poukázal na to, že se sice hovoří o rozdělení společností, jako je Google. Ale je otázkou, jak by takové rozdělení mělo skutečně proběhnout. Zejména u cloudových služeb, které nyní představují „kritickou část ekonomiky“.
Zdroj: Bloomberg Markets
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Výsledky firem - tržby, zisk
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?