Energetická tranzice v Kolumbii nabízí zajímavé příležitosti pro české firmy
Energetická tranzice v Kolumbii nabízí zajímavé příležitosti pro české firmy
04.08.2021 / 20:46 | Aktualizováno: 04.08.2021 / 20:50
Kolumbie patří k zemím s vysokým podílem obnovitelných zdrojů energie (OZE) ve svém energetickém mixu - zhruba 68 % elektrické energie pochází z vodních elektráren. Má ale také ideální podmínky pro rozvoj větrných a solárních projektů. Cílem je zvýšit podíl těchto zdrojů na výrobě elektrické energie na 12 % v roce 2022 a do budoucna až na 40 %. Ve snaze podpořit zahraniční investice do větrné a solární energetiky zavedla vláda daňové i jiné pobídky. Kromě příležitostí spojených s rozvojem nekonvenčních OZE se nabízí možnosti také v oblasti modernizace distribučních sítí.
V energetickém mixu Kolumbie mají OZE již nyní dominantní zastoupení. Instalovaná kapacita dosahuje 17 203 MW, přičemž přibližně 68 % elektrické energie zajišťují klasické vodní elektrárny, které jsou však vysoce závislé na stále méně stabilních klimatických podmínkách. Kolem 30 % energie pochází z tepelných elektráren. Větrné a solární elektrárny jsou v protikladu ke klasickým vodním elektrárnám nazývány jako nekonvenční OZE. V současném energetickém mixu mají jen zanedbatelný podíl. Výroba elektrické energie je v Kolumbii značně koncentrovaná. Pouhých šest elektráren vyrábí 33 % veškeré elektrické energie. Nedostatečná je i regionální diverzifikace výroby, kde dominují pouhé dva departamenty: Antioquia (44,1 %) a Cundinamarca (19,9 %). V rozsáhlých oblastech, zejména na východě a jihovýchodě země, pak zdroje i distribuční síť elektrické energie zcela chybí.
Se sílícím globálním trendem přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku a zároveň ve snaze diverzifikovat zdroje energie, zvýšit efektivitu a spolehlivost dodávek zařadila i kolumbijská vláda rozvoj nekonvenčních OZE ke svým hlavním sektorovým politikám. Díky klimatickým, geografickým i geologickým podmínkám má Kolumbie navíc ideální předpoklady být atraktivní destinací pro zahraniční investice v tomto sektoru. Je šestou zemí na světě s největšími zásobami vodních zdrojů. Dále má oproti světovému průměru o 60 % více slunečního záření a dvakrát vyšší rychlost větru a to zejména na karibském pobřeží.
Zákon o energetickém přechodu (Ley de Transición Energética) si stanovuje za cíl zvýšit podíl výroby energie z větrných a solárních elektráren z 0,5 % v roce 2018 na 12 % v roce 2022. Podle Národního energetického plánu 2020-2050 mají tyto nekonvenční OZE potenciál představovat v roce 2050 až 40 % instalované kapacity. Rozvoj čisté energetiky má pomoci snížit skleníkové plyny v zemi o 51 % do roku 2030. K podpoře a přilákání investic stanovila vláda jasný legislativní rámec a zavedla řadu nástrojů. Jedním z nich jsou tzv. subastas, tedy veřejné soutěže o kontrakty v oblasti nekonvenčních OZE. Nedávno vyhlášený třetí tendr tohoto typu poskytne smlouvy platné od ledna 2023 na 15 let. Investoři si mohou odečíst 50 % ze základu pro výpočet daně z příjmu po dobu 15 let, veškeré vstupy a zařízení nezbytné pro provoz jsou automaticky vyjmuty z DPH. Existují i celní úlevy a výhody zrychlené depreciace aktiv. Není ani potřeba vyřizovat zdlouhavý licenční proces u místního úřadu životního prostředí (Autoridad Nacional de Licencias Ambientales). Nově zřízený fond (FENOGE) má kromě poskytování finančních prostředků plnit i funkci prostředníka mezi jednotlivými aktéry trhu. Poskytovatelé energie pak musí zajistit, aby 10 % elektřiny pro koncové uživatele pocházelo z nekonvenčních OZE.
Podle státní agentury ProColombia bylo od roku 2018 v Kolumbii zahájeno 54 projektů s celkovou investicí 7,5 mld USD. Zahraniční investice do sektoru OZE se tím od roku 2018 osmkrát zvýšily. V posledních třech letech země navýšila svou instalovanou kapacitu solární a větrné energie z původních 30 MW na současných 250 MW. Nicméně podle odhadů Ministerstva těžby a energetiky by se instalovaná kapacita z těchto zdrojů v roce 2022 měla zvýšit na více než 2 500 MW (instalovaných nebo v procesu výstavby). Tyto iniciativy by měly vytvořit 48 100 pracovních míst a mají tak klíčové postavení i v rámci reaktivace kolumbijské ekonomiky po pandemii.
Kolumbie by se také chtěla prosadit na poli „zeleného“ a „modrého“ vodíku. Vládní plán rozvoje tohoto nadějného odvětví by měl být představen v září. Součástí energetického přechodu je i podpora čisté dopravy. V Kolumbii se zvýšil prodej elektrických automobilů v roce 2020 o více než 90 % a stala se tak regionálním lídrem v této oblasti. Země se chce stát také průkopníkem v ukládání elektrické energie do baterií na kontinentu.
Všechny tyto zelené iniciativy posunuly Kolumbii o 14 pozic (na 35. místo) v žebříčku energetické udržitelnosti Světové energetické rady a o 9 míst (na 25. pozici) v Indexu ekonomického přechodu pro rok 2020. I přesto se řada projektů potýká se zpožděními či problémy s napojením do přenosové sítě, případně s realizací předběžných konzultací s místními komunitami a nedostatky v infrastruktuře, které brání přepravě základních stavebních dílů z přístavů na místo výstavby.
Kolumbie neupouští ani od konvenčních OZE a fosilních zdrojů energie. Kromě velkých staveb, jako je vodní elektrárna Hidroituango, je zájem i o budování menších vodních elektráren. Probíhá také rozšiřování systému tepelných elektráren v rámci 48 plánovaných projektů, které mají sloužit jako záložní zdroje energie v případě výpadků OZE.
Další rozvoj kolumbijského energetického sektoru bude nabízet příležitosti pro uplatnění technologií, zařízení a zkušeností českých firem působících v oboru. Jedná se zejména o turbíny (na páru, vodu, plyn), generátory, transformátory, ale také malé vodní elektrárny či solární elektrárny. Vzhledem k nutnosti modernizovat a rozšířit celý distribuční systém elektrické energie bude země potřebovat využít také moderní IT řešení. Kontakty a informace o příležitostech je možné získat na oborových veletrzích jako Expoenergía v Bogotě, ExpoSolar Colombia či Feria FISE v Medellínu. České firmy se mohou také vždy obrátit na Velvyslanectví v Bogotě, případně na místní Zahraniční kancelář Czechtrade.
Jana Hudcovská, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR v Bogotě
Bohdan Malaniuk, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Bogotě
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Česká koruna, CZK - kurzy měn české koruny
- Akcie ČEZ - ČESKÉ ENERGETICKÉ ZÁVODY, aktuální vývoj cen, akcie-cz online
- Akcie ČEZ - ČESKÉ ENERGETICKÉ ZÁVODY, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Česká spořitelna, a. s. - euro, vývoj kurzu měny
- Volná místa region Česká Lípa - Volná pracovní místa Česká Lípa
- Podnikání v České republice
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Česká pošta - ceník poštovného 2020
- UAH, ukrajinská hřivna - převod měn na CZK, českou korunu
- THB, thajský baht - převod měn na CZK, českou korunu
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory