Proč se (ne)bát Delta varianty?
Zatímco výsledky HDP za druhé čtvrtletí potvrdily svižné tempo oživení v hlavních ekonomikách, vývoj ve zbytku tohoto roku zůstává zatížen nemalou mírou nejistoty. Ta souvisí především s rychlým šířením Delta varianty koronaviru, jež je výrazně nakažlivější než předchozí mutace alfa. Z globálního pohledu se již Delta stala dominantní variantou, přičemž právě její agresivní šíření v Asii, Americe i Evropě má za následek opětovný růst nových případů, který odstartovaly třetí globální vlnu pandemie.
Pozitivní zprávou je, že napříč rozvinutým světem se šíření delta varianty pojí s dramaticky nižší mírou hospitalizací a počtem úmrtí než při předchozích dvou vlnách. Důvodem je rostoucí proočkovanost (EU a USA mají již plně proočkováno více než 50 % populace), která chrání zejména rizikové skupiny před těžkým průběhem onemocnění. To je oproti situaci z počátku tohoto roku zásadní „game changer“: vlády jsou totiž nyní schopny udržet zdravotní systém nad vodou, aniž by musely přistoupit k nákladným lockdownům. S rostoucí proočkovaností lze navíc předpokládat, že tlak na znovuzavedení tvrdých karanténních opatření bude v čase dále klesat. Z makroekonomického pohledu bude důležité, jak na rostoucí počty nových případů zareagují nejen vlády, ale také spotřebitelé. Ti totiž mohou i v podmínkách relativně rozvolněného režimu dobrovolně omezovat mobilitu z obav o šíření nakažlivější mutace. Do jaké míry může toto opatrné chování spotřebitelů zasáhnout ekonomiku skrze nižší spotřebu, zůstává otevřenou otázkou. Data z Británie nicméně naznačují, že negativní efekt šíření delta varianty na spotřebitelskou poptávku prozatím není dramatický, podobně jako efekt dočasného výpadku pracovní síly z důvodu nucené izolace.
Shrnuto, podtrženo, negativní ekonomické dopady delta varianty se zdají být relativně omezené, což by měl ještě umocnit pokračující progres v očkování směrem k dosažení kolektivní imunity. Závažnějším rizikem se tak v tuto chvíli jeví vznik nové mutace, která by byla (více) rezistentní vůči existujícím vakcínám. Jelikož vyšší cirkulace viru v populace zvyšuje pravděpodobnost vzniku nové mutace, dává smysl udržet v platnosti určitá karanténní opatření, která budou bránit explozivnímu růstu nových případů. Opakování tvrdých lockdownů – a tedy i významných negativních dopadů do ekonomiky – se však s postupující vakcinací stává výrazně méně pravděpodobným scénářem.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Fotovoltaika a tepelná čerpadla: ne všude, ne cokoliv a ne pro všechny
- Varianta omikron - Světem se šíří varianta omikron. Ve Spojených státech je zodpovědná za 73 % nových případů covidu.
- Boj proti symbolům je jako boj proti větrným mlýnům.
- Kuroda (BoJ): Nevidím důvod, aby BoJ financovala vládní výdaje
- Credit S.: NE = 75procentní Grexit. Trhy propadnou o 8%, NE není zaceněno
- Proč benzín v USA nepoklesne pod hranici 1 USD? A proč to nezachrání ropný trh? - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Propad cen ropy je zásadní zpráva, ne že ne!
- Patrick Vyroubal: Proč je Tencent zajímavou sázkou a proč recesi nečekáme
- Proč dolar není bezpečná měna a proč se bude opakovat rok 1987!
- Proč majitel ČRa mlčí? Ví PROČ!
- Proč dolar není bezpečná měna a proč se bude opakovat rok 1987! - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Ropa ne a ne zlevnit
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory