80 % akcií je odpad aneb další argument hovořící ve prospěch pasivního investování
Před 150 lety bylo jedním z největších sektorů americké ekonomiky velrybářství. V přepočtu na současné peníze několik tisíc velrybářů generovalo roční příjmy 27 miliard dolarů. Být velrybářem ale automaticky neznamenalo být milionářem. Badatelé z Chicago University před pár lety vydali knihu, v níž mimo jiné upozorňují, že z více než čtyř tisíc doložených velrybářských výprav jich třetina skončila ztrátou a že naprostou většinu příjmů mělo na starosti 1,7 % velrybářů. Současná situace se od té z doby před 150 lety příliš neliší, říká hlavní analytik RiskHedge Stephen McBride, jen namísto velrybářství hovoří o investování.
"Podívejte se třeba na oblast venture kapitálu. Většina projektů, do kterých investoři vloží peníze, nepřežije. A z těch pár, které se prosadí, jich nakonec pouze jednotky prosperují tak, že investorům zajistí bohatství," uvádí Stephen McBride.
Nejde ale jen o investice rizikového kapitálu. JPMorgan Asset Management nedávno zveřejnila studii Agony & Ecstasy, která je hloubkovou analýzou výkonnosti amerického akciového trhu v uplynulých 40 letech. Z ní vyplývá, že velkou část amerických akcií lze označit za investiční katastrofu. Skoro polovina akcií od roku 1980 ztratila více než 70 % a nikdy se z propadů plně nezotavila. Dalších 26 % cenných papírů pak podalo horší výkon než trh jako celek. Jinými slovy, téměř osm z deseti akcií v USA investorům přineslo buď ztrátu, nebo výnos, který zaostal za benchmarkem.
Jak je ovšem možné, že americký trh jako celek nabídl ve čtyřicetiletém horizontu průměrné roční zhodnocení téměř 12 %. Růst indexů táhly akcie, které JPMorgan nazývá supervítězi. To jsou tituly, jež se zhodnotily o tisíce procent. Které konkrétní akcie těmito supervítězi jsou, ukazuje třeba následující tabulka zobrazující výkonnost nejlepších amerických akcií posledních deseti let.
Snažit se vydělat investováním do jednotlivých akcií je mimořádně náročná strategie. Význam a síla jednotlivých společností a odvětví se v čase mění a těžko předpovídat, které akcie a sektory budou v příštích letech a desetiletích zářit (a které naopak čeká pád), byť se někdy zdá, že je to evidentní.
Pravdou je, že supervítězi jsou ve většině případů disruptoři (narušitelé "starých pořádků"), ne každá firma s disruptivním byznys modelem se ale dokáže prosadit a dlouhodobě prosperovat. Nakonec se tak potvrzuje, že nejspolehlivější strategií bylo (a třeba i do budoucna bude) prosté kopírování výkonnosti trhu prostřednictvím indexových fondů. Dvanáct procent ročně není vůbec špatný výsledek, a ačkoli v dalších letech takové zisky zaručené samozřejmě nejsou, na (ne)schopnosti investorů vytipovat vítěze mezi ostatními akciemi to nic nemění.
Další články a videa najdete na www.investicniweb.cz
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory