ČEZ oznámil dokončení prodeje bulharských aktiv, arbitráž proti Bulharsku pokračuje
Skupina ČEZ dnes oznámila, že došlo k vypořádání prodeje bulharských aktiv společnosti Eurohold. Ta za sedm bulharských společností zaplatila 335 milionů euro. Podpis kupní smlouvy proběhl v červnu 2019, prodej schvaloval bulharský antimonopolní úřad i bulharská komise pro regulaci energetiky. Mezinárodní investiční arbitráž nadále pokračuje.
Skupina ČEZ se z bulharského trhu stahuje po 17 letech. Divestiční proces začal již v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna a nyní byl završen prodejem distribučních a prodejních společností v zemi. Celkový příjem Skupiny ČEZ z prodejů bulharských aktiv překročil hodnotu 10 miliard korun. Celkově odchází ČEZ z Bulharska s kladným peněžním saldem přesahujícím miliardu korun.
„Prodejní proces byl náročný, ale nakonec úspěšný. V porovnání s dřívějšími odchody ostatních zahraničních investorů z oblasti energetiky z Bulharska jsme divestici zvládli se ctí. Skupina ČEZ odchází z Bulharska s celkově kladným peněžním saldem. Vypořádání prodeje navíc nemá žádný dopad na nezávisle běžící mezinárodní investiční arbitráž vůči Bulharskému státu. Pro společnost ČEZ a její akcionáře tudíž představuje arbitrážní nárok dodatečný potenciální výnos,“ uvedl člen představenstva a ředitel divize Nová energetika Tomáš Pleskač.
Mezinárodní investiční arbitráž, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, postoupila v březnu letošního roku do další fáze, když arbitrážní tribunál, který spor rozhoduje, potvrdil oprávněnost vedení mezinárodní arbitráže v rámci příslušné jurisdikce, tedy pravomoc se sporem zabývat, a vedení arbitráže se tímto krokem posunulo do věcné fáze. Arbitrážní nárok je postaven na nedodržování závazků Bulharského státu z privatizační smlouvy i z jejich závazků při vstupu do Evropské unie v roce 2007. Arbitrážní nárok pokrývá všechny oblasti působení Skupiny ČEZ v Bulharsku, tedy výrobu, distribuci i prodej elektřiny.
xpanzi ČEZ na Balkán označil několikrát za nepovedenou premiér Andrej Babiš (ANO). Majoritním vlastníkem ČEZ je stát, který prostřednictvím ministerstva financí vlastní 70 procent akcií společnosti. Na konci letošního března dokončil ČEZ také prodej svých aktiv v Rumunsku. Cenu firmy neuvedly, analytici dříve odhadovali, že ČEZ za prodej získal 25 až 30 miliard korun. Prodeje jsou v souladu s novou strategií ČEZ, schválenou předloni. Počítá s postupným prodejem aktiv v Bulharsku, Rumunsku, Turecku a Polsku. Výjimku tvoří firmy zaměřené na moderní energetické služby (ESCO), které chce ČEZ rozvíjet doma i v zahraničí.
Společnost ČEZ vstoupila na bulharský trh v roce 2004 koupí dvoutřetinového podílu ve třech distribučních společnostech. V roce 2007 došlo k oddělení distribuce od dodávky elektřiny a z původních tří distribučních společností vznikly dvě nové společnosti – CEZ Razpredelenie Bulgaria AD pro distribuci a CEZ Elektro Bulgaria AD pro dodávku koncovým zákazníkům. V obou společnostech vlastnila společnost ČEZ 67% podíl, zbytek akcií, který je veřejně obchodován na sofijské burze, vlastní minoritní akcionáři. Postupně vznikly v Bulharsku i další společnosti.
Kupující společnost Eurohold Bulgaria AD je největší bulharskou veřejně obchodovanou společností a její akcie jsou obchodované na sofijské a varšavské burze. Dceřiné společnosti skupiny Eurohold působí v oblasti pojištění, leasingu, prodeje automobilů, správy aktiv a investičních služeb ve 12 evropských zemích. Skupina Eurohold vlastní pojišťovnu Euroins Insurance Group (EIG), která působí na evropských trzích a vlastní dceřiné společnosti v Bulharsku, Rumunsku, Severní Makedonii, Ukrajině, Gruzii, Bělorusku.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz