Ranní restart: Letem světem - jaro, neziskovky a trading
Tento týden bude Fed opět jednat (výsledek ve středu) o omezení kvantitativního uvolnění, tady časování a tempu snižování nákupu aktiv. Diskuze o QE ale probíhá v ECB. Ta minulý týden potvrdila, že nákupy dluhopisů skončí až „krátce předtím“, než ECB začne zvyšovat sazby. A protože zvyšování sazeb může příjít až za několik let, tak někteří členové ECB jsou nervózní z toho, že by tak dlouho měly trvat nákupy státních dluhopisů centrální banky. A chtěli by „krátce předtím“ více rozvolnit, například odstraněním slova „krátce“. Spekuluje se, že jednat o tom by se mělo v září.
Rostoucí ceny zemědělských komodit odráží mnoho faktorů. Jednak oživení po covidu (otevření restaurací), dále efekty prasečí chřipky v Číně (nedostatek vepřového), sucho v Americe, zvýšená cena ropy (ano, vyšší poptávka po bio palivu) a všudy přítomné narušení dodavatelských řetězců. Potenciální dopad vyšších cena na inflaci je přímočarý. Vyšší ceny potravin více dopadají na rodiny s nižšími příjmy, kde potraviny mají vyšší podíl na spotřebním koši. A pak jsou státy, kde se tento problém týká velké části populace = hlad.
via https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-07-13/arab-spring-redux-middle-east-most-exposed-to-food-prices-map
Před deseti lety nárůst cen potravin byl jeden ze spouštěčů vlny nepokojů na Středním východě, Arabského jara. Analýza Bloombergu ukazuje, že 7 z 10 nejvíce citlivých zemí na nárůst cen potravin je pořád na Středním východě. Na jedné straně napětí v regionu roste. v Tunisku je politická krize. Na druhé straně odhady sklizní se zlepšují, což by mohlo snížit tlak na ceny.
Tři čínské společnosti podnikající ve vzdělávacím sektoru a které jsou obchodovány na newyorské burze, ztratily cca 60 procent své hodnoty. Jednoduše proto, že čínská vláda je chce přinutit, aby se zaregistrovaly jako neziskové společnosti. Tohle odradí další společnosti z tohoto sektoru, které plánovaly IPO. Čínská vláda tak zasahuje nejen proti internetovým firmám, ale i proti vzdělávacím.
Čtenářský deník:
K tomu se hodí dobrý komentář Scotta Gallowaye k pokutě pro Robinhood. Že jde o rekordní pokutu? Jde jen 0,5% její valuace a "zakleknutá" firma oznámila IPO. "...these aren’t fines but a validation of the company’s business model... monetizing the addictive nature of day trading. Day trading is gambling. And it doesn’t pay off."
Ředitelé jsou jedním z klíčových článků reformy vzdělávání. Výzkum například ukazuje podpora učitele ředitelem při práci s problémovými žáky je hodnocena podobně jako zvýšení mzdy o více než 17%. Podporující ředitel také výrazně snižuje neochotu učitelů učit ve škole se špatnými výsledky.
Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu.
Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V
současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je
součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.
Více informací na: www.csas.cz
Výsledky firem - tržby, zisk
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?