Inflace opět v hledáčku trhů (Ranní zpráva z finančního trhu)
Od dnešního kalendáře čekáme především o trochu umírněnější cenový růst v USA i v ČR. V obou případech ale platí, že nejistota je zvýšená a šance na překvapení tedy také. V případě naplnění našeho odhadu by meziroční inflace v ČR zpomalila na 2,6 % tedy mírně pod prognózu ČNB, což by ale nemělo centrální banku odvrátit od dalšího zvyšování úrokových sazeb již na příštím zasedání na začátku srpna.
Inflace v USA ukáže mírné zpomalení
Dnes budou finanční trhy sledovat především nová data o vývoji inflace zejména v USA ale také v ČR za červen. Vývoj spotřebitelských cen bude zveřejněn i v Německu, nicméně zde je již znám předběžný výsledek a prostor pro překvapení je tedy výrazně menší. V případě USA by zdražování mohlo zpomalovat, nicméně riziko překvapení pod vlivem rozvolnění protipandemických opatření a zdražování na straně výrobců je nemalé, a to i v případě ČR. Zde v případě spotřebitelských cen počítáme po nečekaně mírnějším zdražení v květnu v průměru o 0,2 % meziměsíčně s opětovným mírným zrychlením cenového růstu na 0,4 %. Důvodem je mírné zdražení potravin, další nárůst cen u čerpacích stanic ale také jádrová inflace. Pro celý spotřebitelský koš očekáváme za červen zpomalení meziročního růstu cen na 2,6 % z předchozího tempa 2,9 %. Oproti prognóze ČNB by to znamenalo nižší výsledek o 10bp, což není podstatná odchylka, která by sama o sobě odradila ČNB od dalšího zvyšování úrokových sazeb. Analytici v průměru čekají inflaci 2,7 %. Blíže k odhadům viz zde https://bit.ly/3qDdRhG.
ECB napíná trhy před příštím zasedáním
Obchodování na akciových trzích včera bylo smíšené, ale nakonec převážil mírný optimismus. Chyběly výraznější impulsy. Schůze euroskupiny nic podstatného nepřinesla. Trh vstřebával předchozí vyjádření šéfky ECB Christine Lagarde, která uvedla, že příští zasedání ECB, které proběhne již 22. července „bude důležité“ a přinese změnu ve výhledu měnové politiky. Poté, co minulý týden ECB představila revidovanou strategii, má centrální banka přece jen volnější ruce pro další kroky. Na červencovém zasedání ECB se původně nic podstatného nečekalo, ale výroky její prezidentky trh navnadily na možnost nějakého posunu. Euro proti dolaru mírně oslabilo k 1,185 USD/EUR. Česká koruna vůči euru umazala část ztrát z minulého týdne posílením k 25,66 CZK/EUR. Maďarský forint vůči euru posílil jen zanedbatelně a polský zlotý naopak ztrácel.Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?