Jak technologizace zachraňuje svět a zlepšuje životy milionů lidí
Když ve Spojených státech naplno propukla koronavirová epidemie, odhadovali někteří, že přísná protiepidemická opatření v podobě lockdownu budou trvat minimálně pět let. Sliby farmaceutických firem, že rychle vyvinou a otestují vakcíny proti covidu-19, lidé brali spíše s úsměvem. Ukázalo se ale, že nelhaly. Lidé se tak vrací k normálnímu životu a i díky změnám umocněným šířením nemoci covid-19 vyhlížejí lepší zítřky.
Ve Spojených státech s covidem-19 dosud zemřelo více než 600 tisíc lidí. Nemoc a opatření přijatá ke zpomalení jejího šíření navíc tvrdě zasáhly řadu malých společností, hlavně v oblasti služeb. Rychlý vývoj vakcín ale zachránil další statisíce, respektive miliony životů, a to nejen v Americe. A rychlá technologizace na všech frontách ukázala, že ti, kdo jsou schopni přizpůsobit se novým podmínkám, obstojí v téměř každé situaci.
Společnost Moderna dokázala vytvořit první mRNA vakcínu proti covidu-19 dva dny poté, co do e-mailu dostala genetický kód koronaviru SARS-CoV-2. To ale není jediný příklad toho, jak technologie pomáhají v boji proti pandemii. Spojené státy se také rozhodly ve velkém podpořit telemedicínu, tedy vzdálenou lékařskou péči.
A pak je tu práce na dálku - tu technologie umožňovaly již delší dobu, teprve pandemie ovšem ukázala, že práce z domova není jen z nouze ctnost, ale plnohodnotný ekvivalent docházení do kanceláří. Podniky si navíc začaly uvědomovat, že pro práci, ke které je potřeba jen počítač, nemusejí hledat talenty pouze v místě, kde působí. Totéž lze vztáhnout na vzdělávání - do budoucna by on-line vzdělávání mohlo otevřít možnost studovat univerzitu na druhé straně světa bez nutnosti komplikovaného stěhování.
Díky internetu navíc lidé přesto, že byli nuceni trávit mnoho času doma, zůstávali v kontaktu se svými rodinami, přáteli a kolegy. K platformám jako WhatsApp či Messenger se přidaly Zoom, Microsoft Teams nebo Google Meet a další.
Koronavirová pandemie v oblasti technologií nepřinesla zásadní novinky, podpořila ovšem nadějné trendy, které se dosud prosazovaly jen pozvolna. Odborníci přitom věří, že konec pandemie nebude znamenat návrat do starých kolejí. Americký podnikatel, investor a softwarový inženýr Marc Andreessen považuje koronavirovou pandemii za asi nejdůležitější událost svého života. "Koronavirus rozpojil vztah fyzické přítomnosti a ekonomické příležitosti a nabídl možnost radikálního zlepšení životní situace milionů až miliard lidí, kteří se nenarodili na správném místě," říká.
Další články a videa najdete na www.investicniweb.cz
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?