Další čínské restrikce opět kryptoměnovým kurzům neprospěly
V průběhu měsíce dubna čínské úřady v provincii S'-čchuan nařídily omezit dodávky elektřiny do tamního největšího těžebního centra kryptoměn. V pátek pak nařídily definitivně uzavřít všechny projekty na těžbu kryptoměn. Byznys s kryptoměnami je dlouhodobě v Číně trnem v oku tamní vládnoucí garnituře. Doteď se regulační úřady mohly zaštiťovat bojem proti uhlíkové stopě a snahou snížit emise. Tato argumentace však v pátek dostala trhlinu. Provincii S'-čchuan si těžaři vybírají mimo jiné kvůli tzv. zelené energii. Tato provincie je bohatá na vodní zdroje, potažmo elektrickou energii, která se z těchto zdrojů vyrábí. Těžaře tak nikdo nemůže obvinit z podílu na znečišťování ovzduší.
Podle údajů Cambridgeské univerzity je S'-čchuan druhou největší čínskou provincií, ve které se těží bitcoiny. Podíl na celkovém hashrate Číny tvořil v dubnu 9,66 %. Stále to však je více než třikrát méně oproti největší koncentraci minerů v provincii Sin-ťiang, která se na celkovém hashrate podílela více než 35 % (35,76 %).
Mining map | zdroj University of Cambridge
Komise pro rozvoj a reformy a Energetický úřad provincie S'-čchuan vydaly v pátek společné prohlášení, ve kterém nařizují do neděle uzavřít 26 společností, které státní síť State Grid Corporation označila za potencionální projekty na těžbu kryptoměn. Zároveň nařizují místním samosprávám provést do pátku 25. června kontroly ve společnostech, které mají v gesci. V případě, že zjistí, že se jedná o projekt těžby kryptoměn, bude těmto společnostem zastavena dodávka elektřiny a budou uzavřeny. Nařízení obsahuje i pokyny, že místní úřady nesmějí schvalovat žádné nové kryptominingové projekty.
Kurz nejstarší kryptoměny bitcoin na toto další omezení zareagoval poklesem o více než 7 %. Další pokles se pak dá očekávat v pondělí, kdy se projeví první restrikce namířená proti 26 podezřelým společnostem, které se zabývají těžbou bitcoinů. V závěru týdne, kdy by se měly naplno projevit omezení mířící na zbývající kryptominingové projekty, by mohlo dojít k dalšímu poklesu kurzu jak bitcoinu, tak i dalších kryptoměn.
CBECI Index | zdroj University of Cambridge
Na grafu spotřeby elektrické energie jsou krásně vidět jednotlivé čínské restrikce. Spotřeba byla na vrcholu 14. května. Pravdou je, že prvotní šok dodal Elon Musk, ale další poklesy už jsou dílem Číny. To nutí těžaře zamyslet se nad změnou lokality pro pokračování svých projektů. Na nátlak jednotlivých států pak chtějí spouštět své projekty v zeleném režimu, kdy k těžbě budou využívány obnovitelné zdroje. K této vlně se připojí také Salvador, který jako první stát zavedl bitcoin jako svou oficiální měnu a k vlastní těžbě chce využívat energii ze sopek, kterých se na jejím území nachází hned několik.
Současně s tím koreluje skutečnost, že těžaři aktuálně své vytěžené bitcoiny neprodávají a drží si je pro svou vlastní potřebu. Důvodů může být hned několik. Ať již klesající cena za bitcoin, ke které však svou držbou přispívají, nebo se jen jedná o přípravu na přesun své podnikatelské aktivity, kterou chtějí financovat jak vytěženou kryptoměnou, tak prodejem svého hardwaru, který také nabral na obrátkách po jednotlivých čínských restrikcích.
Vzhledem k tomu, že Cambridgeská univerzita ještě nezveřejnila údaje za květen natož červen, bude zajímavé sledovat změnu v poměru hashrate vůči ostatním státům jako je USA, Rusko, Kanada, Norsko a jiné. Před všemi restrikcemi se Čína na celkovém hashrate podílela 65,08 %. Spojené státy na druhém místě jsou pak s velkým odstupem, když jejich podíl hashrate činil jen 7,24 %.
Ing. Zbyněk Kalousek
Vystudoval ekonomii a management na Masarykově univerzitě v Brně. V minulosti se věnoval analýzám finančních trhů. K této činnosti se po kratší odmlce opět navrací. Spoluzakladatel společnosti, která se zabývá poradenstvím a akreditovaným vzděláváním. Spolupracuje s několika dalšími firmami. Svět kryptoměn vnímá jako progresivní část trhu, která nabízí plno příležitostí, ale zároveň skýtá plno nástrah, od decentralizace, apolitický přístup, k velké volatilitě kurzů, až k čím dál náročnější těžbě kryptoměn.
CoinBank
Od roku 2021 spolupracuje se společností MipSoftware, která provozuje směnárnu s kryptoměnami CoinBank a burzu s kryptoměnami CoinBank Trader. Obě platformy jsou zajímavé zejména pro středoevropskou klientelu. Skrz své produktu propojuje koncové uživatele s největšími světovými kryptoburzami a nabízí příjemné uživatelské prostředí. Pro českého klienta je nejspíš nejpříjemnější funkce obchodování prostřednictvím české měny. Široká nabídka kryptoměn, přístup k největším světovým burzám, to jsou předpoklady pro zajímavou spolupráci.
Více informací na https://coinbank.cz/.
Poslední zprávy z rubriky Okénko kryptoměny:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?