plzen.eu (Plzeň)
Z regionů  |  18.06.2021 00:00:00

Bydlení především neboli Housing First je princip, k němuž se hlásí i Plzeň

Bydlení především neboli Housing First je princip, k němuž se hlásí i Plzeň

„Každý člověk je schopen žít nezávisle, pokud je mu poskytnuta dostatečné podpora.“ To je motto, jímž se už čtyři roky řídí město Plzeň. Nejprve realizovalo projekt s názvem Pilotní testování koncepce sociálního bydlení v Plzni a v nastoleném směru pokračuje a rozšiřuje svou nabídku v oblasti bydlení s podporou sociálního pracovníka. Zároveň spolupracuje s různými neziskovými organizacemi, které se zabývají poskytováním bydlení i další pomocí lidem, kteří jsou sociálním vyloučením ohroženi. I město Plzeň se připojilo k Týdnu Housing First (Bydlení především), který od 14. června vyhlásilo Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky.

ilustrační foto

ilustrační foto

Housing First je jedním z přístupů, jak pomoci ukončit bezdomovectví. Zaměřuje se na osoby, které potřebují intenzivní sociální podporu, aby byly schopné situaci bezdomovectví opustit. Nejdůležitějším principem je nabídnout lidem ohroženým bezdomovectvím či lidem bez domova standartní bydlení a také podporu pro jeho dlouhodobé udržení. 

„Město Plzeň se stále snaží rozšiřovat nabídku sociálních bytů, ať již jde například o byty pro seniory nebo osoby s hendikepem či mladé rodiny, v nichž platí nízký, nekomerční, nájem. Pomoc u nás najdou i lidé, kteří by mohli být ohroženi bezdomovectvím. Například letos jsme Středisku křesťanské pomoci předali velkometrážní byt v Palackého ulici 16. Město za 6 milionů korun vybudovalo byt o 223 metrech čtverečních s jedenácti pokoji. Mají v něm zázemní mladí lidé ve věku od 18 do 26 let, kteří opustili dětský domov nebo jinou formu ústavní výchovy či pocházejí z disfunkčních rodin a nemají patřičné sociální zázemí. Právě oni jsou bezdomovectvím nejvíce ohroženi. Město jim nabízí bydlení, pracovníci ze Střediska křesťanské pomoci jim pomohou s hledáním uplatnění, naučí je zorientovat se ve finančních otázkách i dalších společenských záležitostech,“ popsal radní města Plzně pro oblast ekonomickou, bytovou a nakládání s majetkem David Šlouf jeden z případů pomoci lidem, kteří by mohli být ohroženi bezdomovectvím. Připomněl také, že poslední květnový den bylo předáno nájemníkům 77 nových sociálních bytů v Plzni Zátiší. Byla tak ukončena první etapa projektu, do něhož se město pustilo před dvěma lety. Jde o jeden z největších městských bytových projektů v České republice – výstavbu nové čtvrti s 18 bytovými domy s celkem 180 byty za cca 403 milionů korun. Byty v Zátiší jsou určeny seniorům, lidem se zdravotním postižením, samoživitelům a samoživitelkám, rodinám pečujícím o zdravotně postižené dítě, ale mají také sloužit jako dostupné bydlení pro mladé. Jsou tedy určeny těm, kdo by případně mohli být bezdomovectvím ohroženi.

Nové byty v Zátiší

Pomoci se v rámci již zmiňovaného projektu s názvem Pilotní testování koncepce sociálního bydlení v Plzni, který probíhal v minulých letech, dostalo například tehdy třiačtyřicetileté Petře H., kterou opustil partner. Nechal ji se dvěma dětmi a obrovskou hypotékou. Žena navíc onemocněla, nezvládala platit vysoké splátky a skončila v exekuci. S dětmi pobývala v chatkách a zahradních domcích. Město ji zařadilo do tohoto projektu a jí i dětem poskytlo byt. Žena si našla novou práci, zlepšil se její zdravotní stav. „Během realizace tohoto projektu sociální pracovníci poskytovali podporu 47 domácnostem. Projekt byl vyhodnocen jako velmi přínosný a smysluplný. Město Plzeň v podobné pomoci pokračuje a lidem v obtížné životní situaci poskytují podporu sociální pracovníci Odboru bytového Magistrátu města Plzně. Ta vychází z principů profesionální podpory v různých typech sociálního bydlení v zahraničí,“ uvedla Karolina Vodičková vedoucí Oddělení sociální práce a dostupného bydlení Odboru bytového Magistrátu města Plzně.

„V současné době je město Plzeň v oblasti Housing First partnerem organizaci Ledovec, z. s., která tuto službu poskytuje lidem s duševním onemocněním, protože právě oni mohou být bezdomovectvím velmi vážně ohroženi. Město Plzeň se zavázalo Ledovci poskytnout deset bytů. Devět jich už organizace a její klienti využívají a zkušenosti jsou velmi pozitivní. Nikdo z nájemců nemá dluh na nájemném, ani nenarušuje jiná ustanovení nájemní smlouvy,“ uvedl radní David Šlouf.

Nové byty v Zátiší

Ledovec se zapojil do výzvy číslo 108 Evropského sociálního fondu (ESF) na pilotní testování přístupu Housing First v České republice. Realizaci projektu Ledovec zahájil na konci roku 2019 a od května 2020 začalo zabydlování prvních klientů. „Aktuálně máme ve 13 bytech zabydleno 15 lidí a jeden byt je ‚na spadnutí‘. Z těchto bytů je devět, jak již bylo řečeno, poskytnuto městem Plzní a pět se nám podařilo nalézt na běžném trhu. Naším specifikem je práce s lidmi se zkušeností s duševním onemocněním. Do projektu přicházejí lidé s rozličnou zkušeností s bytovou nouzí. Někteří žili několik let ve stanu, na ubytovnách, v nevyhovujících prostorech, jako jsou třeba garáže. Snažíme se pomoci i lidem, kteří ze sociálního důvodu uvízli na mnoho let v psychiatrické nemocnici. Díky projektu jsme vybudovali tým, který tvoří dlouholetí odborníci v oblasti sociální práce. Máme v něm i peer pracovníka, což je člověk s vlastní zkušeností s duševním onemocněním, sociální realitní zprostředkovatele, technického pracovníka a jako konzultanta využíváme psychiatra. Klientům v programu Housing First zajišťujeme intenzivní podporu při nastěhování, pomáháme jim sehnat nábytek a spotřebiče, zařídit energie, vyřídit finanční podporu, na kterou mají nárok. Především ale s klienty dlouhodobě pracujeme tak, aby si bydlení byli schopni udržet. Snažíme se je provést úskalími, které život s duševním onemocněním přináší, a tak na práci týmu Housing First navazuje další pomoc od jiných týmů a organizací.  V současné době již mají první zapojení klienti prodloužené nájemní smlouvy a nikdo o bydlení nepřišel,“ popsal fungování projektu Housing First v Plzni koordinátor projektu Petr Moravec z organizace Ledovec.

Nové byty v Zátiší

Radní David Šlouf dále upozornil, že aktuální potřebu sociálních bytů město Plzeň mapuje prostřednictvím registru na dostupné bydlení na webové adrese byty.plzen.eu/registrace/. Jeho cílem je zachytit zájemce o bydlení a jejich požadavky i zjednodušit jejich hodnocení. „Veškeré informace spojené s bydlením mohou zájemci získat v Kontaktním místě pro bydlení, jež město Plzeň loni otevřelo na adrese Jagellonská 8. Klientům poradí nejen odborník na bytovou problematiku, ale i sociální pracovník,“ připomněl David Šlouf.

Text: Hana Josefová


 

Zveřejněno: 18. 6. 2021, Adriana Jarošová






Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688