Čínská provincie Guizhou se stala atraktivním centrem pro BIG data
Od roku 2015 se provincie Guizhou stala díky výstavě Big Data také centrem pro big data v Číně. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších akcí v provincii a v roce 2019 se jí účastnily i české firmy. Pandemie se však na rozvoji dalšího podnikání v provincii podepsala negativně. Podaří se obchod znovu nastartovat?
Provincie Guizhou, spadající do konzulárního obvodu Generálního konzulátu ČR v Chengdu, je ve srovnání s provincií Sečuán a municipalitou Chongqing ekonomickou popelkou. Hrubý domácí produkt Sečuánu dosáhl v roce 2020 téměř 4900 miliard jüanů, zatímco HDP Guizhou atakoval hranici 1800 miliard jüanů. Na druhou stranu se však jednalo o druhý nejvyšší meziroční růst HDP v Číně. Guizhou je tak popelkou pouze zdánlivou, neboť ekonomický vývoj provincie má svou velkou dynamiku a v uplynulých deseti letech zaznamenala provincie velký rozmach.
DESETILETÍ DYNAMICKÉHO RŮSTU
HDP vzrostl mezi léty 2011 a 2020 zhruba třikrát a domácí spotřeba dokonce čtyřikrát. Zajímavým ukazatelem změn v provincii v uplynulém desetiletí je proměna poměru obyvatelstva sídlícího na venkově a ve městech. V roce 2011 žilo ve městech asi 12 milionů obyvatel z celkových 35 milionů, zatímco v roce 2020 to už bylo téměř 18 milionů z celkových 36 milionů – tedy zhruba polovina. Tento ukazatel názorně ilustruje jednak aktuální demografické trendy v provincii, jednak i tempo městské výstavby, a tedy i prosperitu stavebního průmyslu.
Od roku 2015 se provincie stala díky výstavě Big Data také centrem pro big data v Číně. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších akcí v provincii Guizhou. Výstava je zaměřená na zpracování velkých objemů dat a jejich využití v praxi (sítě, kybernetická bezpečnost, správa velkých datových celků atd.). V roce 2019 zanechala na výstavě stopu i Česká republika, jejíž účast zorganizovala firma Central European and China Technology and Trade Institute (CECTT) za podpory Generálního konzulátu ČR v Chengdu v počtu šestnácti firem z ČR. Český stánek na výstavě zaujímal plochu 165 m2 a poutal zaslouženou pozornost jak návštěvníků, tak i představitelů města.
JINÁ CESTA NA ČÍNSKÝ TRH
Právě příklad firmy CECTT, která po podpisu Rámcové dohody o strategické spolupráci s Guiyang Free Trade Zone a Guiyang Returned Overseas Chinese Federation v roce 2019 měla v úmyslu otevřít v Guiyangu kancelář, ukazuje cestu, jako pronikat na čínský trh i jinde než v obvyklých čínských obchodních centrech. Dohoda je obecně zaměřena na rozvoj oboustranně výhodného obchodování s cílem vytvořit v guiyangské zóně volného obchodu vhodné podmínky pro dovoz, vystavování a prodej českého zboží. Dohoda mimo jiné garantuje společnosti CECTT 5000 m2 plochy v celním skladu a 1000 m2 výstavní plochy v obchodním centru.
Jak na veškerém obchodování, tak i na tomto projektu se podepsala pandemie covid-19. Výše uvedené záměry zakotvené v dohodě se doposud nepodařilo naplnit a projekt byl během roku 2020 a částečně v roce 2021 pozastaven. Generální konzulát v Chengdu využil letošní výstavy Big Data k návštěvě Free Trade Zone v Guiyangu a k oživení kontaktů mezi zúčastněnými stranami, přičemž se podařilo zajistit osobní setkání představitelů všech tří stran. Předseda představenstva CECTT Ondřej Mrklas po jednání vyjádřil naději na další pokračování projektu: „Věřme, že s přibývajícím proočkováním obyvatelstva dojde k postupnému uvolňování restrikcí v dopravě a projekt se konečně bude moci rozvinout v roce 2022 v plné síle a šíři.“
Je dobře, že se firmy z ČR snaží pronikat i do jiných provincií než těch tradičních, kde je již trh značně nasycen.
Roman Musil, ekonomický diplomat, Generální konzulát ČR v Chengdu
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory